Evlenme Sebebiyle Özel Sektörde İş Yerinden Ayrılma

Üyelik
11 May 2016
Mesajlar
4
Konum
Bursa
Merhabalar ;

Evlenme sebebi ile iş yerinden ayrılan personel'in bildiğim kadarıyla bi kıdem tazminat hakkı doğuyor diye biliyorum. Tabi bu bildiğim kadarı ile kadınlarda geçerli . Soruma gelince ;

Erkeklerde böyle bir durum söz konusumudur ? Kadınların bu sebebten dolayı işyerinden ayrılması durumunda Kıdem tazminat durumlarında x2 gibi bir hakkı var mı ?

Bu konuda bilen arkadaşlarımız aydınlatırsa sevinirim..
Herkese İyi Çalışmalar..:)
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Bildiğiniz doğru bu sadece kadınlarda geçerli. Evlenen kadın bazen kocası çalışmasına izin vermediği için koruma amaçlı yapılmış bir kanun.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
O işyerinde 1 yılı aşan çalışma süresine sahip KADIN çalışanın , evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde sözleşmesini evlilik nedeniyle feshedip kıdem tazminatına hak kazanma durumu , erkekler için geçerli olmayıp,
iş sözleşmelerinde ödenmesi gerektiğinde kıdem tazminatının x2-3-5 olarak hesaplanıp ödeneceğine dair bir düzenleme yoksa,
kıdem tazminatı her durumda aynıdır>>>> her yıl için 1 aylık giydirilmiş brüt ücret.
 
Üyelik
7 May 2016
Mesajlar
26
Konum
Nevşehir
Merhaba ;
Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. İş Kanunu 4857 madde 122 de ilgili kanuna atıfta bulunulmuştur.

link yasak
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst