fonradar

Evlilik nedeniyle işten ayrılma?????

merhabalar, evlilik nedeniyle işten ayrılmada tam bir yıl şartımı var 25 eylülde evlendim kasım 10 gıbı ısten ayrılsam tazmınatımı alabilirmıyım ...yoksa yanar mı tazminatım.. çok teşekurler....

Ynt: evlilik nedeniyle işten ayrılma?????

26 eylülde ayrılsanız tazminatlı fesih hakkınızı kaybetmiş olacağınız gibi, ihbar süresine de uyma zorunluluğunuz olur

Ynt: Evlilik nedeniyle işten ayrılma?????

25 Eylül 2011 ise 10 Kasım 2011 'de işten ayrılırsanız tazimanıtınız alırsınız.İhbar alamaazsınız.

lrtysh ' Alıntı:
25 Eylül 2011 ise 10 Kasım 2011 'de işten ayrılırsanız tazimanıtınız alırsınız.İhbar alamaazsınız.
Evlilik tarihi muhtemelen25 Eylül 2010. Bu soruyu sorma nedeni 1 yılı geçmiş olması gibi.

4857 sayılı kanunun 14. maddesin de belirtilen kadın işçi evlendii tarihten itibaren 1 yıl içinde kendi isteği doğrultusunda işverenden tazminatını talep edebilir. Kadın işçinin tazminatı sadece kıdem tazminatıdır. İhbar tazminatı talep edemez. Kıdem tazminatı alabilmesi içinde tazminatın şartları arasında yer alan aynı işyerinde en az 1 yıllık kanuni çalışma süresi olması gerekmektedir.

4 yıldır aynı şirkette calışıyorum, bir kısmınız alabilir bir kısmınız alamaz demişsiniz ama net olarak nasıl öğrenebilirim ona göre işten ayrılacağım.

Evlilik yılınızı çözmeye çalışıyor arkadaşlar. Evlilik tarihiniz eğer;

25 Eylül 2010 ise alamazsınız.
25 Eylül 2011 ise alabilirsiniz.

slm.bir konu var size danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.
Eşim 10.10.2008 tarihinden itibaren ssk lı olarak kurumsal bir firmada çalışıyor.
11.07.2011 tarihinde evlendik.evleneli 1 yıl geçmedi Şuan işten ayırmak istiyor.İşyerine ihbar ve kıdem tazminatı için nezaman, neşekilde yazılı başvuru yapması gerekiyor.İhbar tazminatı için nekadar süre önce bildirimde bulunmamız gerekiyor.

İhbar tazminatı hakkınız yok. Nikah tarihinden itibaren bir yıl içersinde işyerine evlilik nedeniyle ayrılmak istediğini belirtir dilekçe ile başvurarak KIDEM tazminatını alır.

şans ' Alıntı:
merhabalar, evlilik nedeniyle işten ayrılmada tam bir yıl şartımı var 25 eylülde evlendim kasım 10 gıbı ısten ayrılsam tazmınatımı alabilirmıyım ...yoksa yanar mı tazminatım.. çok teşekurler....
şans ' Alıntı:
4 yıldır aynı şirkette calışıyorum, bir kısmınız alabilir bir kısmınız alamaz demişsiniz ama net olarak nasıl öğrenebilirim ona göre işten ayrılacağım.
yeterli cevap verilmiş,
4 yıllık kıdeminiz var,25.09.2011 de evlenmiş(25.10.2010 da evlememiş) iseniz bir yıllık süre dolmadan(yani 25.09.2011-25.09.2012 tarihler arası evlilik nedeniyle işyerinden ayrılmanız halinde)ihbar hariç, hizmet sürenize bağlı olarak k.tazminatınızı , ve kullanmamış olduğunuz yıllık izin var ise ücretlerinizi de alabileceksiniz

capan ' Alıntı:
slm.bir konu var size danışmak istedim yardımcı olursanız sevinirim.
Eşim 10.10.2008 tarihinden itibaren ssk lı olarak kurumsal bir firmada çalışıyor.
11.07.2011 tarihinde evlendik.evleneli 1 yıl geçmedi Şuan işten ayırmak istiyor.İşyerine ihbar ve kıdem tazminatı için nezaman, neşekilde yazılı başvuru yapması gerekiyor.İhbar tazminatı için nekadar süre önce bildirimde bulunmamız gerekiyor.

11.07.2012 tarihinden bir ay önce işyerinize dilekçe ile bildirirseniz sadece kıdem tazminatı almaya hak kazanacaksanız.

Bir ay önce bildirme şartı yasal olarak yok. Etik olarak elbette söylediğin gün ayrılmak hoş olmaz.

merhabalar 08/06/2011 tarihinde başladıgım iş yerinden 11/06/2012 tarihinde evlendim işten çıkabilirmiyim tazminat alabilmem için nasıl bir istifa yazabilirim yardımlarınızı bekliyorum bilginize...

plt ' Alıntı:
merhabalar 08/06/2011 tarihinde başladıgım iş yerinden 11/06/2012 tarihinde evlendim işten çıkabilirmiyim tazminat alabilmem için nasıl bir istifa yazabilirim yardımlarınızı bekliyorum bilginize...
şeref aydemir ' Alıntı:
plt ' Alıntı:
merhabalar 08/06/2011 tarihinde başladıgım iş yerinden 11/06/2012 tarihinde evlendim ...?

Eğer evlilik tarihinizi yanlış yazdıysanız, evlilik tarihiniz 11.06.2011 ise; 1 tam yılı dolduracağınız 08.06.2012 tarihinden sonra , 11.06.2012 yani evliliğinizden itibaren 1 yıl içinde sözleşmenizi feshederek kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.

Eğer evlilik tarihiniz 11.06.2011 ise ve işe giriş tarihiniz 08.06.2011 ise;
Arada 3 gün var, kıdem tazminatına hak kazanabileceğiniz tarih ile, evlilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanarak sözleşme feshedebilme hakkınızı kullanabilme sürenizin bitmesine.

08.06.2012 ... cuma gününe denk geliyor,
11.06 ise pazartesi gününe. NAsıl yapabilirsiniz bilemiyorum.