fonradar

Emlakçı Komisyon Fatura Kesilmesinde Komisyona Esas Bedel

Merhaba,
Emlak komisyoncusunun aldığı komisyon bedeli olarak %2+%2 toplam %4 +KDV kesilerek veriliyor. Merak ettiğim, komisyona esas bedelin faturada görünmesi gerekir mi?

Örnek:
Ev Satış Bedeli: 2.000.000
Toplam Komisyon :80.000 (Alıcı ve satıcıya ayrı ayrı 40.000+KDV kesiliyor)

Şimdi fatura buna göre nasıl kesilmelidir?.. Daha önce araba komisyoncusunun komisyona esas bedelleri göstermediği iin ceza aldığını duydum..
Yani komisyona esas bedel olan 2.000.000 TL'nn faturada görünmesi gerekir mi? ve gerekiyorsa nasıl bir muhasebe kaydı lazım ( Şahis Şirket)

Herkese merhaba

Satıcı ve alıcı ile yapılan hizmet sözleşmelerini dayanak kabul edin.(komisyon bedeli için)

Komisyon bedellerini nakit yerine bankadan hesaba gönderilmesini talep edin.

İleride inceleme olduğu vakit elinizde bulunan belgeleri kanıt olarak sunabilirsiniz.

2.000.000 TL mhsb.kayıtlarında gözükmemesi gerekir.Çünkü gayrimenkul alım-satımında aracılık faaliyetinde bulunulmuş olup sadece hiz.geliri kayıt edilir.

Ben ileride başım ağrımasın cezai işleme muhatap olmak istemiyorum derseniz komisyon gelirine esas bedel 2.000.000 TL*%2=40.000,00 TL yazılır.(Faturanın açıklama kısmına gayrimenkul alım veya satım işlemi olduğu,gayrimenkul arsa,arazi ise ada,pafta,parsel bilgilerini konut işyeri ise ada-pafta-parsel bilgileri ile birlikte adres bilgilerini yazabilirsiniz).