fonradar

Evde Bakım Parasını Al, Primini Öde, İkinci Aylığa da Hak Kazan

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
13.12.2008 Ali Tezel [email protected]

Ali Bey, ben 10 yıl önce iş kazası geçirdim, sakat kaldım. Sakatlık oranım SSK Genel Müdürlüğü?nün vermiş olduğu raporda yüzde 100?dür, bir başkasının bakımına muhtaçtır yazıyor. Fakat ben malulen emekli oldum. 1050 YTL maaş almaktayım. 5 kişilik bir ailem var. Yani 3 çocuk, bir eşim, bir ben. Buna rağmen eşim müracaat etse bakıcı parası alabilir mi? İkinci bir sorum daha var hocam; iş kazasından dolayı malulen emekli oldum. SSK prim gün sayım 800 gündür. Askerliği borçlansam geri kalan gün sayımı kaç güne tamamlamam gerekiyor. Malulen emekli olmak için aynı anda hem iş kazasından dolayı hem de malulen emekli aylığı alabilir miyim? Bu konuda bana yardımcı olursan sana minnettar kalırım, saygılar sunarım. Yahya Gül

Sayın okurum, malullük aylığı almıyorsunuz, iş kazası geçirmişsiniz ve şu an aldığınız para olan 1050 YTL, sürekli işgöremezlik geliridir. Aylık aldığınız siyah cüzdanda yazan tahsis numaranıza bakarsanız ?8? ile başladığını göreceksiniz. Şayet, malulen emekli edilmiş olsaydınız tahsis numaranız ?1? ile başlardı.

1- Evde bakım parası alabilirsiniz

YATALAK olduğunuzdan evde bakım parası isteme hakkınız var. 2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu?nun ek 7?nci maddesine göre;

?Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3?ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlülere, resmi veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgahlarında bakım hizmeti verilmesi sağlanır. Bakıma muhtaç özürlülere sunulacak bakım hizmetinin karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, iki aylık net asgari ücretten fazla olamaz.

Bakıma muhtaç özürlülerden Kurumca ve diğer resmi kurumlarca bakılanlar dışında kalanlara ilişkin bakım ücreti, bu amaçla Kurum bütçesine konulacak ödeneklerden karşılanır...?

Sizin aylık geliriniz sadece 1050 YTL ise bunu ev halkına böldüğünüzde (1050/5) 210 YTL kişi başına düşen geliriniz var demektir. O halde Kanuni sınır olan net asgari ücretin (457,63 YTL?nin) üçte ikisi olan 305 YTL?den daha az kişi başına düşen geliriniz olduğundan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü size bakan kişiye (eşinize) her ay evde bakım parası ödeyecektir.

2-İş kazası geçirenlere gelir verilir

ESKİ 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince, iş kazası geçiren ve yüzde 10?dan fazla meslekte kazanma gücünü kaybedenlere sürekli işgöremezlik geliri verilir. Mülga Kanun?un ?Sürekli iş görememezlik gelirinin hesaplanması? başlıklı 20?nci maddesine göre;

?Sürekli iş göremezlik geliri, sigortalının meslekinde kazanma gücünün tamamını veya bir kısmını yitirmiş bulunmasına göre hesaplanır.

Sürekli ve tam iş göremezlikte sigortalıya yıllık kazancının %70?ine eşit yıllık bir gelir bağlanır.

Sürekli kısmi iş göremezlikte sigortalıya bağlanacak gelir, tam iş göremezlik geliri gibi hesaplanarak bunun iş göremezlik derecesi oranındaki tutarı kendisine verilir.

Sürekli kısmi veya sürekli tam iş göremez durumundaki sigortalı, başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise bu gelir %50 artırılır.?

İşte siz yüzde 100 meslekte kazanma gücü kaybınızla ayda 700 YTL almanız lazım ama başka birisinin sürekli bakımına muhtaç olduğunuz için 350 YTL ilavesiyle 1050 YTL alıyorsunuz.

3-Malulliyet aylığı alma hakkınız var

BU arada yüzde 100 meslekte kazanma gücü kaybınız olduğu için 1800 günününüz olması halinde bir de maluliyet aylığı alma hakkınız da var. Aslında daha önceki yıllarda olsa sigortalılık durumunuza göre 900 gün ile de malullük aylığınız olurdu ama artık bu hak bitti. Malullük aylığı için öncelikle askerlik borçlanmasını yapınız. Sonrasında da ister çalışarak isterseniz de isteğe bağlı prim ödeyerek toplamda 1800 günü doldurarak, SGK?dan malulen emekli olabilirsiniz. Malulen emekli olduğunuzda halen aldığınız aylık 1050 YTL?lik sürekli işgöremezlik gelirini aynen almaya devam edeceksiniz. Bunun yanı sıra bir de her ay yarım malullük aylığı (ayda 350 YTL) da alacaksınız. Zira, gelir ile aylık birleştiğinde çok olanın tamamı, az olanın yarısı verilir. Fakat unutmayın evde bakım parasını bu durumda kaybetme riskiniz olabilir. Çünkü kişi başına düşen gelir tutarınız asgari ücretin (o zamanki) netinin üçte ikisini geçebilir, buna dikkat edin.

