fonradar

Erken POS cihazı

aykut111

Katkı Sunan Üye
Mükellef için İşe Başlamayı verdik fakat yoklama memuru henüz tutanak için teşrif etmedi..
Bu arada Banka,Evrakları yeterli görüp POS cihazı taktı işletmeye.....Bu arkadaşlar basılı evrakları olmadığı için fatura vb evrak düzenleyemeyecekler.
Bir sorun yaşarmıyız ?*(POS ta yaptıkları satışlar açısından)

Ynt: Erken POS cihazı

mümkünse POS cihazını kullanmasınlar...

yoldan geçen bu işten hiç anlamayan iki adama sorsan sana derki , kardeşim sen işe başlamışsın daireye haber vermişsin bide satış yapmak için onların gelmesinimi bekleyecen...ama malesef daireler ve hatta aynı dairenin memurları arasında o kadar tutarsızlıklar varki ne ile karşılaşacağını bilemezsin... sen gelen memura dersinki satışları not aldım belge basımından hemen sonra fatura keseceğim..(veya yazarkasa aldıktan sonra) bu sefer kıllık yapacak ya belge düzenleme süresi 7 günü aşmaması lazımdı der uğraştırır durur seni. yani sonuç olarak aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

Vatandaş başladı bile POS la satışa.Dün bir bugün iki............
Yoklama memuru hala yok ortalıkta...No'lcak bakalım :)

memur yerinde yoklama yaparsa POS cihazını ve cihazın yazdırdığı dökümlerin suretlerini görmese iyi olur :)

Sayın Murat CER & figo,
ilginize teşekkür ederim

Arkadaşlar böyle acil durumlarda, bir dakika bile beklemeden, Firma ile aranızda bir sözleşme yapın ve doğru vergi dairesine koşup açılışı sm/smmm sözleşmesine istinaden siz kendiniz yapın.Yoklama memurunun keyfini beklemeyin.

Ne siz meslek mensubu olarak, firmaya karşı zor durumda kalın;
Ne de firma işi gücü açısından zor durumda kalsın.

(Not:İşe başlama formunun arkasındaki sm/smmm bilgilerini girin, sözleşme düzenleyin ve sözleşmenin damga vergisini ödeyerek açılışı vergi dairesinde siz kendiniz bizzat yapabiliyorsunuz.)

Kolay gelsin.

sn zindan ama burada yoklamanın tutulmamış olduğundan bahsediliyor. işe başladıktan sonra memur kendisi işyerine gelecek. acaba sizin yazdığınızla konunun bi alakası varmı?

figo ' Alıntı:
sn zindan ama burada yoklamanın tutulmamış olduğundan bahsediliyor. işe başladıktan sonra memur kendisi işyerine gelecek. acaba sizin yazdığınızla konunun bi alakası varmı?

Benim bahsettiğim olay sorunun merkezinde sayın figo.! Yazdıklarımın sorunun neresiyle alakasız, anlayamadım bende açıkçası.? Gayet açık.?

Yeni açılışlarda memuru beklemenize gerek kalmadan, vergi dairesine gidip yoklama tutanağını orada sm/smmm meslek mensubu olarak, yapmış olduğunuz sözleşmeye istinaden yapabiliyorsunuz.

Zindan'nın yazdığı gibi yaparsanız yoklama beklenmeden, vd tarafından işe başlama bilgileri sisteme girilerek yapılır.
-/-
İşlerinizi devamlı yapan bir noter yok mu? Mükellef şirket değilse vd başvuru evrağının fotokopisi ile gidip yoklama örn. sonradan vermek üzere ft/psf onaylatın.

ZİNDAN ' Alıntı:
figo ' Alıntı:

Benim bahsettiğim olay sorunun merkezinde sayın figo.! Yazdıklarımın sorunun neresiyle alakasız, anlayamadım bende açıkçası.? Gayet açık.?

Yeni açılışlarda memuru beklemenize gerek kalmadan, vergi dairesine gidip yoklama tutanağını orada sm/smmm meslek mensubu olarak, yapmış olduğunuz sözleşmeye istinaden yapabiliyorsunuz.

zonguldak için konuşuyorum :
yoklama memuru işyerine gidip mükellefin işe başladığı anda elindeki mevcut demirbaş vs eleman çalıştırıp çalıştırmadığı vs. onları yoklama fişine not ediyor. eğer benim müşavir olarak gidip vergi dairesinde açılış yoklaması tutturma gibi yasal bir hakkım varsa neden memurları uğraştırıyoruz ki herkes gitsin yoklamasını dairede yaptırsın...

(bu arada sayın zindan sizin ilk yazdığınız işe başlamanın daireye verilmesimi yoksa işe başlama verildikten sonra memurun işyerine bizzat gitmesi yerine mali müşavirin gidip dairede yoklama tutturmasımı açıkcası anlayamadım... çünkü bütün işe başlamaları daireye zaten muhasebeciler bırakıyor ki...)

