fonradar

Emlak Vergisi Kafamı Karıştırdı

Herkese iyi akşamlar, forumdaki benzer konuları okudum. Biraz kafam karıştığı için yardımınızı rica ediyorum. Aile olarak tek eve sahibiz. Annem emekli ve ev onun üstünde. Dolayısıyla vergi ödemiyorduk. Babam da emekli ve her ikisinin de birer evi oldu. Yani toplamda annemin 2, babamın bir evi var. Emekli aylığı hariç gelirleri yok. Evlerin tapusu 2013'de alındı ama evler henüz bitmedi, oturulacak durumda değil. (Tapu kat irtifak tapusu) Okuduklarımdan anladığım kadarıyla annem her iki eve de vergi ödeyecek. Babam ise emekli olduğu için vergiden muaf olacak. Acaba doğru mu anlamışım?

Bir de bu evler için 2013'de emlak vergisi ödememize gerek yokmuş. (Bize böyle söylendi) Beyanname de vermedik. Vermemiz gerekiyor muydu?

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sorunuzdan anladığım kadarı ile Annenizin 2 Babanızın 1 dairesi var .

Emlak vergisi kanunu 8. maddesinde "Türkiye sınırları içinde tek meskeni olup, bu meskenlerinde bizzat oturanlardan gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıklardan ibaret bulunanların bu meskenlerine ait vergi oranlarını yarısına kadar indirmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin bizzat oturmaları şartıyla tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde, hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz." denilmektedir.

Kanun hükmüne göre Anneniz 2 dairesi olduğu için 2 dairesine de vergi öder. Babanıza ait dairede eğer ikamet ediyorsa babanız vergi ödemez,ancak ikamet etmiyor yada kiraya vermişseniz o daireye de vergi ödemeniz gerekir. Diye biliyorum

Ayrıca tapuları 2013 yılında aldığınız için Belediyeler tarafından Satış yılındaki vergi satıcıya ödettirildiği için aldığınız yıl "iktisap muafiyeti" gereği vergi ödemezsiniz .

Son düzenleme: