fonradar

Evimi Satıyorum Gelir Vergisi Ödeyecek miyim?

Arkadaşlar 2010 yılında inşaat halindeki bir binadan daire satın aldım. 2011 nisan ayında kat irtifak tapum çıktı ve tapuda satış bedeli 5.000 tl yazıyor. 2012 şubat ayında kat mülkiyeti tapumu aldım ve bu tapuda satış bedeli 0 olarak görünüyor. Şimdi bu daireyi bir müşteri ile anlaşarak 170.000 tl ye satmak üzere anlaştım. Başka evim yok. Şimdi ben vergi ödeyecek miyim? Ödeyeceksem acaba bu ne tutar?

Sayın Sukber,
Elde edeceğiniz kazanç alım-satım tarihleri arasında 5 yıldan daha az bir süre olduğu için GVK mük. 80/6'ya göre değer artışı kazancı olacaktır.
170.000-TL'den gayrimenkulün size maliyet bedelini çıkarıp, kazancı bulacaksınız. ona da 2014 yılı için 9700-TL olan Değer artışı kazancı istisnasını uygulayıp yıllık beyanname ile beyan edeceksiniz.
Alım tarihinden önceki ayla satış tarihinden önceki ayın ÜFE'lerini oranlayıp aradaki fark %10'dan büyükse maliyet bedeli endekslemesi yapacaksınız.
Gayrimenkulü iktisap ettiğiniz tarih içinse Maliye Bakanlığı’nın 2005 yılında vermiş olduğu bir özelgeye bakabilirsiniz.
- Satın almada iktisap tarihi, tapuya tescil tarihidir.
- Kooperatif ortaklıklarına tahsis edilen gayrimenkuller, tahsis tarihinde iktisap edilmiş sayılır.
- inşa edilen gayrimenkullerde, yapı kullanma belgesinin alındığı tarih geçerlidir.
- Arsa karşılığı daire alanlarda, inşaatın tamamlanıp yapı kullanma izin belgesinin alındığı tarih esastır.
- Cebri icra ve şuuyun izalesiyle (ortaklığın kaldırılmasında) satın almada tapuya tescilden önce resmi işlemlerin tamamlanmasıyla iktisap gerçekleşir.
- Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile teslim alınarak kullanılmaya başlanan gayrimenkulün iktisap tarihi, tapuya tescil edildiği tarih değil, taşınmazın tasarruf hakkının tapuya tescil edilmeden önce, mükellefe bırakıldığı tarihtir.
Ayrıca GVK mük. 81'e göre elden çıkarma dolayısıyla yapılan giderleri ve ödenen vergi ve harçları da indirebilirsiniz.
Ya da maliyet bedeli tespiti için takdir komisyonuna başvurabilirsiniz.
Saygılar.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kat irtifak tapumda 5.000 yazıyor demiştim. Ancak mesken tapumda 0 yazıyor. Kimisi dedi ki mütahit evi sana 5.000 tl ye satmış göstermiş kimisi de irtifak tapusundaki değer önemli değil önemli olan mesken tapusu dediler. Ancak mesken tapusunda 0 yazıyordu ve tapu müdürlüğüne gidip dosyamı incelemek istedim ancak arşivden dosyamı bulamayacaklarını söyleyip kabul etmediler. Yani şu durumda ben evi kaça almış görünüyorum bunu öğrenemedim. Alış fiyatımı öğrenemediğim için alış ile satış arasındaki farkı da hesaplayamıyorum. Şu anda evin rayici 110.000 ve ben satışı rayiç bedel üstünden göstereceğim. Korktuğum şey ise şu alış fiyatım mesken tapusunda da çok düşük gösterildiyse aradaki farktan müthiş bir vergi doğuyor. Bu yüzden satış için anlaştığım müşteriye satıştan vazgeçtiğimi söyledim. O kadar büyük vergi riskine giremedim.

Dosyanı niye gösteremiyorlarmış.? El kirası az mı gelmiş?.
Tapu müdürlüğüne dilekçe yazıp resmen aldığın gayrimenkulun satış fiyatını öğren.Cevap vermek zorundalar.

2010 yılında 5000 TL.olması imkansız, müteahhide yaptığınız ödemelerin belgesi varsa veya kredi kullandıysanız maliyet bedeli olarak bunları göz önüne alabilirsiniz. Dava konusu olduğunda bu şekilde savunma yapabilirsiniz. Yapacak başka bir şey görülmüyor gibi...

Sayın ngüroy mükellef öğrense bile muhtemelen 5000 TL olacaktır. Dolayısıyla vergisi de haksız olarak çok olacak.

Bence "Gayrimenkulu satmak istiyorum ama maliyet bedelini tespit edemedim. GVK mükerrer 81. maddeye göre bedelin takdir komisyonunca takdir edilmesini istiyorum" şeklinde bir dilekçeyle vergi dairesine başvurabilirsin. Sonucunun ne olacağını bilemiyorum. Neden tespit edemediğine dair geçerli sebep ister mi istemez mi, tapuda arşivden dosyanı bulamadığını vs. dilekçede söylesen mi söylemesen mi bilmiyorum. Yani şu şu sebeplerle maliyet bedelini tespit edemedim şeklinde yazabilirseniz daha iyi olabilir belki.
Bir şekilde takdir komisyonuna giderse zaten takdir komisyonunun takdir sebebi var mı yok mu bakmaksızın takdir etmesi gerekir.
Bir de binanın VUK 268'deki vergi değerini öğrenebilir misiniz?

Emlak değeri de mi yok.. Emlak vergisi hiç ödenmemiş mi? Belediyelerden öğrenmek mümkün?
Kolay gelsin

Bugün ilgili tapu müdürlüğünden müdür yardımcısının yanına gittim. Tapu evraklarını arşivden getirttiler. Adam dedi ki siz dedi 5.000 tl ye almışsınız dedi. Ben de ya dedim koskoca evi 5.000 tl ye mi almış görünüyorum dedim. Evet dedi. Peki dedim şu anda benim evimin rayiç değeri 110.000 ben bu evden 105.000 lira kar mı etmiş görünüyorum dedim. Yok canım öyle değildir dedi. 2011 deki evin rayiç değerinden almış sayarlar falan dedi. Yani kesin bişey konuşamadı. Anlamadığım 70.000 tl kredi kullanarak aldığım evin satış değeri nasıl 5.000 tl görünür. Evi ben taşerondan aldım. Mütahitle sadece irtifak tapusunu almak için tapuda buluştum. Sonra benden 3.000 tl mesken masrafı için para istedi. Birkaç ay sonra da mesken tapumu verdi. Ne makbuzum ne de faturam yok.

Belki şöyle bir yol izleyebilirsiniz, olur mu emin değilim.

Tapuya gidip evi 5000 TL ye değil, aldığınız tutarı söylersiniz. Diyelimki 100.000 TL ye aldınız. 95.000 TL üzerinden %2, 1.900TL harç çıkar, bu da sanırım %25 cezalı olarak arttırılıyor. O da 2.375 TL.- yapar. Gecikme faizi alırlar mı bilmiyorum, kendiniz beyanda bulunduğunuz için bir indirim olur mu bilmiyorum. Konu hakkında uzman birine sorarsanız daha iyi olur. Konutu krediyle aldığınız için maliye ileride bu durumu tespit edebilir, yani böyle bir cezayla karşılaşma durumunuz var. Tapuda alırken size sormuş olmalılar, sizde 5000 TL ye aldım demişsinizdir muhakkak.

Bu düzeltme neticesinde artık değer artış kazancı hesaplamasında 5.000 TL değil, 100.000 TL baz alınacaktır. Yine de bu önerimin uygulanabilirliğini bir bilene sormanızda fayda var.