fonradar

Emsal bedel

Ant Z

Tanınmış Üye
4. Katma değer vergisi uygulaması bakımından emsal bedelin tayininde genel idare giderleri ve genel giderlerden mamule düşen hissenin bedele katılması mecburidir.

Arkadaslar 3065 sayili Kdv kanunun 27 maddesinin 4 fikrasinda yukaridaki Metin yaziyor. Fakat ne demek istedigini anlayamadim. Bilgisi olan arkadaslardan rica ediyorum

Ynt: Emsal bedel

4. Katma değer vergisi uygulaması bakımından emsal bedelin tayininde genel idare giderleri ve genel giderlerden mamule düşen hissenin bedele katılması mecburidir.

Arkadaslar 3065 sayili Kdv kanunun 27 maddesinin 4 fikrasinda yukaridaki Metin yaziyor. Fakat ne demek istedigini anlayamadim. Bilgisi olan arkadaslardan rica ediyorum

--Sevgili formdaşım bunun anlamı kısaca bedeli bilinmeyen ürünlerin bedelinin tayininde KDV'ye kayıp vermemek için,Bu ürünlerin diğer ürünler gibi bedelini doğru tayin etmek için bu ürünler için yapılan gider var ise sizde bunu Genel Giderlere atmışsanız yani 740/770 vb.o hesaplardan bu ürüne veya ürünlerin 1 tanesine isabet eden gideride KDV hesaplayacağınız bedele ekleyin öyle KDV ayırın diyor.

Ustad tesekkur ederim

Aslinda bulmaya calistigim 60 nolu Kdv sirkulerinde yazan asagidaki ibarenin karsiligi

- Arsanın bir iktisadi işletmeye dahil olması veya arsa sahibinin arsa alım satımını mutad ve sürekli bir faaliyet olarak sürdürmesi halinde, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarihte, müteahhide yapılan bu arsa teslimi nedeniyle düzenlenecek faturada arsa karşılığı alınan bağımsız birimlerin emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.

Burada bagimsiz birimlerin emsal bedelini nasil bulacagiz ?

Öncelikle burada VUK'nun 275/4'üncü maddesine ile KDV Kanunun 27/4'üncü maddelerini iyi analiz etmek gerekir.

VUK madde 275/4 " Genel idare giderlerinden mamule düşen hisse; (Bu hissenin mamulün maliyetine katılması ihtiyaridir.)" parantez içi hükümden anlaşılacağı üzere değerleme yaparken üretilen mamule GYG'den pay vermek mükellefin ihtiyarındadır. Oysa Kanun Koyucu KDV Kanunu 27/4'te KDV açısından emsal bedeli hesaplarken, genel yönetim giderlerinden pay vermeyi mecburi kılmış, mükelleflere seçimlik hak tanımamıştır.
Diğer bir ifade ile maliyet muhasebesi açısından üretilen mamule GYG'den pay vermeden doğrudan dönem gideri yazma seçen bir mükellef, KDV matrahına ilişkin emsal bedeli hesaplarken mamulün muhasebe kayıtlarında görülen değerinin üzerine GYG'den düşen payı da ekleyerek KDV'yi buna göre hesaplayacaktır.

Sizin belirttiğiniz örnek olayda emsal bedel VUK md.267/2'ye göre hesaplanacaktır.
Özetlemek gerekirse. (Mamul Maliyeti+Genel Yönetim Giderlerinden Mamule İsabet Eden Pay)*1,05=KDV Hesaplamaya Esas Tutar olacaktır.

Degerli ustadim
Ben burada arsayi teslim Eden olarak emsal bedeli bulmak istiyorum.
Bagimsiz Bolumlerin maliyetini muteahitten mi ogrenecegim ?
Saygilarimla

Sayın Ant Z açıkçası sorunun soruluş biçiminden ben sizin müteahhitin mali müşaviri olduğunuzu düşünmüştün,o perspektiften cevap verdim-:)) Eğer olaya arsa sahibi firma açısından bakarsak 2 adet vergiyi doğuran olay var KDV açısından. 1.si arsanın kat karşılığı inşaat sözleşmesine istinaden müteahhite teslimi, 2.si inşaat bitince müteahhitin bağımsız bölümleri firmaya geri teslimi. Arsanın kurumun aktifinde 2 tam yıldan daha az sürede yer aldığını,dolayısıyla KDV Kanunu madde 17/4-r'deki istisnadan yararlanamayacağını kabul ediyorum. Bu durumda arsanın maliyet bedeli üzerine %5 ekleyerek emsal bedeli bulacaksınız. GYG'den pay verip vermeme durumu söz konusu değil,çünkü arsa tabiatı gereği işletme bünyesinde üretilen bir mamul değildir. Müteahhit de size bağımsız bölümleri teslim ederken emsal bedel üzerinden KDV hesaplayacak ama bu da doğal olarak sizin probleminiz değil.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ustadim cevabiniz İcin tesekkur ederim
60 numarali Kdv sirkulerinde asagidaki ibare var
müteahhide yapılan bu arsa teslimi nedeniyle düzenlenecek faturada arsa karşılığı alınan bağımsız birimlerin emsal bedeli (arsa payı dahil) üzerinden genel oranda KDV hesaplanması gerekmektedir.
Bu ibareyi cozmeye Calisiyorum aslinda
Cok tesekkur ederim

O sirkülerde bahsedilen 2.vergiyi doğuran olay. Müteahhit dairenin arsa sahibine teslim ettiği her bir bağımsız bölümün maliyetine(152 MAMULLER hesabında oluşan maliyet) GYG'den düşen payı ekleyecek(bu gider payı maliyet muhasebesi ilkelerine göre belirlenecek), bu tutarın üzerine de %5 ekleyerek emsal bedeli bulacak.

