fonradar

Emeklilikte Bağkur Ödemesi

08.09.199 Tarihinden önce sigortalıyım şuan çalıştığım firmadan 15 yıl 3600 gün şartıyla SGK dan yazı alarak kıdem tazminatımı alacağım ayrıldıktan sonrada büro açmayı düşünüyorum.Sorum şu büroyu açtığım zaman bağkur ne kadar öderim veyahut ödemem gerekir mi?

emeklilik koşuılları son 7 yılın yarısından 1 fazla hangi kuruma prim yatırmışsan o kurumdan emekli olma durumun gerçekleşir tabi bu sadece hangi kurumun emeklilik şartlarına göre değişiklik gösterir işin özeti bugüne kadar hep sigortadan yatırdığını söyledin bağkurlu olduktan sonra 3,5 yıl + 1 gün 1261 gün prim ödeyene kadar sigorta şartlarına tabisin ama 1261 gün bağkurdan doldurdun ( arada sigorta ödmediğini ) o zaman artık bağkur şartlarına tabi oluyorsun oda kısmi emeklilik 5400 gün 15 yıl ya da tam 9000 gün 25 yıla gelir durum bu ama artık bağkurda olsan aynı zamanda sigorta dan prim ödeyebiliyorsun bu durumda iş yerin varken sorun olmuyor en mantıklısı sigortadan emekli olmak onun prim gün sayısı şartları daha iyidir siz burada yaşınızı sigorta giriş tarihinizi belirtmemişiniz ama sonuçta daha erken yaş olarakta prim gün sayısı olarakta

ozan kardeş,
bunu bilmiyorsan lütfen büro(herhalde muhasebe) açma. bu soruları o zaman sen cevaplamak zorunda kalacaksın...
selamlar

O yazı sadece kıdem t. almanızı sağlar. Emeklilik için gereken yaş şartını tamamlamadığınızdan dolayı büro açtığınızda zorunlu olarak 4/B olursunuz.

sayın aquatim,
daha ne sorduğunu bile bilmeyen veya meramını anlatamayan birinin bir de başkasının derdini anlatmaya çalıştığını düşün. Allah müşterisinin yardımcısı olsun.
selamlar

08.09.199 Tarihinden önce sigortalıyım şuan çalıştığım firmadan 15 yıl 3600 gün şartıyla SGK dan yazı alarak kıdem tazminatımı alacağım ayrıldıktan sonrada büro açmayı düşünüyorum.Sorum şu büroyu açtığım zaman bağkur ne kadar öderim veyahut ödemem gerekir mi?

eğer bürodan bahsederken muhasebe ise meslek kanunu gereği sigortalı olamıyoruz

Neden "büro" deyince çoğunluk bir anda muhasebe bürosu olarak algıladı,ilginç.
Hadi böyle algılanmasında haklılık payı var diyelim ,netice de mesleki bir forumdayız.Fakat yaklaşımınız maalesef çokta etik olmadı..

Neden "büro" deyince çoğunluk bir anda muhasebe bürosu olarak algıladı,ilginç.
Hadi böyle algılanmasında haklılık payı var diyelim ,netice de mesleki bir forumdayız.Fakat yaklaşımınız maalesef çokta etik olmadı..
Mali müşavirlik bürosu açılmak istenen sn.twolf.
Bence biraz sert olsa da , doğruluk payı çok yüksek.
Sn Doneri açsamda odadan tespit için gelmeyecekler mi?Şu an çalıştığım şirket müşavirliğini benim yapmamı istiyor bunun yanında bir firma daha teklifte bulundu dolayısıyla bağımlı çalışamam ama büro açmak ta sizlerinde bildiği gibi biz yeni meslek mensupları için zor.Bunun bir hal çaresi yok mu odaya gidip bu durumu anlatsam tölarans gösterirler mi? Bu şekilde çalışan bir arkadaş varsa bilgilendirmesini rica ederim.

Sayın keremcem selamlar
Öncelikle sanıyorum bir yanlış anlaşılma var.Çünkü,son yorumunuzda paylaştığınız ozan77'den olan alıntı,yorumumu yazdığım anda ilgili sayfada yoktu.yani sadece ilk sorduğu soru vardı ve büro açacağım denilmekteydi..Tahmin ediyorum aranızda yapılan bir pm yazışması olabilir ama haliyle paylaşmasaydınız biz bunu göremeyecektik. Bu durumda yorumumdaki ilk cümle çokta yanlış sayıılmaz.
Doğruluk payına gelince; takdir edersiniz ki söylenenler doğru bile olsa,söylemekten söylemeye fark var.Doğruyu söylemek ayrı bir şeydir, karşı tarafı rencide edip küçük düşürmek ayrı birşeydir.Kaldı ki burda söylenenlerin içerisinde birde alay etmek tavrı vardır.Açıkcası hiç tasvip etmedim.Cümleleri ve kelimeleri biraz daha titizlikle seçmekte fayda var.Tabiki kendi düşüncemdir,katılıp katılmamakta herkes serbesttir.
Saygılar

Sayın Üstadlar size bir sorum olucaktı,

Şirketlerde çalışanlarada (imza yetkili olarak) SMMM olma hakkı veriliyor.
Yıllarca aynı şirketin muhasebesinin sorumluluğunu alıp başarılı bir şekilde sürdürüp SMMM olmuş bir kişi büro açmak istediğinde sizce kendini nasıl yetiştirmeli.
Büroda hiç çalışmamış ama çalıştığı x firmasının a dan z ye herşeyini yapmış bir kişi takdir edersinizki büro açtığında eksik kalır,
Kendini nasıl hazırlamalı sizce

sayın twof,
başka işyeri açacak biri hiç büro açacam demez; en azından ben rastlamadım. kaldı ki keremcem herhalde başka bir yerde mesajı bulup eklemiş. mesleğimiz akademik kariyer mesleğidir. hem staj sınavı hem de ruhsat sınavı sonrası kazanılan bir meslektir. mesleğin asgari kuralını bilmediği halde işyeri açacak kişiye "destur" demek bizim haddimize değil ama odamızın haddinedir. biz sadece uyardık; hem kendini yakmasın hem de başkalarını...
anlayan anladı...