Faktoring İşlemlerinin Muhasebe İşleyişi...

Faktoring işine yeni bulaşıyorum ve kafam karıştı.Şimdi biz a firması üzerinden ihraç kayıtlı satış yapıyoruz.Faturayı kestikten sonra b firmasına bu faturayı faktoring yaptırıyoruz.Buna karşılık b firması fatura karşılığı gelen paradan komisyonunu alıyor.Şimdiye kadar yapılan hesapları a firması üzerinden takip ediliyormuş borç alacak olarak takip ediliyor.B firmasının sadece gelen komisyon faturaları alacağına işleniyor hesap şişiyor yıl sonundada yeminlinin uygun görüldüğü bir hesaba atılıp hs.kapatılıyormuş.Şimdi merak ettiğim bu uygulama nekadar doğru ve bu olayın muhasebe yönünden bana işleyişini anlatabilirmisiniz muhasebe kaydı nasıl yapılmalı cariler nasıl takip edilmeli?Bana açıkçası doğru gelmiyor ve en azından yeni yıldan itibaren işlerin olması gerektiği gibi yürümesini istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Saygılarımla;

Ynt: Faktoring İşlemlerinin Muhasebe İşleyişi...

burkay ' Alıntı:
Faktoring işine yeni bulaşıyorum ve kafam karıştı.Şimdi biz a firması üzerinden ihraç kayıtlı satış yapıyoruz.Faturayı kestikten sonra b firmasına bu faturayı faktoring yaptırıyoruz.Buna karşılık b firması fatura karşılığı gelen paradan komisyonunu alıyor.Şimdiye kadar yapılan hesapları a firması üzerinden takip ediliyormuş borç alacak olarak takip ediliyor.B firmasının sadece gelen komisyon faturaları alacağına işleniyor hesap şişiyor yıl sonundada yeminlinin uygun görüldüğü bir hesaba atılıp hs.kapatılıyormuş.Şimdi merak ettiğim bu uygulama nekadar doğru ve bu olayın muhasebe yönünden bana işleyişini anlatabilirmisiniz muhasebe kaydı nasıl yapılmalı cariler nasıl takip edilmeli?Bana açıkçası doğru gelmiyor ve en azından yeni yıldan itibaren işlerin olması gerektiği gibi yürümesini istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Saygılarımla;

Yurt Dışına İhracat Faturası Kesilmesi

__________ / / ____________

120. ALICILAR xxx

120.02.005 TKM Gmbh

601. YURTDIŞI SATIŞLAR xxx

.....nolu fatura ile yurt dışı satışın yapılması

123. ALICILAR xxx

123.02.001 ........Factoring Firması

120. ALICILAR xxx

120.02.005 TKM Gmbh

Yurt Dışı Alacağın ......factoring firmasına devri

102. BANKALAR xxx

123. FACTORİNG ALACAKLARI xxx

123.02.001 .......Factoring Firması

601.99.001 İhracattan Doğan Kur Farkı

Factoring Firmasının Bankaya Ödeme Tutarını Yatırması

780.FİNANSMAN GİDERLERİ xxx

780.01. Factoring Faiz Gideri

780.02. Factoring Komisyon Gideri

Komisyon ve Faiz Tahakkuku

Eray Bey sağolun cvp yazdığınız için kafamdaki işleyişte buydu aşağı yukarı ama konuya vakıf birinin konuyu incelemesi iyi oldu.Bi konu hakkında daha görüşlerinizi bekliyorum a firmasından b ye haklarımızı devrediyoruz ya daha sonra a firmasından bize kur farkı veçeşitli komsiyon kesintileri veya ft.ları geliyor bunlarıda aynı şekilde b firmasına yansıtıyoruz değilmi?

a ile b firmasını tam açarsan arkaşim b fatoring firması anladığım kadarı ile dimi .a dediğin hangisi?

? Factoring Firmasının Komisyon ve Faiz Kesimi

780.FİNANSMAN GİDERLERİ xxx
780.01. Factoring Faiz Gideri
780.02. Factoring Komisyon Gideri

Komisyon ve Faiz Tahakkuku

? Firmanın Yurt Dışı Factoring Alacaklarını Değerlemesi

Dönem İçerisinde Lehte Kur Farkları;

Factoring Firmasından Alacağın Değerlemesi

Dönem Sonrası Lehte Kur Farkları;
646. KAMBİYO KARLARI xxx

Dönem İçerisinde Aleyhte Kur Farkları;

bi de şunu incele istersen arkadaşım

Dönem Sonrası Aleyhte Kur Farkları;
656. KAMBİYO ZARARLARI xxx

Dönem İçerisinde Aleyhte Kur Farkları;

bi de şunu incele istersen arkadaşım

Denmiş. Bu bence hatalıdır. 601 hesap tamamen pasif karakterlidir. Bu hesaba borç kayıt yapılmaz.

nizam bey yazdığınızdan anladığım kadarı ile 601 hesap yerine 656 hesabı kullanılıyor olmalı diye bir yorum çıkarıyorum ben.
elbette pasif karekterli hesap borçlu çalışmaz (kalan vermez) ama dönem için de hepimiz bu şekil virmanlar kullabiliriz.doğru olan kuralları tam uygulamak ama pratikte bazı kolaylara da kaçabiliyoruz.

A firması dediğim biz yurt dışına malı direkt ihracaatla değilde bir firmanın üstünden gönderiyoruz ihraç kayıtlı satış yapıyoruz.Bize yurt dışından sipariş geldiğinde malı a firmasına fatura ediyoruz mal onun üstünden yurtdışına gidiyor biz beyannamede imalatçı olarak görünüyoruz.Para yurt dışından a firmasına geliyor belli komisyonlar kesildikten sonra bizim hesabımıza aktarılıyor.Kdv sini tecil ettiriyoruz eskş borçlardan mahsup yapılıyor.Biz bu kestiğimiz faturayı daha sonra 2-3 faktoring firması var haklarımızı temlik ediyoruz boyle işlemlerde para b firmasından hesabımıza yatırılıyor tabi komsiyonları ve vır zıvır ları düşüldükten sonra parayı kullanıyoruz.Firmada olay bu hem yurt dışındaki müşteri hesaplarını takip ediyoruz hem a firmasının hesaplarını hemde faktoring firma hesaplarını ve bu beni çok yoruyor.Eski sistemide anlattım size benim muhasebe anlayışıma uymuyor.Bu yüzden bana yardımcı olacak şeyler işimi kolaylaştıracak şeyler tüyolar verirseniz sevinirim.İlginiz için teşekkürler...
Saygılarımla;

eğer faturada
1- ......... nolu işlemin faktöring ücreti 10,00
2-........... nolu işlemin komisyon bedeli 10,00
3-...........işlemin masrafı 10,00

_________
fatura toplamı : 30,00
Bsmv Toplamı %5 10,00
genel Toplam : 40,00

şeklinde kesilmişse nasıl bi kayıt yapmak gerekir. çünkü bu ft da faiz olarak yazılmış herhangi bişey yok