Koray üstadım
Sirkulerde arsa sahibi acısından da vergiyi doğuran olay İcin muteahitin teslim anını söylüyor bu nedenle ben bana kalan ( arsa sahibiyim) bağımsız bölümlerin emsal bedelini nereden öğreneceğim ?
Muteahitten maliyeti öğrenip /5 mı koyacağım ?
Saygılarımla

Müteahhit size teslim ettiği için bağımsız bölüm için bir fatura düzenleyecek zaten ve orada KDV'yi gösterecek, siz de faturada yer alan bilgiler üzerinden kendi kayıtlarınızı yaparsınız(252 ve 191 hesaplara)

Ant Z ' Alıntı:
Koray üstadım
Sirkulerde arsa sahibi acısından da vergiyi doğuran olay İcin muteahitin teslim anını söylüyor bu nedenle ben bana kalan ( arsa sahibiyim) bağımsız bölümlerin emsal bedelini nereden öğreneceğim ?
Muteahitten maliyeti öğrenip /5 mı koyacağım ?
Saygılarımla
Ustadim...benim bu yazidan anladigim su...., muteahitin 3.kisilere benzer bagimsiz bolumu sattigi bedel sana emsal olusturacaktir...karsilikli faturalasmada daha dusuk bedel gosterilmemesi gerektigini soyluyor. Satis bedelini arsa sahibi olarak bilmiyorsaniz muteahitten ogreneceksiniz. Yani dogrudan % 5 karpayi belilemek emsalleere uygun degilse bence hatali olur

Kat karşılığı inşaat işlerinde 17/4-r yi kullanamıyoruz onu biliyorum ama bir türlü arsanın teslimindeki kdv matrahını nasıl bulacağımı bulamadım :)

Ant Z ' Alıntı:
Kat karşılığı inşaat işlerinde 17/4-r yi kullanamıyoruz onu biliyorum ama bir türlü arsanın teslimindeki kdv matrahını nasıl bulacağımı bulamadım :)

Anlaşamadık sanırım üstadım... Şöyle ki, sen arsanı kaç daire karşılığı verdiysen, o dairelerin emsal bedeli kadar fatura keseceksin... 3 daire karşılığı arsanı verdiysen arsa teslimindeki matrahta 3 daire bedeli kadar olur. Başka birşey soruyorsanız ben sizi anlayamadım. Kusura bakmayın..

Yok üstad çok iyi anlatmışşınız

Teşekkür ederim

Örnek olarak arsamı verdim toplam 10 daire yapıldı bana 6 tane verdiler

Müteahit içinde toplam 10 dairenin maliyeti 500 tl

ben müteahite fatura keserken 500/10=50 TL

50*6=300 TL+ KDV kadar fatura keseceğim.
Koray üstadın yazısından anladığım kadarıyla
müteahitte bana bana teslim ettiği bağımsız bölümlerin faturasını kesecek yani aynı tutar.( 6 daire )
ama bende 150 m2 altı konutlarda var bana kestiği bazı faturalar %1 bazıları % 18 ama benim keseceğim % 18 burada benim üzerimde kdv yükü kalacak gibi gözüküyor.

Ant Z ' Alıntı:
Yok üstad çok iyi anlatmışşınız

Teşekkür ederim

Örnek olarak arsamı verdim toplam 10 daire yapıldı bana 6 tane verdiler

Müteahit içinde toplam 10 dairenin maliyeti 500 tl

ben müteahite fatura keserken 500/10=50 TL

50*6=300 TL+ KDV kadar fatura keseceğim.
Koray üstadın yazısından anladığım kadarıyla
müteahitte bana bana teslim ettiği bağımsız bölümlerin faturasını kesecek yani aynı tutar.( 6 daire )
ama bende 150 m2 altı konutlarda var bana kestiği bazı faturalar %1 bazıları % 18 ama benim keseceğim % 18 burada benim üzerimde kdv yükü kalacak gibi gözüküyor.
Üstad;

Emsal bedel oldugunu özellikle tekrar vurgulamak istiyorum. Maliyet Bedeli değil.

Daire başı maliyet 50 olabilir ama fatura keserken dairelerin satış fiyatı üzerinden kesilecek. 70 tl ye satıyorsa 70*6=420 TL+kdv gibi....

