Faal Bir Şirket Aynı Zaman da Sigorta Acenteliği Yapabilir mi ?

Faal bir şirket aynı zaman da sigorta acenteliği yapabilirmi.
arkadaşlar bir ltd şti faaliyete devam etmektedir. Aynı zamanda bu şirket araç tamir bakım işi yaptığı için, sigorta acenteliği de almak istiyor. sigorta acenteliği yönetmeliğinde aynı sigorta acenteleri başka iş yapamazlar diyor bu konuda ki fikriniz nedir. bu şirket aynı anda hem diğer faaliyetini hemde sigorta acenteliği yapabiliyormu. yaparsa başka şartları varmıdır.

BENİM ESKİ ÇALIŞTIĞIM ŞİRKET TOPTAN GIDA İŞİ YAPARKEN Aynı zaman da euro sigorta acenteliği de almıştır... ve 1 sene kadar yapmıştı... şirket ismi atıyorum ab toptan gıda iken sigorta acenteliğinin ismide ab sigorta aracılık hizmetleri şeklinde idi... bu olay yaklaşık 4 sene önce idi... mevzuat değiştimi bilmiyorum. sigorta şirketinin isteğide olabilir başka iş yapmaması.... sonuçta tamamen kendi işine kanalize bir acente ister....

Bu durumda şirketin faaliyet alanı genişlemiş olmuyor,
faaliyet alanı sigortacılık olan yeni bir tüzel kişilik ortaya çıkmış olmuyor mu?

bahsettiğim yeni bir şirket kurmadan sigorta acenteliği işi yapabilirmi. çünkü sigorta acenteliği şartları farklı diye biliyorum. ismmmo ya yazdım cevap gelmedi. bir bilene rastlayamadık. sigortacılık yapanlar olmaz diyor sigorta acenteliği ayrı bir firma olmalı diyor ama ben ikna olmadım araştırdım henüz bir sonuca ulaşamadım.

Selamlar
"sigortacılık yapanlar olmaz diyor sigorta acenteliği ayrı bir firma olmalı" şeklinde söyleyenler doğru söylemişlerdir.

Sigorta Acenteliği ayrı bir konudur ve bunun için ayrı firma kurmak gerekir.Gümrük müşavirleri gibi,kendine has iştigal konusu yasası ve uygulaması vardır ve sadece bu işle iştigal edebilirler.Nitekim ATSO'dan yapılan aşağıdaki alıntıda iştigal konusu açıklamasına şöyle yer verilmiştir.
ŞİRKET AMAÇ VE KONU ÖRNEKLERİ
SİGORTA ACENTELİĞİ(SADECE BU SEKTÖRLE İŞTİGAL EDEBİLİRLER)
Şirketin amaç ve konusu başlıca şunlardır:
-Şirket, Türkiye’deki sigorta şirketlerinin veya yabancı sigorta şirketlerinin, Türkiye’deki şubelerinin, ruhsatlı bulundukları sigorta dallarındaki sözleşmelere aracılık etmek veya şirket adına sözleşme yapmak için acentelik alarak, sigorta acentesi olarak faaliyet göstermek.
-Şirket, sigorta konusunda resmi ve özel kuruluşlar ile şahıslara danışmanlık hizmetleri vermek.
-Şirket, amaç ve konusu ile ilgili her türlü kara ve hava taşıtları satın almak, kiralamak ve satmak.
-Şirket, konusu ile ilgili iç ve dış piyasalardan uzun, orta ve kısa vadeli krediler temin etmek, şirketin borç ve alacaklarına teminat olarak ipotek vermek ve almak.
-Şirketin amaç ve konusu ile ilgili her türlü taşınabilir ve taşınmaz mal satın almak, bunları işletmek, kiraya vermek, satmak, başkalarına ait taşınmaz malları ipotek ve kendi üstüne tescil ettirmek, ipotekleri fek ettirmek.
-Şirketin amacına uygun konularda iş yapmakta olan gerçek ve tüzel kişiler ile ortak girişimlerde bulunmak, gerekirse ortaklık kurmak.
-Amacına uygun tanıtma, geliştirme ve pazarlama için yurt içi fuar ve sergilere katılmak. Yukarıda gösterilen konulardan başka ilerde şirket için faydalı ve lüzumlu görülecek başka işlere girişilmek istendiği takdirde ortaklar kurulu karar aldıktan sonra şirket bu işleri de yapabilecektir. Ana sözleşme değişikliğinde olan işbu karar tescil ve ilan ettirilerek uygulanacaktır.

