fonradar

Farklı Kurumlarda Çalışmaktan Kaynaklanan 3,5 Yıl Koşulunu

Ben 3,5 yıl engelinden(iki ayrı sosyal güvenlik kurumunda çalışanlar için konulan koşul) dolayı SSK dan emekli olamadım henüz. Bildiğiniz gibi prim ödeme konusunda ki kanun parlamentodan geçti. Sanırım yakında uygulamaya geçecek.

Sormak istediğim soru şöyle: 27.11.2003 te memuriyetten ayrıldım. 11 ay sigorta primi ödememiştim. 11. aydan sonra 3,5 yılı doldurmak için prim ödemeye başladım. Ben bu 11 ayı ödersem yaklaşık 15 ay daha ödmek zorundayım. Ancak diyorum ki ben geriye doğru 11 ay ile birlikte 26 ay ödeyeyim. Bu sürenin 15 ayı memuriyetimle çakışır. SSK'dan emeklilik isteyeceğim için çakışan kısmın SSK primleri dikkate alınır. Hem emekli olmak istediğim kurum primidir, hem de yeni kanun izin veriyor prim ödemeye (Ayrıca kanunsuz veya kaçak olarak iki kurumda birden çalışmadım). O zaman hemen emeklilik işlemlerini başlatabilirim. Diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

değerli utkan,
geriye doğru prim borçlanması yeni kanun dahil yoktur. ancak isteğe bağlı sigortaya başvurduğunuz halde ödemediğiniz primler var ise bunları ödeyebilirsiniz. memuriyetten ayrıldığınıza göre illa sskdan emekli olma isteğinizi anlamadım. emekli sandığı 25 tam yıl istediğine göre belki ordan da emekli olabilirsiniz.
selamlar

ibrahimb' Alıntı:
değerli utkan,
geriye doğru prim borçlanması yeni kanun dahil yoktur. ancak isteğe bağlı sigortaya başvurduğunuz halde ödemediğiniz primler var ise bunları ödeyebilirsiniz. memuriyetten ayrıldığınıza göre illa sskdan emekli olma isteğinizi anlamadım. emekli sandığı 25 tam yıl istediğine göre belki ordan da emekli olabilirsiniz.
selamlar

Merhaba İbrahim Bey,
Sanıyorum ki ben sadece bir kısmını açıkladığım için bir eksiklik var veya tv den yapılan açıklamalar yanlış.

Ben 1975 yılı başlangıçlı SSKlıyım ve 52 yaşındayım. memuriyet ve sigorta toplamı 15 yıl şu anda. Eğer emekli sandığını düşünürsem 10 yıl daha fiili çalışmalıyım. Sorduğum kişilere göre emekli maaşım pek fark etmeyecek. Dolayısıyla SSK dan emekli olmayı seçmek yararıma diye düşünüyorum. Fakat emeklilik için teşebbüs edince 3,5 yıl prim koşulu ile karşılaştım. Sizinde işaret ettiğiniz gibi benim ki de ödenmemiş primlerim sınıfına girer diye zannediyorum.
Bu durumda yeniden bir değerlendirme yapabilir misiniz. Anladığım kadarıyla konuda uzmansınız. Ayrıca, böyle bir hakkım olursa ve 3,5 yılı doldurursam çakışanlardan SSK primlerim emeklilik işlemi için geçerli sayılır ve emekli olur muyum?
Selamlar

değerli utkan,
teveccühünüz için teşekkürler. ancak ödemediğinizi beyan ettiğiniz 11 aylık süreyi şayet isteğe bağlı olarak müracaat etmediyseniz ödemeniz mümkün değil. geriye doğru bu 11 ayı ve bahsettiğiniz 15 aylık süreyi ödeyemezsiniz. yeni dönemde yani sskda 1261 gün prim ödediğiniz takdirde sskdan hemen emekli olabilirsiniz.
selamlar