fonradar

Envantere Kayıt Olmayan Araç.

URUM79

Fenomen Üye
Merhaba, araç alım-satım işi ile iştigal firma vergi mükellefi olan bir şahıstan araç alacak. Aracın vergi mükellefi olan kişiye alış faturası var. Fakat aracı aktifine yada alım-satım olarak kayıtlarına almamış. Bu şekilde bir ihtiyari durum sözkonusu olabilir mi? Yani aracı envanterine kayıt edip etmeme durumu ihtiyarimidir.?
*** Böyle oluyor ise galerici aracı gider pusulası ile mi kayıt altına alacak.? Karşı taraf vergi mükellefi?
*** Satıcı faturayı işlemediği için Ba-Bs nasıl konu edecekti.
*** Satıcı alışda indiremediği kdv tutarını satışta %1 den keseceğinden aracı envanterine kayıt etmek istemiyor sanırım.....
gibi bir takım sorular oluşuyor.
Yorumunuz ne olurdu acaba.?
Saygılar,

Merhaba, araç alım-satım işi ile iştigal firma vergi mükellefi olan bir şahıstan araç alacak. Aracın vergi mükellefi olan kişiye alış faturası var. Fakat aracı aktifine yada alım-satım olarak kayıtlarına almamış. Bu şekilde bir ihtiyari durum sözkonusu olabilir mi? Yani aracı envanterine kayıt edip etmeme durumu ihtiyarimidir.?
*** Böyle oluyor ise galerici aracı gider pusulası ile mi kayıt altına alacak.? Karşı taraf vergi mükellefi?
*** Satıcı alışda indiremediği kdv tutarını satışta %1 den keseceğinden aracı envanterine kayıt etmek istemiyor sanırım.....
Saygılar,
üstadım vergi mükellfi de olsa ticari işiyle alakalı olmayıp aktifine kaydetmiyorsa kişiyi o satışıyla kalmak üzere vergi mükellefi değil de nihai tüketici olarak yorumlamak lazım. misal evine aldığı kayıtlara aktarmadığı beyaz eşyayı satarken de fatura düzenlemesi gerekmez.
alıcı ba'sında gider pusulası ile aldığı ürünü bildirmesi gerekir.
ben bu şekilde yorumluyorum. yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Saygılar,
merhaba
aracı alan kişi şirket olsaydı hem aracı aktifine almak zorunda olurdu hemde ba-bs'de bildirirdi.Şahıs olduğu için özel hayatında kullanmak için almış olabilir, bu durumda siz karşı taraf ile görüşmeniz gerekiyor, size fatura edilmiş ama siz neden aracı kayıtlarınıza almadınız diye ?
-eğer özel kullanım için almış ise gider pusulası ile aktifinize alacaksınız
-gider pusulası ile ba'da bildireceksiniz.
birde böyle durumlarda baştan konuşmak gerekir, size satışını yaparken kendi ikametgah adresini yazsın noter satış sözleşmesinde, iş adresini yazmasın. yanlışımız var ise üstadlar düzeltsin.

Sayin urum79

Soru: araç alım-satım işi ile iştigal firma vergi mükellefi olan bir şahıstan araç alacak. Aracın vergi mükellefi olan kişiye alış faturası var. Fakat aracı aktifine yada alım-satım olarak kayıtlarına almamış. Bu şekilde bir ihtiyari durum sözkonusu olabilir mi? Yani aracı envanterine kayıt edip etmeme durumu ihtiyarimidir.?

Cevap : Vergi mukellefi olan kisi aracini ister envanterine dahil eder, ister etmez. Envantere dahil edilen arac faturali cikis yapilir.

Envantere kaydetmek (dahil etmek) ise;

Işlerinde bir yıldan fazla kullandıkları ve amortismana tabi tuttukları tesisat, demirbaş eşya ve araçlar gibi kıymetleri ve bunların amortismanlarını aşağıda yazılı şekillerden herhangi biri ile göstermelidirler.

1. Envanter defterinin ayrı bir yerinde
  2. Özel bir amortisman defterinde
  3. Amortisman listelerinde
Amortisman defteri veya listelerinin kayıtları envanter kaydı hükmündendir. Bu kayıtlar, defterin kalan (kullanılmayan) boş sayfalarına yazılmak suretiyle de takip edilebilir.

Eger bunlarin disinda ise sahis araci ozel amacli kullaniyor demektir.

Soru: Böyle oluyor ise galerici aracı gider pusulası ile mi kayıt altına alacak.? Karşı taraf vergi mükellefi?

Cevap: Evet. Kayitlara Gider Pusulasi ile alacak. Karsi taraf vergi mukellefi ancak arac deftere kayitli degil. Arac deftere kayitli olsaydi o zaman faturali cikis olacakti.

Soru: Satıcı faturayı işlemediği için Ba-Bs nasıl konu edecekti.

Cevap: Alici, Saticnin T.C kimlik numarasini yazarak BA bildirim yapacaktir.

Soru : Satıcı alışda indiremediği kdv tutarını satışta %1 den keseceğinden aracı envanterine kayıt etmek istemiyor sanırım.....

Cevap: Satici araci envantere kaydetmedigi icin satista KDV hesaplanmayacak. Saticinin arabayi aldigi andaki kdv'yi nihai tuketici olarak yuklenmis olacak. Alici, galerici gider ousulasi ile araci alip mal alis olarak defterlerine kayit edecek. Galerici de kdv odemeyecek.

Bence satici burada kdv'den kacinayim derken aracin %20 amortsimanini gider yapmamis ayrica aracain giderlerini ( benzin,tamir, bakim vb) gider yapmamis

Tüm cevaplarınız için çok teşekkürler, konu benim nezdimde netlik kazanmıştır.