fonradar

Evlilik Sebebiyle İşten Ayrılma

2,5 Yıl çalışmış olduğum işyerinden evlilik sebebiyle 18.02.2009 tarihinde işyerinden ayrıldım Ayrıldığım tarihten 25.03.2009 tarihine kadar evlilik tazminatı ve kalan maaşımı tahsil edemedim 4857 sayılı iş kanununa tabi sözleşmeme istinaden tazminat ve maaşımı tahsil edebilmem için kanunun bana verdiği haklar nelerdir ve nasıl bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim saygılar

Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık ve mesaj içeriği yazmak yasaktır.

Ynt: Evlilik Sebebiyle İşten Ayrılma

nikah tarihinizden itibaren 18.02.2009 tarihine kadar 1 yıllık süreyi aşmamış oluyorsanız ve işten ayrılırken istifanıza evlilik nedeniyle işten ayrıldığınızı belirtip tazminatınızı talep ettiyseniz tazminatınız her durumda talep edebilirsiniz.
sonuç itibariye 01.01.2009 tarihinden itibaren çalışana yapılan tüm ödemeler banka kanalıyla yapılmak zorunda olduğundan tarafınıza ödeme yapılmadığınıda kanıtlayabilirsiniz.
benim düşüncem, son olarak eski işyerinize talebinizi tekrar bildirin (iyi niyetli olarak ) eğer olumsuz yanıt alırsanız çalışma bakanlığı iş müfettişiliğine şikayette bılunabilirsiniz.

1475 sayı iş kanunun 14 maddesi : Hizmet akdinin kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi sonucu kıdem tazminata hak kazanır.her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir.

Bu soruya bir ekleme yapmak istiyorum eger isci 2 sene calisacagina dair bir sozlesme imzalamis ve bu sure dolmadan once evlilik sebebi ile isten ayriliyor ise durum nasil olur.

Sözleşmede bir cezai şart tanımlanmış ise nasıl kurutlur diye mi soruyorsunuz?
Kurtulamaz.Evlilik nedeniyle ayrılır,tazminatını alır, sözleşme süresi dolmadan feshettiği için tanımlanmış bir tazminat varsa öder,kurtulur.