Evlere Yaptırılan Boncuk İşleme İşinin Giderleştirilmesi

auditer

Katkı Sunan Üye
Tişört imal eden bir firma tişörtlere boncuk işleme yapılması için evlere dağıtmaktadır. Evlerden alınan bu hizmeti nasıl giderleştirebilirim? G.V. 9 madde kapsamına girmemekte. (Esnaf muaflığı) Gider pusulası ile yapma imkanım var mı? Süreklilik arz ederse vergi mükellefi olmalı bu hizmeti verenler. Süreklilik arz etmediğini varsayarsak hizmeti aldığımız kişelere keseceğimiz gider pusulasının tutar olarak bir sınırı var mı? Forumdaşlarımdan bu konu hakkkında mümkünse acil cevap bekliyorum.
Teşekkür ederim.

@auditer,

Tişortlara boncuk takma işi, her ne kadar G.V.K.'nun 9. maddesinde bire-bir yazılmaza da, bu yapılan işin esnaf muaflığından yararlanması gerekir şeklinde düşüyorum.

Bu nedenle, yapmış olduğum araştırma neticesinde Bu Muktezayı ve Bu Muktezayı buldum.

G.V.K.'nun 9. maddesinde, "Ticari, zirai veya mesleki kazancı dolayısı ile gerçek usulde Gelir Vergisine tabi olanlar ile yukarıda sayılan işleri Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine devamlılık ve bağlılık arz edecek şekilde yapanlar esnaf muaflığından faydalanamazlar. " hükmü yerinde getirildiği taktirde, alınan hizmet karşılığında düzenlenecek gider pusulalarında herhangi bir tutar sınırlaması yoktur.

Saygılar.

Sayın Şükrü Ergül,

İlginize teşekkür ederim.

Saygılar.

Sayın Auditer,

"Devamlılık VE bağlılık" kilit bu cümlede.Sayın Ergül'e katılıyorum.Evde boncuk işleyen kişinin bu işi süreki yapmasının muafiyeti bozmaya yetmeyeceğini, aynı firmaya yapmasınında o firmaya bağımlı olduğunu göstermeyeceğini düşünüyorum.Ancak bu konuda Vergi İdaresinin bu yoruma açıkca katılacağını sanmıyorum.O nedenle yapılmakta olan işi etraflıca izah eden ve bu işi yapanların firmaya "Bağımlı" olmadıklarına vurgu yapan bir dilekçe ile mukteza talep etmenizde yarar vardır.

Gider pusulasının tutarı konusunda rakamsal bir sınır yoktur. Ancak dolaylı bir sınırlamaya dikkat etmek gerekir oda bir kişinin "Hariçten İşçi Almadan ve Muharrik Güç kullanmadan" yapabileceği azami iştir.