Eşim Bağkurlu Benim SGK dan Yararlanır mı ?

merhaba arkadaşlar , ben 10 yıllık sigortalıyım cocuğum benim üzerimden sigortalı ve eşim bağkurdan sigortalı fakat prim borçlarını ödeyemediği için hastanede muayene olmak çok pahalıya mal oluyor yada muayene olamıyor bu nedenle eşim benim üzerimden SGK lı yapabilirmiyiz , nasıl yaparız.yardımlarınızı rica ediyorumm.Teşekkürler.

Durumunuzu tam bilmemekle birlikte eşinizin sizin üzerinizden sağlık yardımı alabileceğini düşünyorum.Ayrıca bu durumda olanların prim borçlarıda istemeleri halinde siliniyor.Yani hem 4/b kapsamında borçlu aynı zamanda başkaları üzerinden sağlık yardımı alanlar.Öyle bir niyetiniz varsa bağlı bulunduğunuz SGK merkezine başvurmanızı öneririm.

PRİM BORÇLULARINA DUYURU
Prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular borçları ödemeyecek...
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, sigortalı lehine düzenlemeler içeren ve 4.4 milyon vatandaşı ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nı kabul etti.

Tasarıyla, prim borcu olduğu için bir yakınının üzerinden doktora giden Bağ-Kur’lular, SGK tarafından bu konuda kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek. Emekli olduktan sonra kamuda çalışmaya devam edip emekli aylığıyla birlikte maaş da alan memurlar, bu aylıklara ilişkin borçlarını taksitlendirebilecek. Gaziler kamu hastanelerinden sevk almadan özel hastanelere gidebilecek ve fark ücreti ödemeyecek. Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye başlayan öğrenciler, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Kaynak: Prim borçlusuna müjdeli haber Haberi