zirve

Faal Bir Şirket Aynı Zaman da Sigorta Acenteliği Yapabilir mi ?

Üyelik
27 Ağu 2014
Mesajlar
16
Konum
istanbul
Faal bir şirket aynı zaman da sigorta acenteliği yapabilirmi.
arkadaşlar bir ltd şti faaliyete devam etmektedir. Aynı zamanda bu şirket araç tamir bakım işi yaptığı için, sigorta acenteliği de almak istiyor. sigorta acenteliği yönetmeliğinde aynı sigorta acenteleri başka iş yapamazlar diyor bu konuda ki fikriniz nedir. bu şirket aynı anda hem diğer faaliyetini hemde sigorta acenteliği yapabiliyormu. yaparsa başka şartları varmıdır.
 
Üyelik
14 May 2013
Mesajlar
11
Konum
konya
BENİM ESKİ ÇALIŞTIĞIM ŞİRKET TOPTAN GIDA İŞİ YAPARKEN Aynı zaman da euro sigorta acenteliği de almıştır... ve 1 sene kadar yapmıştı... şirket ismi atıyorum ab toptan gıda iken sigorta acenteliğinin ismide ab sigorta aracılık hizmetleri şeklinde idi... bu olay yaklaşık 4 sene önce idi... mevzuat değiştimi bilmiyorum. sigorta şirketinin isteğide olabilir başka iş yapmaması.... sonuçta tamamen kendi işine kanalize bir acente ister....
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,852
Konum
izmir
Bu durumda şirketin faaliyet alanı genişlemiş olmuyor,
faaliyet alanı sigortacılık olan yeni bir tüzel kişilik ortaya çıkmış olmuyor mu?
 
Üyelik
27 Ağu 2014
Mesajlar
16
Konum
istanbul
bahsettiğim yeni bir şirket kurmadan sigorta acenteliği işi yapabilirmi. çünkü sigorta acenteliği şartları farklı diye biliyorum. ismmmo ya yazdım cevap gelmedi. bir bilene rastlayamadık. sigortacılık yapanlar olmaz diyor sigorta acenteliği ayrı bir firma olmalı diyor ama ben ikna olmadım araştırdım henüz bir sonuca ulaşamadım.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,621
Konum
İstanbul
Selamlar
"sigortacılık yapanlar olmaz diyor sigorta acenteliği ayrı bir firma olmalı" şeklinde söyleyenler doğru söylemişlerdir.

Sigorta Acenteliği ayrı bir konudur ve bunun için ayrı firma kurmak gerekir.Gümrük müşavirleri gibi,kendine has iştigal konusu yasası ve uygulaması vardır ve sadece bu işle iştigal edebilirler.Nitekim ATSO'dan yapılan aşağıdaki alıntıda iştigal konusu açıklamasına şöyle yer verilmiştir.
ŞİRKET AMAÇ VE KONU ÖRNEKLERİ
SİGORTA ACENTELİĞİ(SADECE BU SEKTÖRLE İŞTİGAL EDEBİLİRLER)
Şirketin amaç ve konusu başlıca şunlardır:
-Şirket, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin veya yabancı sigorta şirketlerinin, Türkiye’deki şubelerinin, ruhsatlı bulundukları sigorta dallarındaki sözleşmelere aracılık etmek veya şirket adına sözleşme yapmak için acentelik alarak, sigorta acentesi olarak faaliyet göstermek.
-Şirket, sigorta konusunda resmi ve özel kuruluşlar ile şahıslara danışmanlık hizmetleri vermek.
-Şirket, amaç ve konusu ile ilgili her türlü kara ve hava taşıtları satın almak, kiralamak ve satmak.
-Şirket, konusu ile ilgili iç ve dış piyasalardan uzun, orta ve kısa vadeli krediler temin etmek, şirketin borç ve alacaklarına teminat olarak ipotek vermek ve almak.
-Şirketin amaç ve konusu ile ilgili her türlü taşınabilir ve taşınmaz mal satın almak, bunları işletmek, kiraya vermek, satmak, başkalarına ait taşınmaz malları ipotek ve kendi üstüne tescil ettirmek, ipotekleri fek ettirmek.
-Şirketin amacına uygun konularda iş yapmakta olan gerçek ve tüzel kişiler ile ortak girişimlerde bulunmak, gerekirse ortaklık kurmak.
-Amacına uygun tanıtma, geliştirme ve pazarlama için yurt içi fuar ve sergilere katılmak. Yukarıda gösterilen konulardan başka ilerde şirket için faydalı ve lüzumlu görülecek başka işlere girişilmek istendiği takdirde ortaklar kurulu karar aldıktan sonra şirket bu işleri de yapabilecektir. Ana sözleşme değişikliğinde olan işbu karar tescil ve ilan ettirilerek uygulanacaktır.


Yine ayrıca Kendi içinde de özel şartları vardır.(Ortakların Segem belgeleri,yüksek okul mezuniyetleri vs)

Saygılar
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,550
Konum
İstanbul
Sayın arkadaşlar,

Sigorta sektörü de bankalar gibi ayrı bir yapıtır. Sigorta şirketi yada acenteliği özel statüye tabidir ve sigorta işi dışında iş yapamazlar. Sözleşmeleri ve sermaye şartları da TTK kurallarından farklıdır. Yani sigorta acentesi olacaksın ve başka işler için ayrı bir şirket daha kuracaksın.
 
Üyelik
27 Ağu 2014
Mesajlar
16
Konum
istanbul
bilgi için teşekkürler syn ksimkesyan ve syn tahsin kurt. Bizim firma renault servisi doğal olarak müşteri sigorta yapıyormusunuz diye soruyor bizde dışarıdan tanıdık birilerin yaptırıp komisyonumuzu almaktayız. Şimdi bu servis işinin yanında sigorta acenteliği işini yapmakta istiyoruz durum budur. kısaca yeni şirket kurmamız mı gerekiyor anladığım kadarıyla.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,621
Konum
İstanbul
Selamlar
Yeni şirket kurulacak ama sigortacılığın (yorumumun son cümlesinde de değindiğim) özel şartlarını da düşünerek ona göre bir ortaklık yapısı kurmanız gerekir.
Saygılar
 
Üst