Emlak Vergisi Arsa Maliyetine Atılabilir mi

MERHABA,

BENİM SORUM ŞÖYLE OLACAK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Firmamın 2008 yılnda almış olduğu bir arazi var. Bu arazinin bedeli şuan vadeli olarak satın alınmış olan Kamu kuruluşuna taksitler halinde ödeniyor. Şuan için arsanın üzerinde hiç bir inşaat işi yapılmamakta. Şirketim İnşaat sektöründe olup şuan sağdece bu arsanın bedellerini ödemektedir ve oldukça yüklü bir maliyete sahiptir. 2009 yılı Emlak vergilerimi gider yaza bileceğim hususunda bir çok yazı var. fakat 2009 da ödediğim veya 2010 da ödeyeceğim evlak vergilerini ben Arsamın maliyetine dahil etmek istiyorum bunu yapmak içinde yasal bir dayanak arıyorum. bu hususta bilgisi olanvarmı. bunu yapmak istememin sebebide gider yazabildiğim Emlak vergilerini 5 yıldan önce Kârımdan mahsup etmem lazım bunu edemeyeceğimi düşündüğümden bu giderlerim heder olacak. uzun soluklu bir proje planlandığından bu arsanin üzerine inşaatın yapımı bitmesi satılması şirketin Kâra geçmesi tahmini 8-10 yıl arasında. İnşaat faaliyetime başlayana kadar olan kısımda ödeyeceğim Emlak vergilerimi Arsanın maliyetine atabileceğim hususunda bir mukteze,kanun,tebliği kaynağı olan varmı ?[/b

Başlıkta küçük harf kullanınız.]

Ynt: Emlak Vergisi Arsa Maliyetine Atılabilir mi

Normal olarak gayrimenkuller maliyet bedelleri ile değerlenir (VUK Md. 269) ve Gayrimenkullerde Maliyet Bedeline Giren Giderler VUK 270. maddede düzenlenmiş. buna göre;

Gayrimenkullerde, maliyet bedeline, satınalma bedelinden başka, aşağıda yazılı giderler girer: 1. Makine ve tesisattan gümrük vergileri, nakliye ve montaj giderleri;
2. Mevcut bir binanın satın alınarak yıkılmasından ve arsasının tesviyesinden mütevellit giderler.

(2365 sayılı Kanunun 49'uncu maddesiyle değişen fıkra) Noter, mahkeme, kıymet takdiri, komisyon ve tellaliye giderleri ile Emlak Alım ve (5035 Sayılı Kanunun 48/1-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) Özel Tüketim Vergilerini(*) maliyet bedelini ithal etmekte veya genel giderler arasında göstermekte mükellefler serbesttirler.

ancak buradaki emlak alım vergisi sanırım farklı bir vergi ve şuanda uygulaması yok. ancak bir husus daha var. şöyle ki anladığım kadarıyla sizin firmanız için bu gayrimenkulü aktifte tutmak ve ticari faakliyetlerinde kullanmak maksadıyla almamış üzerinde yapılması planlanan bir yatırım var. onun için bu gayrimenkul için yapacağınız tüm harcamaları, satınalma bedeli dahil. yapılakta olan yatırım olarak kabul etmeniz ve buna göre kayıt yapmanız mümkündür. bunun için özel bir tebliğ, yargı kararı veya mukteza ramanıza gerek yok.

Ynt: Emlak Vergisi Arsa Maliyetine Atılabilir mi

hayır firmam arsayı yatırım amaçlı değil ticari amaçlı almıştır. Gayri menkul firmasıyız. ve almış olduğumuz arsanın üzerine Alış Veriş Merkezleri, Eğlence Merkezleri, Hotel yapılacak ve bir kısmı satılıp bir kısmıda işletmesi bizde kalacak şekilde devam edecek. Bu Emlak vergileri alım sırasında değil alımdan bir yıl sonra ödenen ve daha sonraki yıllardada ödenecek olan vergilerdir. bu hususta aydınlatmak isterim.