fonradar

Evlenme Yardımı (emekli sandığı)

arkadaşlar bir sorum olucak ama

5510 sayılı kanuna göre emekli sandığından maaş almakta olan yetim kız evlenince kaç ay üzerinden aylık almalı. alo maliyenin sitesinde (100 soru 100 cevap olanda) bu miktar 24 ay diyor ama emekli sandığı bu oranı 12 diyor. (01-10-2008 tarihinden sonrasi için konuşuyorum.) bu konu ile ilgili bilgisi olan biri bana cevap verebilirmi acil. kanun maddesiyle birlikte söyleyebilirseniz sevinirim. teşekkürler.

Ynt: Evlenme Yardımı (emekli sandığı)

Merhaba,
Sanırım evlenme ödeneğinden bahsediyorsun. 5510 sayılı Kanunun ilgili maddesi aşağıda. Buna göre yetim maaşı almakta iken evlenen kız çocuklarına 2 yıllık maaşları tutarında "Evlenme Ödeneği" verilir.

5510 Saylı Kanun' Alıntı:
Evlenme ve cenaze ödeneği
MADDE 37- Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır.
.......
.......

Ynt: Evlenme Yardımı (emekli sandığı)

teşekkür ederim. kanun metnine bakınca gördüm. faydalanmak için 01.10.2008 tarihinden sonra emekli olup o şekilde maaş bağlanması gerekiyormuş. yoksa eski kanun geçerliymiş. ( emekli sandığının cevabı) yani 12 aylık tutar.