fonradar

Faktoring faturasının yansıtma ft.sında kdv durumu

Kızıldereli

Katkı Sunan Üye
Herkese Slm
bir müşterinin bize verdiği çeki kırdırdık çünkü nakit vermesi gerekirken vadeli çek verdi ve bize çeki kırdırın aradaki farkı bana yansıtın dendi ve faktoring firmasına kırdırdık ve aradaki farkı faktoring bize fatura etti tabi kdv siz sadece bsmv vardı şimdi bizde bu faktoring faturasını firmaya yansıtırken tutarın üzerine kdv hesaplayacakmıyız yoksa kdv siz mi keseceğiz
Kolay gelsin iyi günler

Ynt: Faktoring faturasının yansıtma ft.sında kdv durumu

Bir hizmet veya mal satışının aslında KDV neyse , onun komisyonu, primi cirosu, ve yansıtmasın da da oran odur.
Yani yansıtma faturasında KDV olmaz diye düşünüyorum.

Sayın ngüroy üstad çok teşekkürler bazı üstadlar kdv olmalı diyor ama şaşırdım bende faturayı nasıl keseceğime
Kolay gelsin

Kızıldereli ' Alıntı:
Sayın ngüroy üstad çok teşekkürler bazı üstadlar kdv olmalı diyor ama şaşırdım bende faturayı nasıl keseceğime
Kolay gelsin

Merhaba,
Muhtelif özelge ve yargı kararında, finansman yansıtma işlemlerinde, eğer finansman yükünün birebir yansıtılması durumunda KDV olmayacağı açıklanmıştır. Ama ödediğiniz finansman yükünün üzerinde bir tutarı fatura ederseniz KDV kapsamına girecektir.

özelgeyi genelgeyi muktezayı falan geç arkadaşım...

sen faturanı güzelce kdv.si ile birlikte kes. fark faturasını da ister fiyat farkı olarak düşün ve 602.de izle kapat kdv.yi bitir gitsin. maliye açısından düşünmen lazım olayı,

denetmen derse çeki kullansaydın kardeşim... banane ? madem arada müspet fark var. bunu faturalayacaksın.

durumuın kur farkı faturalanmasından bir farkı yoktur.

burada kdv.yönünden birazcık zarardasınız... idare edeceksin artık bunu da... ama şunu yapabilirsin, kdv dahil kes faturayı cari hesabı kapat gitsin.. yap işte hesabını 3 aşağı 5 yukarı durumu sen biliyosun ama uygulamada sorunla karşılaşmamak için bunu yapmanda fayda var...