fonradar

Emlak Aracı Kurumlarının Vergi Kaçırmaları.

Emlakçılık vergi kaçırma konusunda en kolay şirketir. Şayet Devlet emlakçılar üzerinde geçmişe yönelik olarak defter ve kayıtlar üzerinde inceleme yapacak olursa bu kapsamda belki 35-40 milyar TL tutarında ( bu en az tutardır)vergiyi tahsil edebilecektir. Örneğin ben bir emlakçıyım. satılan emlaktan yüzde iki komusyonu ayrı ayrı hem satıcıdan aldığımda 100.000 TL tutarlı bir emlak için 2000 ve 2000 TL olmak üzere 4000 TL kazanmış olurum. ama bunu defter ve kayıtlara işlemez veya bunu eksik işlersem örnğin 500 ve 500 TL şeklinde, 3,000 TL tutarındaki geliri vergi dışı bırakmış olurum.son dönemde emlak alım satım ve kiralama konusunda atlama yapan ve çok sayıda emlakçılık yapan kişi veya kurumların bulunduğu ülkemizde bu rakamlar bir araya geldiğinde ciddi manada bir toplam arzetmektedir.
Veya günlak kiralık daireleri ele alalım. Ben bir daire alıyorum. günlük kiralama konusunda emlakçı ile anlaşıyorum. emlakçı ile her ay bana örneğin 1000 TLyi ödemesi konusunda anlaşıyorum. emlakçı da bu evi günlük kiralama adı altında günlüğü 100 TL den kiraya verirse 30 günde ( her gün ortalama bir kez kiralanrdığını farz ediyorum. ama özel amaçlar ile kiralama olduğunda günlük kiralama bir kaç kez olabilir) 3000 TL para eder. Peki bu gelirlerin vergisel karşılığı alınıyormu? Kocaman bir HAYIR
Örnekler çok ama çok sayıda olup aklı selim her insan bu örneği arttırabilir.
Net bir hesap çıkmamakla birlikte interneti açıp satılık ve günlük kiralık emlak ilanlarına bakıldığında tutarın aslında ne kadar korkunç bir gelir ve vergi kaybına yol açtığı görülebilir. 35-40 milyar TL bir yıl için belki de tahmini ama çok düşük ve komik bir rakam olarak kalacaktır.