fonradar

Fason İş Yapan Mükellef

Arkadaşlar kolay gelsin size danışmak istediğim bir konu var...
Fason iş yapan bir mükellefim var alınan ip makas vs gibi malzemeler 150 hesapta mı takip edilmesi gerek??araçlarına ait masraflar ve diğer masrafları yemek masrafı gibi 740 hesapta mı takip edilmesi gerek??lütfen acil yardımcı olursanız???Kdv 2 beyannmesi verilecek mi??

Son düzenleme:
KDV2 beyanını fason iş yapan değil yaptıran verir. Fason iş yapan kdv1 beyanında detaylı olarak fason iş ft yazar.

Genel fason işlemiyle olan giderler, yemek, servis, kira vs. 740 hesapta takip edebilirsin, fason işlemlerde kullandığın iplik, makas, vb. malzemeleri miktar bazında takip edip, mükellefin fason olarak yaptığı malzemelerin adedine veya kilosuna veya metresine göre 150 hesapta 740 hesaba virman yapabilirsin düşüncesindeyim.

Sevgili ademcts

Fason iş yapan fason işte iplik,makas v.b malzemeler kullanamaz.Kullanırsa onun adı fason iş olmaz. Bu tip malzemelerin tamamı fason işi yaptıran tarafından sağlanır. Fason iş sadece işçilik işidir. Eğer fason işi yapan malzemede kullanırsa malzemenin faturası tabi olduğu oran üzerinden fason iş ise tevkifatlı olarak kesilir.

Sevgili ademcts

Fason iş yapan fason işte iplik,makas v.b malzemeler kullanamaz.Kullanırsa onun adı fason iş olmaz. Bu tip malzemelerin tamamı fason işi yaptıran tarafından sağlanır. Fason iş sadece işçilik işidir. Eğer fason işi yapan malzemede kullanırsa malzemenin faturası tabi olduğu oran üzerinden fason iş ise tevkifatlı olarak kesilir.
İplik düğme gibi malzemeler kullanabilir ve keseceği ft bunları ayırarak kesemez. Tamamı için tevkifatlı fason ft kesilmesi zorunludur. KDV Tebliği 2.1.3.2.7.2 son paragraf

bu mükellef bana yeni geldi daha önce 791,793,794 hesap kodları kullanılmış mizan da ....makas,ip,cımbız,makine alımları mevcut bu malzemeleri hangi kodda göstermem gerek???lütfen yardımcı olursanız....muhasebesinden mizan istedim onu da göndermedi!!

Sevgili ademcts

Merhabalar benim mükelleflerimden bir tanesi fason işi yapmakta biz bu iplik v.s. alımını işlesek ilerde ne gibi sıkıntılar yaşarız yani fasoncu iplik faturası alamaz diye bir kural mı var anlayamadığım için soruyorum kusura bakmayın

Sayin tuba

fasoncu iplik kullanilir alamaz diye bir kural yok ancak kullandigi bu ipligi ayri fatura eder, edemezse onuda iscilige dahil edip tevkifatli fatura keser.