Taraflar şahışmı şirketmi bilemediğim için kdv hakkında yorum yapamayacağım

iyi forumlar

Emsal bedel meselesinde yine bir karmaşa oluştu sanırım. Tekrar etmek istiyorum arsanın yükleniciye teslimi 1.vergiyi doğuran olay( Arsa Sahibi------>Yüklenici),yüklenicinin inşaatı bitirip bağımsız bölümleri arsa sahibine teslimi 2.vergiyi doğuran olay(Yüklenici----->Arsa Sahibi). Her ikisinde de ayrı ayrı emsal bedeller belirlenecek,1.sinde arsanın emsal bedeli,2.sinde her bir bağımsız bölümün emsal bedeli.

Tekrar ediyorum ikisi birbirinden farklı vergiyi doğuran olaylar, üstelik inşaat bir anda bitmeyeceği için vergilendirme dönemleri de farklı. "Emsal bedel "(VUK.md.267) ile "emsallere uygun fiyat"(KVK md.13) kavramlarını da karıştırmayalım lütfen.
VUK md.267'ye göre 1.sıra ortlama fiyat esası,2.sıra maliyet bedeli esası,3.sıra takdir değeri esası. 1.sıradan başlayarak hangisinin uygulanması mümkünse o yöntem kullanılacak.

Değerli üstadım
60 numaralı KDV sirkulerinde arsa karşılığı inşaat işlerinde vergiyi doğuran olayı teke indirmiş , arsa sahibi acısından da vergiyi doğuran olay muteahit tarafından bağımsız bölümlerin arsa sahibine tesliminde vuku bulur yazıyor . Yani artık bu şirkulerden sonra artık inşaatın basında arsa sahibi arsa İcin fatura kesmek zorunda değil
Asıl sorun farklı KDV oranları nedeni ile arsa sahibine ödenecek KDV çıkması

Sayın Ant Z 60 nolu KDV Sirküleri madde 3.6.5.2, aşağıya aynen alıyorum;

"Arsa karşılığı inşaat işlerinde iki ayrı teslim (birincisi arsa sahibinin müteahhide arsa teslimi, ikincisi müteahhidin arsa sahibine konut teslimi) söz konusudur."

Aynı Sirkülerde madde 1.8.1

"Arsa karşılığı inşaat işlerinde vergiyi doğuran olay, müteahhidin arsa karşılığı konut, işyeri gibi bağımsız birimleri arsa sahibine teslimiyle gerçekleşmektedir. Bu tarih itibariyle arsa açısından da vergiyi doğuran olay vuku bulmaktadır. Taşınmazda teslim kural olarak tapuya tescil ile gerçekleşmekle birlikte, tapuya tescilden önce bağımsız birimlerin alıcının tasarrufuna terk edilmesi durumunda da vergiyi doğuran olay gerçekleşmektedir. Dolayısıyla, arsa sahibinin arsa tesliminin ticari nitelikli olması durumunda arsa için, müteahhidin ise arsa sahibine teslim ettiği bağımsız birimler için, vergiyi doğuran olayın vuku bulduğu tarih itibariyle eş zamanlı olarak fatura düzenlemesi gerekmektedir."

Eğer hala iki ayrı teslim olduğu konusunda anlaşamazsak ben bu başlığa bir daha yazmayacağım, çünkü yorulmaya başladım. Hatta belki forumu da bırakma vaktim geldi artık.

Üstadım,

2 ayrı teslim olduğu kesin ancak arsa sahibinin arsa için fatura kesme zamanı ile müteahitin bağımsız bölümleri teslim için fatura kesme anı aynı an, eş zamanlı olması gerekiyor. Yani işin başında yer teslim tutanağına istinaden arsa teslim edilmiş fatura kesilmiş olmasına gerek yok demek istemiştim

Değerli üstadım,

Bizi çok önemli bilgileriniz ile bu forumda aydınlatıyorsunuz eğer siz işiniz arasında yorduysam özür dilerim. Şu ana kadar zaten sayenizde çok şey öğrendim. Forumda sizin gibi ağabeylerimizin olması bizim için çok önemli , lütfen vaktiniz oldukça bu forumda olursanız bana ve diğer meslektaşlarımıza çok yardımcı olursunuz.

Saygılarımla

Bakın eğer her iki faturanın da kesim tarihi aynı olacak diyorsak, bu konuda haklısınız,en azından 60 nolu KDV Sirkülerinde yapılan açıklamalara uygun. Ama bağımsız bölümlerin inşaatı bittiğinde karşılıklı faturalaşma yapılacağı konusunda da bir tereddüt yok sanırım,bu faturalaşmada dikkat edilmesi gereken husus her iki işlem için uygulanacak emsal bedelin aynı olmayabileceği. Ehh, arsa sahibi %18'ten HES.KDV, %1 İND.KDV yapmış olacak.Ona da yapacak bir şey yok.

Bu arada biraz duygusal davranmış olabilirim, bu konunun biraz fazla uzamasından dolayı, kusura bakmayın. Bir de ben o kadar yaşlı değilim yahu, daha 30 yaşındayım-:)) Vergi işlerine biraz erken başladım (22 yaşında) sadece. İyi çalışmalar dilerim.