zirve

Euro Üzerinden Fatura

mes_ar

Tanınmış Üye
Üyelik
23 Mar 2007
Mesajlar
1,959
Konum
İSTANBUL
Merhaba arkadaşlar,
bir vakfın iktisadi işletmesi ihracat işine başladı, keseceği faturaları eur üzerinden kesmeleri isteniyor. Bu mümkün müdür, yani Türkiye de eur üzerinden fatura kesmenin bir sakıncası olur mu?
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,939
Konum
ADANA
Ynt: Euro Üzerinden Fatura

Bir çok faturada TL tutarın yazılmayıp yalnız döviz kurunun yazıldığı görülmektedir. Ancak 385 sayılı VUk tebliğinin 8.maddesinde göre TL tutarın yazılması gerektiğini, aksi halde ikinci derece usulsüzlük cezası kesileceğini belirtmektedir.
 
Üyelik
11 Kas 2008
Mesajlar
557
Konum
ANTALYA
Ynt: Euro Üzerinden Fatura

belirtmiş olduğunuz 385 nolu tebliğden alıntıdır...

yurt dışındaki müşteriler adına düzenlenen belgelerde Türk Parası karşılığı gösterilme şartı aranmayacağı hükme bağlanmıştır.
 
Üyelik
15 Tem 2008
Mesajlar
98
Konum
Ankara
Ynt: Euro Üzerinden Fatura

Hangi hükümle acaba? (Yanlış anlamayın öğrenmek için soruyorum.)
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,939
Konum
ADANA
Ynt: Euro Üzerinden Fatura

sn.batlı arkadaşın sorusu yurtiçine yabancı para biriminde kesilecek faturadır. Amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok. Bahsettiğim tebliğin 8. maddesini tekrar okuyunuz.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,939
Konum
ADANA
Ynt: Euro Üzerinden Fatura

sn.batlı özür diliyorum.Soruyu dikkatli okumadığımdan yanlış cevap vermişim.
 

Benzer konular

Üst