4-Yüzde 100 engelliler de çalışabilir

ÜÇÜNCÜ bölümde, isterseniz çalışarak SGK?ya prim ödeyebilirsiniz dedim. Bu sizi sakın şaşırtmasın. ?Ben evde yatıyorum, nasıl çalışabilirim?? diye düşünmeyin. Yasalarımız gereği yüzde 100 özürlü-engelli olanlar da çalışabilir. Mesela iki gözü de görmeyen birisi yasalarımız gereğince yüzde 100 engellidir ama çalışmasında yasal engel yoktur. Tıpkı bunun gibi siz de yüzde 100 rapor oranınız olduğu halde bir işyerinde veya evinizde size verilecek uygun işlerde çalışabilir-üretebilir ve sigortalı olabilirsiniz. Öte yandan çalıştığınız zaman halen almakta olduğunuz aylık 1050 YTL?lik sürekli işgöremezlik gelirinizde bir azalma da olmaz. Fakat, 1800 günü tamamlayıp malulen emekli de olduktan sonra çalışamazsınız. Daha doğrusu çalışırsanız sonradan gelen maluliyet aylığınız gider.
--------------------------------------------------------------------------------
Hastaneyi SGK?ya şikâyet edin

ÖNCELİKLE bayramınız mübarek olsun. 08.12.2008 tarihinde İstanbul Özel Maltepe Bölge Hastanesi Acil Servisi?ne annemizin mide ağrısı şikâyeti ile geldik. Annemiz SSK?lı olmasına rağmen bayramda SSK?lılara hizmet veremiyoruz dediler. Mecburen muayene ve tetkikleri yaptırdık. 2-3 saat kadar hastanede kaldık ve toplam 155 YTL ödeyerek ayrıldık. Size sormak istediğim gerçekten bayramlarda SSK?lılara anlaşmalı özel hastanelerde hizmet ücretli mi sunuluyor? Eğer cevabımız hayır ise nereye nasıl şikâyet etmeli. Mali Müşavir-Oğuz Aytemiz

SGK ile sözleşmesi olan bir hastanenin biz bayramda SSK?lı (doğrusu SGK?lı) hastalara bakmıyoruz demesi doğru değil, yasal da değil. Bunun yapmalarının sebebi tecrübelerime göre bayramda çalıştırdıkları hekimlerin yasal hekim olmaması olabilir. Zira SGK ile sözleşmesi olan hastaneler SGK?lı doktor çalıştırmak zorundadır. Ancak, bazı günler devlet hastanesinde çalışan hekimleri de yasadışı bir şekilde hastanelerde çalıştırabiliyorlar ve bu hekimlerin reçeteleri de SGK tarafından kabul görmez. İster bu sebeple olsun isterse de başka sebeple olsun SGK ile sözleşmesi olan hastaneler 24 saat, tüm branşlar için sözleşme yaparlar. Umarım 155 YTL?lik ödemenizin faturasını almışsınızdır, bu fatura ile birlikte SGK?ya müracaat edip paranızı SGK?dan isteyin ve durumu da SGK?ya ihbar edin. SGK bu hastane ile sözleşmesini gözden geçirecektir.
--------------------------------------------------------------------------------
Vefat ve başsağlığı

DAHA 3 yıl önce 36 yaşında Başmüfettiş Erkan ÖZKAN?ı kaybettiğimiz gibi yine henüz 36 yaşında ömrünün baharında SGK müfettişlerinden en nazik ve en mükemmeli SGK Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Ankara Grup Başkan Yardımcısı Atilla KAMIŞLI?yı 10.12.2008 sabahı kaybettik, Allah mekânını cennet eylesin.
KEY için 28 Aralık?ı bekliyoruz

EMEKLİ öğretmenim ve KEY alacaklısıyım. Llistede adımın olmaması üzerine gerekli itirazı zamanında yapmış bulunmaktayım. Resmi Gazete?nin listesinde adım geçiyor ama internette geçmiyor. Bu nedenle de paramı alamıyorum. Artık gündemde bile değil. Kimse açıklama yapmıyor. Levent Öztürk

Sayın hocam, yaklaşık 8 milyon itiraz dilekçesinden sonra Kanun gereğince ikinci listenin 28 Aralık 2008 günü açıklanması gerekiyor. Ben de bu ikinci listeyi bekliyorum. Tahminime göre de epey sayıda mağdur ortaya çıkacak. Onlar için nasıl dava edeceksiniz, hangi mahkemeye gideceksiniz gibi yol ve yordam gösterme çabam devam edecek. Bu arada Resmi Gazete?de adınız var ama internette yoksa bu durumda vatandaşlık numaranız eksiktir ki; bu sorun çözüldü. Ziraat Bankası?na gidip, paranızı alabilirsiniz.