Enflasyon Muhasebesi 3. dönem Geçici vergi ve Demirbaş Kayıtları

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan muku82
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

muku82

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,
2023 satışları 50.000.000,00TL altı satısı olan mükellefler 2. dönem Geçici Vergide enflasyon muhasebesi uyarlanmayacağı ile ilgili kanun çıkmadan önce tüm kayıt ve beyanlarımızı yapmıştık. Sonrasında kayıtlarımıza dokunmadan kanunun da dediği gibi kkeg ile beyannameleri düzelttik. 3. dönem geçici vergi kayıtlarımızı nasıl yapacağız? Özellikle demirbaşları ne yapmalıyız? Enflasyon uyarlayıp yaptığımız için tüm parametreler değişti, 3 . dönem için enflasyon uyarlamadan amortisman ayırmaya çalışıyorum sistem izin vermiyor. Sizler nasıl bir yöntem uygulayacaksınız? Enflasyon uyarlanmış kayıtları ters kayıt yapan var mı?
Teşekkürler

emin olun büyük bir çoğunluk aynı durumda bende aynı soruların cevabını merak ediyorum çünkü aynı durumdayım. Şu anda net bir durum olmadığı için kayıtlarımı terse de çevirmedim herhangi bir açıklama tebliğ olmazsa geçen dönem ki gibi kkeg ye ekleyip devam edeceğim kayıtlar düzeltilmeyecek denildiği için mecburen amortismanları da yeni tutarlar üzerinden ayıracağım (henüz denemedim program izin verecek mi bilmiyorum)