Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

Üyelik
10 Haz 2005
Mesajlar
158
Herkese İyi günler,
Nişanlım memnun olmadığı bir iş yerinde çalışmakta. birkaç gün içerisinde nikah yapacağız. nikah cüzdanımızı aldıktan sonra aynı gün içerisinde kendisini kanuni haklarını alarak (Kıdem Tazminatı) işyerinden ayrılmak istiyor. bu durumda işveren herhangi bir terslik çıkarır mı? Belli bir ihbar süresine gerek var mı? Haketmiş olduğu Kıdem Tazminatına bir zarar gelir mi? Bu konu hakkında acilen yardımlarınızı rica ediyorum.
Herkese Saygılar Sunarım.
Bahadır..
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
22
Bu konuda şunları söyleyebilirim:
İşten ayrılacağınızı ihbar süresi kadar önce haber vermeniz gerekirdi. Bu konuda işveren güçlük çıkarabilir. Bu süre kadar çalışmasına devam etmesini isteyebilir. Ancak istifa dilekçesinde evlilik nedeniyle işten ayrıldığını beyan etmesi ve inandırıcı olması açısından ekinde nikahınızn olduğunu gösterir (davetiye gibi) evrakları eklerseniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. O da 1 yılınıı doldurmuş olmanız şartıyla !
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Tuareq' Alıntı:
Herkese İyi günler,
Nişanlım memnun olmadığı bir iş yerinde çalışmakta. birkaç gün içerisinde nikah yapacağız. nikah cüzdanımızı aldıktan sonra aynı gün içerisinde kendisini kanuni haklarını alarak (Kıdem Tazminatı) işyerinden ayrılmak istiyor.
Herkese Saygılar Sunarım.
Bahadır..
Merhaba,
4857 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılan 1475 sayılı yasanın yürürlükte kalan tek maddesi olan 14. maddesine göre kadınların evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. İşverenin buna itirazı olamaz. Yalnız bu ihbar önelini ortadan kaldırmaz. Eğer işveren kabul etmemesi halinde çalışma süresine kadar hesaplanacak ihbar süresinde çalışmak zorunda kalabilir. Eğer kullanılmamış izin süresi varsa çıkışta kıdem tazminatı ile birlikte onu da ödemeleri gerekecektir.
 
Üst