Yine ayrıca Kendi içinde de özel şartları vardır.(Ortakların Segem belgeleri,yüksek okul mezuniyetleri vs)

Saygılar

Sayın arkadaşlar,

Sigorta sektörü de bankalar gibi ayrı bir yapıtır. Sigorta şirketi yada acenteliği özel statüye tabidir ve sigorta işi dışında iş yapamazlar. Sözleşmeleri ve sermaye şartları da TTK kurallarından farklıdır. Yani sigorta acentesi olacaksın ve başka işler için ayrı bir şirket daha kuracaksın.

bilgi için teşekkürler syn ksimkesyan ve syn tahsin kurt. Bizim firma renault servisi doğal olarak müşteri sigorta yapıyormusunuz diye soruyor bizde dışarıdan tanıdık birilerin yaptırıp komisyonumuzu almaktayız. Şimdi bu servis işinin yanında sigorta acenteliği işini yapmakta istiyoruz durum budur. kısaca yeni şirket kurmamız mı gerekiyor anladığım kadarıyla.

Selamlar
Yeni şirket kurulacak ama sigortacılığın (yorumumun son cümlesinde de değindiğim) özel şartlarını da düşünerek ona göre bir ortaklık yapısı kurmanız gerekir.
Saygılar

Merhaba
İnternetten satış yapan mükellef sigorta acenteliği yapmak istiyor, internet satış faaliyetini kapattırıp sigorta faaliyeti olarak açsak olur mu ?
şahıs olarak sigortacılık yapılabilir mi?
ev adresi kabul edilir mi ? ayrıca bir işyeri açması gerekir mi ?
iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
İnternetten satış yapan mükellef sigorta acenteliği yapmak istiyor, internet satış faaliyetini kapattırıp sigorta faaliyeti olarak açsak olur mu ?
şahıs olarak sigortacılık yapılabilir mi?
ev adresi kabul edilir mi ? ayrıca bir işyeri açması gerekir mi ?
iyi çalışmalar dilerim.
Herkese merhaba

1-Gerçek kişi sigortacılık yapabilir.
2-Levha kaydı olmadan acentelik faaliyetinde bulunamaz.
3-22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı resmi gazetede yayımlanan sigorta acenteleri yönetmeliğini incelemenizi tavsiye ederim.

Herkese merhaba

1-Gerçek kişi sigortacılık yapabilir.
2-Levha kaydı olmadan acentelik faaliyetinde bulunamaz.
3-22.04.2014 tarih ve 28980 sayılı resmi gazetede yayımlanan sigorta acenteleri yönetmeliğini incelemenizi tavsiye ederim.
Teşekkürler.
Levha kaydı ayrı bir kayıt türü mü ?
mükellefiyetimiz var ama ikameygah adresinde görünüyor, esnaf odası kaydı yeterli midir bu işi yapması için?

Teşekkürler.
Levha kaydı ayrı bir kayıt türü mü ?
mükellefiyetimiz var ama ikameygah adresinde görünüyor, esnaf odası kaydı yeterli midir bu işi yapması için?
Herkese merhaba

Levha kaydı TOBB'a bağlıdır.(Sigorta acenteleri için)

Ticaret odası ve ticaret sicili kaydı gereklidir.

Diğer şartlar için ilgili ticaret odası veya TOBB sigortacılık md.lüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Herkese merhaba

Levha kaydı TOBB'a bağlıdır.(Sigorta acenteleri için)

Ticaret odası ve ticaret sicili kaydı gereklidir.

Diğer şartlar için ilgili ticaret odası veya TOBB sigortacılık md.lüğü ile irtibata geçebilirsiniz.
Teşekkür ederim.
internet satışı faaliyet kodu'nu, sigorta acenteliği olarak değiştireceğim, kdv mükellefiyeti ortadan kalkacağı için vergi türü terki yapacağım, bunu faaliyet kodu değişikliği yaptığım ay(bu ay) yapsam olur mu ? herhangi bir evrak alışverişi olmadı bu ay kdv yönünden.? Ay ortası olduğu için sıkıntı olur mu ?

Teşekkür ederim.
internet satışı faaliyet kodu'nu, sigorta acenteliği olarak değiştireceğim, kdv mükellefiyeti ortadan kalkacağı için vergi türü terki yapacağım, bunu faaliyet kodu değişikliği yaptığım ay(bu ay) yapsam olur mu ? herhangi bir evrak alışverişi olmadı bu ay kdv yönünden.? Ay ortası olduğu için sıkıntı olur mu ?
Herkese merhaba
Sıkıntı olacağını sanmıyorum.
1-V.D. sicil yoklama servisi e-yoklama yapacak.(faaliyet terk yeni faaliyete başlama)
2- Kdv mükellefiyeti terkin edilecek.
3-Esnaf sicil kaydı var ise terkin edilecek.
4-2.Sınıf mükellef ise geçici vergi beyannamesinde iki adet işletme hesap özeti düzenleyin.