fonradar

En Kısa Yoldan Nasıl Emekli Olurum?

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
22.11.2008 Sadettin ORHAN [email protected]

Sadettin Orhan, en kısa yoldan emekli olmanın püf noktalarını anlattı...

Soru: 01.01.1958 doğumluyum. 1986 yılında SSK girişim ve 1500 günüm var. 2004 yılında Bağ-Kur sigortalısı oldum. SSK ve Bağ-Kur toplamım şu an itibarıyla 3150 gündür. En kısa yoldan nasıl emekli olabilirim? İhsan GÜNAY

Cevap: İhsan Bey, emeklilik için üç alternatifiniz var; 1- Bu tarihten itibariyle SSK'ya tabi olarak (yeni kanunda 4/a) bir işyerinden prim öderseniz, 5.300 günü doldurduğunuz gün, 2- Bağ-Kur'lu olarak (yeni kanunda 4/b) prim ödemeye devam ederseniz 9000 prim gününü doldurduğunuz tarihte, 3- Bağ-Kur'lu olarak devam ederseniz 5400 günü doldurduktan sonra 58 yaşınızı doldurduğunuz 01.01.2016 tarihinde yaştan emekli olursunuz. Sizin için en kısa emeklilik birinci şıktaki olur. Bunun için varsa vergi mükellefiyetinizi ve Bağ-Kur kaydınızı sildirip bir işyerinden sigortalı olmanız gerekir.

Özürlü emekliliği için ne yapmalıyım?

Soru: Sadettin Bey, ben ilk özürlü raporumu %46 olarak, özürlü kadrosundan ise girebilmek için 2001 yılında aldım. 2003 yılında vergi indirim belgesi için defterdarlık başka bir hastaneye sevk yaptı. O hastanedeki doktor her ne sebepse bana %28 rapor verdi. Fakat bu rapor Ankara Maliye Bakanlığı'ndan %40'a yükselmiş olarak geldi. Böylece vergi indiriminden faydalanmaya başladım. Özürlü emekliliğinde Ankara'dan gelen vergi indirim belgesinin geçerli olduğunu duydum. Tekrar rapor almamam gerek var mi? Ben ne zaman emekli olabilirim? Değerli yanıtlarınızı bekler, saygılarımı sunarım. Ahmet Kartal

Cevap: Ahmet Bey, %28 olan özür oranı Maliye Bakanlığı'nda nasıl oldu da %40'a çıktı bilmiyorum ama erken emeklilik için bu belge yeterli. Yeniden rapor almanıza gerek yok. Sigorta başlangıcınızı 2001 kabul edersek, 4240 prim gününü doldurduktan sonra 19 yıl sigortalılık süresini tamamladığınız 2020 yılında emekli olacaksınız. Ne zaman emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey, ben 15/11/1965 doğumluyum. 01/09/1984 sigorta başlama tarihim, ilk işimde 30 günüm var. Yurtdışında 4028 günüm çıktı, 3,5 dolardan yatırdım. Kalan günüm 1167 çıkıyor. Ne zaman emekli olabilirim? O. Duran

Cevap: Değerli okurum, sigorta başlangıç tarihinize göre, 1167 gün daha prim ödedikten sonra 15.11.2013 tarihinde emekli olabilirsiniz. Detaylı bilgi vermemişsiniz ancak bu tarih, primlerinizi SSK şartlarında ödediğiniz varsayımına dayanmaktadır.

Behçet hastalığı erken emekli eder mi?

Soru: Değerli hocam, bir yakınımızla ilgili bir problemimiz var ne yapalım veya ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Elimizde hiçbir belge yok. Bu kişide "BEHÇET" hastalığı var ve sürekli bayılıyor. Bir de aşırı derecede kilosu olduğu için çoğu firma bu kişiyi işe almıyor. Şu anda evde oturuyor ve geliri hiç yok. Bu kişi evli ve 2 çocuğu var eşi de çalışamıyor. Bu kişi Malulen emekli olabilir mi? Olması için ne yapması gerekir. O.DERE

Cevap: Sayın Dere, bahsettiğiniz yakınınızın malulen emekli olabilmesi için SGK'nın belirlediği hastanelerden en az %60 iş göremez raporu alması gerekir. Buna ilaveten en az 10 yıldan beri sigortalı olup toplam olarak da 1800 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Eğer yakınınız başka birinin bakımına muhtaç ise yani kendi işini kendisi göremeyecek derecede malul ise, bu taktirde 10 yıl aranmaz ve 1800 günle emekli olur.

18 yaşından küçük çocuğum için sağlık yardımı var mı?

Soru: 18 yaşından küçük iki tane çocuğum var. Kendim esnafım ancak Bağ-Kur primlerimi aksatarak yatırıyorum. Bu yüzden de zaman zaman sağlık sigortasından mahrum kalıyoruz. Fakat 1 Ekim'den sonra 18 yaşından küçük çocuklar için prim ödenmese dahi hastanelere gidebileceklerini duydum. Bu uygulama başladı mı ve nasıl yararlanacağız? H.Erdoğan

Cevap: Değerli okurum duyduğunuz doğrudur ve uygulama 1 Ekim 2008 itibariyle başlamış durumda. 18 yaşından küçük çocuklarınız için hiçbir işleme gerek kalmaksızın doğrudan hastanelere başvurabilirsiniz. Sizin prim borcunuz olsa dahi çocuklarınıza sağlık yardımı yapılacaktır. Bu konuda size zorluk çıkartan sağlık kurum ve kuruluşları olursa SGK'nın Alo 170 şikayet hattına veya Sağlık Bakanlığı'na şikayet edebilirsiniz.