Fason Dikim ve Nakış İşlerinde Tevkifat Yeniden Geliyor.

  • Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Taslak
A. FASON OLARAK YAPILAN DİKİM VE NAKIŞ İŞLERİNDE SORUMLULUK UYGULAMASI

KDV Kanununun 9 uncu maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak, faturası bu Tebliğin yayımlandığı tarihten sonra düzenlenecek fason olarak yaptırılan tekstil ve konfeksiyon işleri kapsamında verilen dikim ve nakış hizmetlerinde, fason hizmet bedeline ait KDV'nin % 50 oranında tevkifat uygulanarak alıcılar tarafından sorumlu sıfatıyla beyan edilmesi uygun görülmüştür.

Fason olarak yaptırılan tekstil ve konfeksiyon işleri kapsamında verilen dikim ve nakış hizmetlerinde tevkifat uygulaması, fason olarak yaptırılan tekstil ve konfeksiyon işlerinde tevkifat uygulamasını düzenleyen daha önceki Genel Tebliğlerde yer verilen ve bu Tebliğe aykırı olamayan açıklamalar çerçevesinde yürütülecektir.

Gerçek usulde KDV mükellefi olmayanlara verilen dikim ve nakış hizmetlerinde tevkifat uygulanmayacaktır.

Fason olarak yaptırılan tekstil ve konfeksiyon işleri kapsamında verilen dikim hizmetlerinde tevkifat uygulamasından doğan KDV alacakları, münhasıran vergi inceleme raporu ile iade edilecektir.

İade talebi, vergi incele raporunun vergi dairesine intikal ettiği tarih itibariyle geçerlilik kazanacaktır. İade, vergi inceleme raporunun işlemin yapıldığı yıl içerisinde vergi dairesine intikal etmesi halinde mahsuben, izleyen yılda intikal etmesi halinde ise mükellefin talebine bağlı olarak mahsuben veya nakden yapılabilecektir.

Bu kapsamda yapılacak iadelerde, fason olarak yaptırılan tekstil ve konfeksiyon işlerinde tevkifat uygulamasını düzenleyen daha önceki Genel Tebliğlerde yer verilen ve bu Tebliğe aykırı olamayan açıklamalar geçerli olacaktır.
 
Üyelik
29 Mar 2007
Mesajlar
312
Konum
İSTANBUL
Ynt: Fason dikim ve nakış işlerinde tevkifat yeniden geliyor.

bir kararırını veremediler zaten.kaldırılsın mı kaldırılmasın mı ? artık bir karar verilsinde sonuçu ulaşılsın.
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Fason Dikim ve Nakış İşlerinde Tevkifat Yeniden Geliyor.

Taslak yenilenmiş.
 
Üst