Fason Boya Karıştırma İşlemi Hangi Kategoriye Girer

Mükellefi olduğumuz bir firmaya başka bir firma tarafından fason yapılmak üzere sıvı boya irsaliyeleri kesilmiş olup ; kesmiş oldukları örneğin 100 kg lık boya irsaliyelere karşın tarafımızdan 250 kg lık boya fason faturası istemektedirler. açıklaması ise su ile çoğaltılması yani 150 kg su kullanıldığı ;

Birincisi ben bunu işçilik fason %18 tevkifatlımı kesicem veya tevkifatsızmı kesicem??

ikincisi 100 kg giren bir sıvı kimyasala 150 kg su kattım diyip 250 kg yeni mal olarak mı kesicem???

bu konuyla ilgili hiç bir açıklama ve özelge bulamadım.

Bilgilendirebilirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

Sayın SERKANTEK;

Aşağıdaki soruyu cevaplamadan önce fason işin tanımını yapmak lazım;

Fason iş :Fason imalatın şartı, imal edilecek mal ile ilgili ana hammadde başta olmak üzere hammaddelerin fason iş yaptıranlarca temin edilmesidir.

Şimdi bu tanıma göre soruları cevaplayalım

**Mükellefi olduğumuz bir firmaya başka bir firma tarafından fason yapılmak üzere sıvı boya irsaliyeleri kesilmiş olup ; kesmiş oldukları örneğin 100 kg lık boya irsaliyelere karşın tarafımızdan 250 kg lık boya fason faturası istemektedirler. açıklaması ise su ile çoğaltılması yani 150 kg su kullanıldığı ;

**Birincisi ben bunu işçilik fason %18 tevkifatlımı kesicem veya tevkifatsızmı kesicem??

----Eğer bu suyu da boya ile beraber fasonu yaptıran temin etmişse tamamı üzerinden tevkifat yapılacak. Eğer suyu fasonu yapan karşılarsa ve bunu ayırt edebiliyorlasa fason işçiliğe tevkifat suyu ise normal kdvsi üzerinden fatura edecekler eğer ayırt edemezlerse tamamı üzerinden tevkifat yapılacak

--ikincisi 100 kg giren bir sıvı kimyasala 150 kg su kattım diyip 250 kg yeni mal olarak mı kesicem???

**Evet zira sen bunu dışarıda yaptırılan bir imalat işi olarak göreceksin

Üstadım;
uygulama genel tebliğinde fason işler sayildiginda tekstil çanta gibi işler var.
Bu yuzden burada tevkifat olacağını düşünmüyorum.
İşçilik olarak düşünürsek burda da tevkifat olmaz.

Üstadım;
uygulama genel tebliğinde fason işler sayildiginda tekstil çanta gibi işler var.
Bu yuzden burada tevkifat olacağını düşünmüyorum.
İşçilik olarak düşünürsek burda da tevkifat olmaz.

Aşkın kardeşim sakın bunu bu formdan başka, başka yerde söyleme. Aşağıya yazdıklarımı oku

Fason: Ticaret malzemesi marka sahibi tarafından karşılanarak başka bir firmaya yaptırılan mal, fason mal.
Uygulamada ise fason kavramı, asıl iş veya ürün sahibinin, iş veya ürün ile ilgili işlemlerin tamamını veya bir kısmını dışarıdan birilerine yaptırması halinde kullanılmaktadır.

Hatta bu mantık ile bakarsak, inşaat sektöründeki “taşeronluk'' kavramı dahi “fason iş olarak düşünülebilir. Taşeron: Büyük bir işin bir bölümünü yaptırmayı, asıl müteahhitten kendi üzerine alan ikinci müteahhit.Diğer bir örnek benim ''koku satan'' mükellefim koku üretimi yapıp aynı zaman da fason yaptırıyor.

Şimdi yukarıdaki yazıda genellemeyi yapmış örnekleri de biz verdik. Kdv uygulama Tebliğine gelince;

.......

2.1.3.2.7.3. Fason İşlerle İlgili Aracılık Hizmetleri
Fason işlerle ilgili aracılık hizmetleri aşağıdaki açıklamalar çerçevesinde tevkifata tabidir.

Bazı KDV mükellefleri;

- Fason iş yaptıracak olanlara, fason iş yapacak işletmeleri,
- Fason iş yapacak işletmelere, fason iş yaptıracak olanları,
temin etmek suretiyle aracılık hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerde aracı firmanın fason işle ilgili bir sorumluluğu bulunmamakta, sadece tarafları bir araya getirmektedir. Bu aracılık hizmetleri bu bölüm kapsamında tevkifata tabidir.
Fason yapılmak üzere alınan işin tamamen başka firmalara fason olarak yaptırılması halinde de her iki aşamada tevkifat uygulanacaktır.

denilmiştir

Son düzenleme:
üstadım burada bir beis yok ki...

fason işin tanımında bir sıkıntı yok..

ben bu işte tevkifat olmayacağını söylüyorum,

tebliğde bütün fason işlere tevkifat olur demiyor..Tevkifat olacak işler sayılmıştır.

sevgi ve saygılarımla,

Sayın Arkadaşlar,

Ferhatın yazdıklarına katılmakla beraber soruyu soranın burda yanlış yönlendirmesi var. Öncelikle bu iş fason gibi görünmüyor. Ham boyanın seyreltilerek ( şişelendiği ambalajlandığı gibi ) bir durum sözkonusu sanki. Eğer böyleyse bu yapılan işleme de fason diyemeyiz. Bitim işi gibi bir durum. Bence soruyu soran arkadaşımız biraz daha açıklama yapsın. İhtimalki fiatlandırmada da ilişiksiz bir durum var.