Erkeklerde Doğum İzni

Ben İş kanununda erkeklerde doğum izni olarak 3 güne kadar izin verildiğini duymuştum. Ama işyerim kanunda yasal olarak böyle bir şey yok diyor.
Çocuğu olan bir erkek bir gün bile ücretli izin alamayacak mı yani ??
Bu nasıl iş???

Malesef İş Kanununda bu konu ile ilgili bir hak mevcut değildir. Sadece bu şekilde bir izin verilmesi durumunda yıllık izin bakımından çalışmış gibi sayılan haller içerisinde değinilmiştir. Ancak izin verilir gibisinden bir ibare mevcut değildir.

sn. HResources'e aynen katılıyorum. iş kanununda doğum izni diye bir şey yok.

http://www.insangucu.com.tr/default.aspx?pid=20103&nid=16683

linkinde de göreceğiniz üzere, tüm avrupa ülkelerinde erkekler haftalarca süren izin haklarına sahipler. ancak bizim kanunlarımızda eşi doğum yapan işçiye izin hakkı verilmiyor.

işverenin veya vekilinin paşa gönlü ne kadar izin vermek isterse, o kadar izin veriliyor. ancak yazılı olmasa da mevcut uygulamalarda bunun 1 ila 3 gün arasında uygulandığını görüyoruz.

Kod:
ERKEKLERE DOĞUM İZNİ

Erkeklere verilen doğum izni, erkeğin ‘‘işçi’’ ya da ‘‘memur’’ olmasına göre değişiyor. İşçilerin, eşleri doğum yaptığında, işçilere izin verilmiyor. Devlet memuru olan erkeklere ise, eşinin doğum yapması halinde üç güne kadar izin veriliyor (657 Sayılı Yasa Md. 104/B).

Yasada "erkeklere doğum izni" diye bir ibare geçmiyor ama bu doğrultuda verilmiş herhangi bir mahkeme kararı veya bir danıştay görüşü gibi uygulamaya yönelik bir karar var mıdır acaba?? Buna benzer bir ikincil bir kaynakla karşılaşan arkadaşların burda paylaşmasını rica ediyorum?