ZİNDAN ' Alıntı:
Arkadaşlar böyle acil durumlarda, bir dakika bile beklemeden, Firma ile aranızda bir sözleşme yapın ve doğru vergi dairesine koşup açılışı sm/smmm sözleşmesine istinaden siz kendiniz yapın.Yoklama memurunun keyfini beklemeyin.

(Not:İşe başlama formunun arkasındaki sm/smmm bilgilerini girin, sözleşme düzenleyin ve sözleşmenin damga vergisini ödeyerek açılışı vergi dairesinde siz kendiniz bizzat yapabiliyorsunuz.)

Kolay gelsin.

Ewet bu uygulamanın örneğini ilk defa duydum.Sayın ZİNDAN nasıl gerçekleşeceği husunu ÖRNEKLERSE memnun olurum....
Saygılarımla
(Yani, kastedilen Mükellef yerine tutanağı imzalayabileceğimiz mi ??? )

arkadaşlar konu işe başlamayı daireye vermekmi yoksa işe başlamadan sonra tutulması gereken yoklama mı?

zindan arkadaşım işe başlamanın daireye verilmesini açıklamış. ama aykut arkadaşım ise başlamadan sonra tutlması gereken yoklamanın tutulmadığına istinaden soru sormuş... acaba ben yanlışmı anlıyorum.

figo ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
figo ' Alıntı:

zonguldak için konuşuyorum :
yoklama memuru işyerine gidip mükellefin işe başladığı anda elindeki mevcut demirbaş vs eleman çalıştırıp çalıştırmadığı vs. onları yoklama fişine not ediyor. eğer benim müşavir olarak gidip vergi dairesinde açılış yoklaması tutturma gibi yasal bir hakkım varsa neden memurları uğraştırıyoruz ki herkes gitsin yoklamasını dairede yaptırsın...

(bu arada sayın zindan sizin ilk yazdığınız işe başlamanın daireye verilmesimi yoksa işe başlama verildikten sonra memurun işyerine bizzat gitmesi yerine mali müşavirin gidip dairede yoklama tutturmasımı açıkcası anlayamadım... çünkü bütün işe başlamaları daireye zaten muhasebeciler bırakıyor ki...)

Evet sayın figo sm/smmm lerin böyle bir yasal hakkı/yetkisi var.
Yapılmamanızın nedenini bilmiyorum, ama biz acil açılması gerekenleri bu şekilde vergi dairesinde yapıyoruz.Yapılmamasının nedeni büyük ihtimal, sözleşme düzenlemek istenmemesidir, yada damga vergisiinden kaçınılmasıdır, yada sözleşme yapıldığı zaman, sözleşmedeki tutar kadar her ay sm/smmm makbuzu kesilmesi gerektiğinin düşünülmesidir, yada bilemediğim bisürü neden bilemiyorum.

Ayrıca ben vergi dairesinde mükellefiyet açılışını (bilgisayar sicil yoklamadan) yaptırıpta vergi levhasını bile tastik ettirebildikten sonra, yoklama memuru gelip demirbaşları, işçileri saymış not etmiş vss..bananeki.O iş onun görevi ne zaman yaparsa yapsın.İsterse 1 sene sonra gelsin, umurumda olmaz.

figo ' Alıntı:

Evet aynı dediğiniz gibi.Muhasebecilerin evrakları vergi dairesine bırakması ayrı şey, yoklamayı tutturup, açılışını yaptırması ayrı şey, karıştırmayalım.

Kolay gelsin.

aykut111 ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:

Kolay gelsin.

Ewet bu uygulamanın örneğini ilk defa duydum.Sayın ZİNDAN nasıl gerçekleşeceği husunu ÖRNEKLERSE memnun olurum....
Saygılarımla
(Yani, kastedilen Mükellef yerine tutanağı imzalayabileceğimiz mi ??? )

1.Adım: İşe başlama evraklarını hazırlayacaksınız.
2.Adım: İşe başlama/bırakma formunun arka yüzündeki sm/smmm bilgilerini eksiksiz dolduracaksınız.
3.Adım: Firma ile aranızda sözleşme yapacaksınız.
4.Adım: Sözleşmenin damga vergisi ödeyeceksiniz.
5.Adım: Ve vekaletinizi ibraz ederek açılışımızın heman yapılmasını istiyorum diyeceksiniz.
6.Adım: Hemen akabininde de vergi levhanızı tastik ettireceksiniz.

Ben istanbulda çalışıyorum.Ve geçen ay bu şekilde bir açılış yaptık.
O kadar itiraz ettinizki bildiklerimden bir an şüphe duydum.!
Acaba biz yanlışmı yapıyoruz diye.!
Başka uygulayan yokmu Allah aşkına.?

Kolay gelsin.

