Faaliyet Konusu Matbaa Olan Firmada Kdv

değerli arkadaşlar kafamı kurcalayan bir soruyu sizinle paylaşmak istedim yardımcı olursanız çözme konusunda sevinirim.
soru:
asıl faaliyet konusu matbaacılık olan bir şirket(sözleşmesinde hertürlü kitap vb.ürünlerin basımını yapıp satabilir ibaresi geçiyor) kağıdını alıyor,kitabını üretiyor satışa hazır hale getirip satıyor. şimdi bu firma sattığı bu kitapların fatursında kdv yi yüzde kaç hesaplayacak
-kitabın kdv si %8
-matbaacılarda basım hizmetide işin içine girdiği için %18
eğer firma sadece basım hizmetini sunsa tamam %18 kdv hesplaması gerekiyor. ama kitabı kendisi üretip satıyor.biryandan satılan kitap deyip %8 kesmesi gerekir diyorum diğer taraftan satılan kitabın içinde bir hizmet işlemi de var o yüzden %18 kdv mi hesaplansın diyorum. kafam karıştı sizlerle paylaşıp çözüm bulmak istiyorum şimdiden görüşlerini ve muhasebeleştirmesin belirtecek arkadaşlara teşekkür ediyorum. :?

Selam ,

KDV Kanununa göre KDV nin doğması için bir teslimin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Burada KDV %8 dir. Çünkü kitabı satana kadar herhangi bir teslim gerçekleşmiyor. Yani kitap basıldıktan sonra satılıyor. Teslim satım aşamasında gerçekleşiyor. Arada başka bir teslim olmadığı için KDV doğmuyor.Dolayısı ile olmayan teslimin KDV si de olmaz. Yanlış mantık yürütüyorsunuz.