fonradar

Engelli Vergi İndirimi

kadirdiloglu

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Engelli bir kişi işe alacağız daha önceki iş yerinden aldığı vergi dairesinden verilen bir yazı getirdi. Biz de şirketimiz adına olmayan bu yazıya istinaden vergi indirimi uygulayabilir miyiz?

Yapamazsınız. Sizin tarafınızdan hazırlanacak evrakları engelli çalışanınız vergi dairesine götürecek ve bir süre sonra şirketinize özel, vergi indiriminden yararlanabilir yazısı gelecek. o yazı geldikten sonra işlem yapabileceksiniz.

Arkadaşımın da belirttiği gibi her işyeri için ayrı ayrı veriliyor o yazı. Çalıştığı işyerine özel verildiği için yeni başvuru yapması gerekiyor sizin işyeri ile ilgili.

öncelikle teşekkürler , bir de şöyle bir sorun var. Biz serbest bölgede olduğumuz için gelir vergisinden muafız oysaki engelli indirimi gelir vergisinden düşülerek işçiye ödenmekte bu durumda biz herhangi bir indirim yapamıyoruz. Bu işlem doğru mu?

O zaman durum farklı. Engelli indirimine gerek yok. Zaten gelir vergisi kesintisi olmadığı için tüm gelir vergisi tutarı işçiye ödeniyor.

Yalnız şöyle bir durum var biz bu gelir vergisini ayok olarak personelden kesiyoruz ve yıl sonunda devlete odeniyor daha sonra devlete ben serbest bolgedeyim ve şartları sağladığımız beyan ettikten sonra devlet bu kesinti tutarlarını bana geri yatırıyor ama ben bu parayı personele yatırmıyorum.