Walla sayın ZİNDAN,
Mükellefide vergi dairesine götürürseniz sorun yok.Bunu bizde yapıyoruz. Ancak benim merak ettiğim Meslek Hukukumuz; "Mükellef yerine" yoklama tutanağına imza atmamıza yetki veriyormu ? Yoksa burada kastettiğiniz Noterden ayrıca bir vekalatname çıkartmak mı ?

sn zindan ortada yanlış anlaşılan daha doğrusu daireler tarafından yanlış uygulanan bir sistem var.

işe başlamayı muhasebecisi olarak ben bırakıyorum. sizin dediğiniz gibi sözleşme dv vs herşey usulune uygun yapılıyor fakat yoklama memuru birkaç gün içerisinde bizzat işyerine gidip yoklamasını tutuyor. eğer dediğiniz gibi dairedede yoklama tutuluyor ise o dairelerin uygulama farkından kaynaklanmaktadır... ama bu işi yapanın hata yaptığı kanısındayım. yoklama; adı üzerinde gerçekten bu adreste böyle bir işyeri varmı yokmu, işçi varmı yokmu vs. işlemlerin tespiti amacıyla yapılıyor olmalı. bunun tespitinin dairede yapılıp kaydın açıılması ne derece doğrudur tartışılır.

Yoklama tutturmak ile vergi no alınması, v.levhası, y.kasa izni, evrak basım gibi işlemleri yapabileceğiniz gibi sm/smmm olarak işe başlama evrağına imza atarak yoklamayı beklemeden de bu işleri yapabilirsiniz. İmza atarak illa yoklama için gelecekler diye beklemenize gerek kalmaz. İster gelsin ister gelmesin yoklama memurunun sorumluluğunda kalır. Siz diğer işlerinizi rahat rahat yapabilirsiniz.(VD yoklamayı beklemeden açılış işlemlerinizi ve diğer taleplerinizi yapmak zorunda.)

aykut111 ' Alıntı:
Walla sayın ZİNDAN,
Mükellefide vergi dairesine götürürseniz sorun yok.Bunu bizde yapıyoruz. Ancak benim merak ettiğim Meslek Hukukumuz; "Mükellef yerine" yoklama tutanağına imza atmamıza yetki veriyormu ? Yoksa burada kastettiğiniz Noterden ayrıca bir vekalatname çıkartmak mı ?

Ya Nüfüs Cüzdanın aslı ve vekaletname yada dediğiniz gibi şahsın kendini istiyorlar.

figo ' Alıntı:
sn zindan ortada yanlış anlaşılan daha doğrusu daireler tarafından yanlış uygulanan bir sistem var.

işe başlamayı muhasebecisi olarak ben bırakıyorum. sizin dediğiniz gibi sözleşme dv vs herşey usulune uygun yapılıyor fakat yoklama memuru birkaç gün içerisinde bizzat işyerine gidip yoklamasını tutuyor. eğer dediğiniz gibi dairedede yoklama tutuluyor ise o dairelerin uygulama farkından kaynaklanmaktadır... ama bu işi yapanın hata yaptığı kanısındayım. yoklama; adı üzerinde gerçekten bu adreste böyle bir işyeri varmı yokmu, işçi varmı yokmu vs. işlemlerin tespiti amacıyla yapılıyor olmalı. bunun tespitinin dairede yapılıp kaydın açıılması ne derece doğrudur tartışılır.

Yanlış bir uygulamamıdır, bilemiyorum, dediğiniz gibi tartışılır.Ama böyle bir yetkimiz olduğuunu biliyorum, kanun maddesi içinde biraz araştırma yapmak lazım sanırım ::)

Arkadaşlar ayrıca burada ben kimseyle inatlaşma içerisine girmiyorum, sadece yaptığım uygulamayı söylüyorum, işlerinizi kolaylaştırmanız içinde sizinle paylaşıyorum.

Çalışmalarınızda başarılar.
Kolay gelsin.

vergi dairesi yoklama tutulmadan sicile mükellef girişi yapmıyor. mükellefin girişi olmadığı için faal görünmüyor. faal görünmeyen mükellefede ne yazarkasa izin yazısı ne matbaadan evrak basımı vs. işlemlerini yaptıramıyorsunuz. doğal olarak yoklama tutturmak şart.

----------------------------

(sn zindan en azından zahmet edip uzun uzun cevap yazıyosunuz teşekkür ederiz. biz 3 gün önceye kadar burada hazırcıyız diye ne fırçalar yedik belki görmüşsünüzdür.)

--------------------

sonuç olarak şu kesin örneğin zonguldakta aynı binada 2 vergi dairesi var ama bazı işlemlerde uygulama farklılıkları var. bizimde burada tartışmamızın nedeni bu olsa gerek. yoksa sizin dediğiniz gibi inatlaşma olarak algılanacağını sanmıyorum.