zirve

Evlili dışı çocuğun soyadı konusu

Üyelik
13 Eki 2009
Mesajlar
82
Anayasa Mahkemesinin, anne babası evli olmayan çocuğun annenin soyadını taşıyacağına ilişkin kanun hükmünü iptalinin gerekçesi, Resmi Gazete?nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Gerekçeli kararda, Anayasa?nın 10. ve 41. maddelerine değinildi. Anayasa Mahkemesinin benzeri konularda daha önce verilmiş olan kararlarında da ??çocuk evlilik dışı dünyaya gelse bile, ana babasını bilmek, babasının nüfusuna yazılmak, bunun getireceği haklardan yararlanmak, ana ve babasından kendisine karşı olan görevlerini yerine getirmelerini istemek gibi kişiliğine bağlı temel haklara sahip?? olduğunun vurgulandığı belirtildi. Kararda, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde ??bütün çocukların evlilik içi veya evlilik dışı doğmuş olmalarına bakılmaksızın aynı sosyal korumadan yararlanması gerektiğinin?? açıklandığı belirtildi. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi?nde de yasama, yürütme ve yargı organlarınca gerçekleştirilecek bütün faaliyetlerde ??çocuğun yararı??nın esas alınması gerektiğine vurgu yapıldığına işaret edilen kararda, ayrıca Anayasanın 41. maddesinin gerekçesinde ailenin yanı sıra evlilik dışında doğan çocukların da korunmasının devlete bir ödev olarak yüklendiği kaydedildi.
Gerekçeli kararda, ??Bu nedenle, tanıma işleminin varlığı veya babalık hükmü verilmiş olması durumunda evlilik içi veya evlilik dışı doğmuş olmanın çocukların hukuksal statüsünde bir farklılığa yol açması kabul edilemez?? denildi.
İptal hükmü bir yıl sonra yürürlüğe girecek.
Eskişehir 2. Aile Mahkemesi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu?nun 321. maddesinin birinci tümcesinin ??Çocuk, ana ve baba ... evli değilse ananın soyadını taşır?? bölümünün iptali istemiyle, Anayasa Mahkemesine itirazda bulunmuştu.
 

Benzer konular

Üst