Eşi Esnaf Olan Ücretlinin Asgari Geçim İndirim Hakkı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

personel

Katkı Sunan Üye
Resmi Gazete yayınlanan kanunda " ....çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10'u"...
İbaresi ;

Esnaflık yapan vergi mükellefi olan eşi için de geçerlimidir yoksa bu ibareyi sadece eşi ücretli olarak çalışanmı olarak düşünmeliyiz..

Ynt: Eşi Esnaf Olan Ücretlinin Asgari Geçim İndirim Hakkı

''Sadece ücret geliri elde eden eş, ?çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş? kapsamında değerlendirilmeyecektir. Bunlar dışındakiler ise çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş kapsamında değerlendirilecek olup, münhasıran emekli maaşı alanlar da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edilecektir''

Tebliğden anladığım,ücret dışında geliri olanlar,çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş? kapsamında değerlendirilecektir.Gerçekten tuhaf bir durum. Örneğin,asgari ücretle çalışan eşi kuyumcu olan bir bayan bu durumda eşi içinde %10 dan faydalanacak...

Konuyu açtığınız çok iyi oldu...Konuyu defterdarlığa sorduk ancak onlarda işin içersinden çıkamadılar.Yazıyla sorun bizde Ankara'ya soralım dediler.

Bu arada bu benim ilk mesajım,aranızda olma çok keyifli.

Sevgiler

Sayın Seçkin,

Ben şöyle yorumluyorum.Daha önceki vergi iadesinde böyle durum yoktu.Bence amaç şu mantık üzerine

Ücretli Eşinden dolayı %10 alacağından,Ücretli çalışan eşide kendisi için %50 alacağından devlet %60 ödeme yapmaamsı için bunu yüklediler.Ama eksik ibareli olarak.

Sonuçta her ücretli kendisi için %50 alacak.Esnaf vergi iadesi almadığı için bu kıstasın eş olarak Çalışmayan eş kavramında düşünülmesi gerekiyor.

Ama defterdarlıktan bir yazılı belge olması daha da iyi olacak.
Araştıran arkadaşları bekliyorum.

İşyerinde bu konu hala çözülemedi.Mesajımı güncellemek amacı ile yazıyorum.
Bu konu hakkında bilgisi olanlar varmı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...