Eş ve kıza bağlanan ölüm aylığı?

Merhaba,
Ölen birinin emekli maaşı yok.Ve sadece toplamda 900 gün SSK pirim ödemesi var.Bu durumda eşine aylık bağlanırmı? Birde dul kızı var.Fakat kızı ölen eşinden dolayı zaten maaş almakta.Birde babasından dolayı maaş alabilirmi?

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ynt: Eş ve kıza bağlanan ölüm aylığı?

Ölüm tarihi 01 Ekim 2008 tarihinden önce ise, 900 gün prim sayısı ve 5 yıllık sigortalılık süresi yeterli. 01 Ekim 2008 tarihinden sonra ölüm gerçekleşti ise yeterli değil.
Dul kızına hem eşinden hem babasından aylık bağlanmaz. Ancak aylıklardan yüksek olanı tercih etmek hakkı var.

benimde bununla ilgili bir sorum var.

(A) şahsı vefat etti. Eşi (B) Ölüm aylığına müraacat etti SGK ya. Bunun yanında veraset ilamının verilmesi istemiylede dava açıldı. Dava sonuçlandı. Eşi (B) ile çocuklarına hisse pay edildi. Mahkeme, ölen (A) şahsının başka bir bayan olan (C) şahsından olan çocuğunada hisse verdi.

SGK ya ölüm aylığı için başvuran Eşlerden (B), kurumdan alınan gelir bağlama kararında hem kendisine hemde çocuklarına gelir bağlanırken; diğer eş olan (C) nin mahkeme kararında belirtilen çocuğunun ismi SGK dan alınan gelri bağlama kararında adı geçmiyor. Ancak mahkeme hisse vermiş, bunun sebebi eşlerden (C)'ninde SGKya ölüm aylığı için müracaat etmemesi midir?

SGK veraset ilamı ile işlem yapmaz. Vukuatlı nüfüs kaydı ister. Kayıtta varsa vermesi lazım.

kayıtta sadece sgkya başvuran eş ve çocuklarının isimleri gözüküyor. Kurumun Gelir bağlama kararında geçiyor. Ancak diğer eşinden olan çocuğunada gelir bağlanması gerekmezmiydi. Bunun nedeni başvuruda bulunan eş dolayısıyla kuruma müracaat etmeyen diğer eş yüzünden mi gelir bağlanamadı? acaba

Ne ilgisi var. SGK kim başvurmuş ise ona aylık bağlamz ki. Söylüyorum. Vukuatlı nüfüs kaydında ismi varsa bağlar yoksa gayrimeşrudur, bağlamaz.

Nizam Bey, af buyurun.. Sorumu tam anlamıyla anlatamadım sanırım. Bakın ölen erkeğin 2 eşi var. Birisinden 2 çocuk, diğerinden 1 çocuk var. 2 çocuklu bayan SGK ya başvuru yapıyor ölüm aylığı için gelir bağlama kararında hem kendisi hemde 2 çocuğunun ismi geçiyor. Bu tamam. Ancak diğer eşinden olan çocuk için aylık bağlanmamış ancak ölenin kendi çocuğu olduğu için vede veraset ilamında adı geçtiği için ki siz dediniz sgk veraset ilamı ile ilgili birşey yapmaz. O halde diğer eşinde kuruma müraacat etmesi ile gelir bağlanır mı? bunu öğrenmek istedim sadece.

Ben de anlatamıyorum galiba. SGK vukuatlı nufus kaydı ister. Müracatla ilgilenmez. Eğer vukuatlı nufus kaydında eşleri ve çocukları kayıt edilmiş ise maaş bağlar. Yoksa bağlamaz.
Eğer nufusta kayıt yoksa o zaman nufus düzeltmesi davası açmanız ve kaydı düzeltmeniz gerekir diyorum.

1- İlk eşten olan çocuk babanın nüfusuna geçirilmemiş gibi bir durum ortaya çıkıyor. İşin bu yönünü ve sebeplerini araştırın. Çocuğun kimliğini inceleyin?Nüfus kayıt bilgileri, baba adı vb. vukuatlı nüfus kayıt örneği ile tutuyor mu? Tutuyor ise kaydı düzeltme yoluna giderek tekrar hak sahibi formunu doldurarak SGK?na başvurun.
2- Söz konusu çocuk hak sahibi olma şartlarını taşımıyorsa nüfus kaydında olsa bile yetim maaşı bağlanmaz.
3- Hak sahibi olma şartları:
Erkek çocuklar 18 yaşını dolduruncaya kadar, orta öğrenim yapıyorlarsa 20 yaşını, yüksek öğrenim yapıyorlarsa 25 yaşını dolduruncaya kadar hak sahibi sayılırlar. Çalışamayacak durumda malül olan erkek çocuklar ise, kendi çalışmalarına bağlı olarak herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almıyor olmaları şartı ile hangi yaşta olduklarına bakılmaksızın hak sahibi sayılırlar.
Kız çocuklar ise, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmamak ve buralardan kendi çalışmalarından dolayı aylık almamak ve evli olmamak şartı ile yaşlarına bakılmaksızın hak sahibi sayılırlar.