fonradar

Fason İşçilikte Kdv Tevkifatı ve İade İşlemleri

tekstil imalatı yapan bir mükelefimiz var yapmış olduğu işlerden 2/3 kdv
tevkifatı yapıyor bu tevkifat tutarını nasıl iade alabiliriz bunu beyanname satır numaraları ile bir örnek vererek açıklaya bilen bir arkadaş olursa çok sevinirim birde düzenlemesi gereken listeler hakkında bilgi verebilirseniz şimdiden teşekkürler

normal KDV beyannamesini düzenledikten sonra kdv beyannamesinin arkas kısmında bulunan 9-diğer iade işlemi hakkı doğruna kısma kod no:902-KDVK NO:9/2 yazıyorsun daha sonra matrahı ve kısmı tevkifat rakamını yazıyorsun.191 ile 391 arasında ki farka görede ya iade alıyorsun yada KDV ödüyorsun.

sayın alisarac fason tevkifatı yapan mükellefiniz kestigi fatura kadar iade alabilirsiniz,

örnek verecek olursak 2006 / 3 döneminde 10,000,- ytl lik bir fason işcilik faturasi kestiniz bunun %6 sını siz beyan edersiniz %12 sini fatura kestiginiz firma beyan eder ve öder sizde bu %12 lik kadar iade alırsiniz yanı 1,200 ytl bu iadeyi yapabilmek icin bu döneme ait ind. kdv ve ön.dön.devreden kdv tutarlarınızın toplamı en az 1,200 ytl olmalıdır.

sayın itaclis..aslında aynı seylerı ifade ediyoruz galiba.190+191 ile 391 arasında ki farka göre alıyorz biz iadelerimizi.yani örneğin 10,000_YTL lik fatura kestiğimizde net olaak 1,200 _YTL değil 190+191 ile 391 arasında ki fark kadar iade talep edebiliyoruz.

sayın Ali Saraç bey çok özür dilerim sanki size karşı bir yazı gibi olmuş size tamamen katılıyorum ben sayın ali kaya yazacağıma sayın ali saraç yazmışsım işlerinizde kolaylıklar dilerim

ali bey diyelimki siz 10.000.- ytl fason faturası kestiniz

10.000.- x %6 : 600.- sizin beyan edeceğiniz tutar
10.000.- x % 12: 1.200.- tevkifatla karşı tarafın ödeyeceği tutar

siz ali bey maksimum 1.200 ytl yi iade alabilirsiniz.

diyelimki 190 hesabınız 5.000.- ytl
191 hesabınız 500 ytl

siz 190+191-391 kadar kısmı iade alamazsınız
5.000.- + 500 - 600 : 4.900 iade almanı gerekir verdiğiniz örneğe göre
yani burdaki esas olan aynı seylerden bahsediyoruz galiba bizim kestiğimiz tevkifat kadar karşı tarafın bizim adımıza 2 nolu kdv ile ödediği tutar kadar iade alabiliriz.
ama 190 hesap 500.- ytl 191 hesap 800 ytl borç bakiyesi verirse ozaman 100 ytl iade alabilirsiniz iyi çalışmalar dilerim

Fason iş yapanların KDV Beyanı,Muhasebe kayıtları

Fason iş yaptıran mükellefler fason iş bedeline ilişkin KDV nin 1/3 ünü fason iş yapana ödeyecek 2/3 ünü ise 2 Numaralı KDV si ile beyan edip ödeyecektir. Ayrıca Fason İş bedeline ilişkin hesaplanan KDV si 1 Numaralı KDV beyannamesinde indirim konusu yapılabilecektir.
Mükellefler 2 numaralı KDV beyannamesinde fason iş bedelini gösterecekler bunun 3/2 ni ise ödeyeceklerdir. Beyannamenin arka yüzünde bulunan KDV si Kesintisi Yapılan Mükelleflere Ait Bildirim Bölümü ( Tablo 2 ) doldurulacaktır. Şayet fason iş yaptırılanlar bu kısma sığamayacak kadar çok ise bu satırlar ekli listededir diye doldurulacak ve söz konusu kesintilerin liste halinde verilecektir. Bu listede Fason iş yaptırılan mükellefin unvanı, adresi , Vergi Dairesi ve sicil numarası , fason iş bedeli ve tevkif edilen KDV si gösterilecektir.
Ayrıca Listenin her sayfasının altına mutlaka “ Listelerde yer alan bilgilerin doğruluğunu taahhüt ve her hangi bir yanlışlık olduğunun tesbiti halinde uygulanacak müeyyideleri kabul ederim “ şerhi konulmalı ve kaşelenip imzalanmalıdır.
Beyanname verilip , vergi ödendikten sonra tahakkuk fişi ile birlikte , ödemeyi gösterir vergi dairesi alındı fotokopisi kaşelenip imzalanıp fason iş yapanlara verilmelidir.

ÖRNEK:

X tekstil İhracat LTD ŞTİ Y Tekstil İmalat LTD. ŞTİ. ne fason dikim yaptırmıştır. Dikim Bedeli olarak Y LTD. ŞTİ. 1.000 YTL artı KDV talep etmiştir.
Bu işleme ilişkin düzenlenecek fatura ve X Tekstil İhr. Ltd. Şti. nin muhasebe kaydı aşağıdaki şekilde olacaktır.

X LTD.ŞTİ. nin muhasebe kaydı;
730. Genel Üretim Giderleri 1000
191. İnd.KDV 180
360. Ödenecek vergi ve fonlar 120
320. Satıcılar 1060

Fason iş yapanların KDV Beyanı,Muhasebe kayıtları ve İade İşlemleri;

Fason olarak iş yapanlar izahatlardan da anlaşılacağı gibi iş bedeli KDV sinin 1/3 ünü iş yaptıranlardan tahsil edeceklerdir. Dolayısı ile bu tutarı beyan edip muhasebe kayıtlarında da bu tutarı göstereceklerdir.
Fason olarak iş yapan mükelleflerin tevkifat uygulamasından dolayı indirmedikleri KDV si olabilmektedir. Söz konusu KDV nin mahsuben iadesine 24.02.1999 Tarih 23621 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 72 Seri Numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliği ile olanak tanınmıştır. Bu tebliğ uyarınca mükellefler mahsuben iade talebinde bulunabilecek, sadece kendi vergi borçları için mahsup isteyebilecek veya iade alacaklarını nakden talep edebileceklerdir. Talebin mahsuben yerine getirilmesi halinde dönem beyannamesine ek olarak mahsup dilekçesi, tevkifat uygulanan işlemlere ait faturaların onaylı fotokopileri, ve faturalanın dökümünü gösterir liste eklenecektir. Ancak mahsuben iadesi talep edilen tutarın 2.000 YTL yi aşması halinde iade işlemi için ; inceleme , yeminli mali müşavir tasdik raporu veya teminat istenecektir.

SAYISAL ÖRNEK;

X tekstil İhracat LTD ŞTİ Y Tekstil İmalat LTD. ŞTİ. ne fason dikim yaptırmıştır. Dikim Bedeli olarak Y LTD. ŞTİ. 1.000 YTL artı KDV talep etmiştir.
Y LTD.ŞTİ.nin muhasebe kaydı;

120. Alıcılar 1060
600. Yurt İçi Satışalrı 1000
391. Hes KDV 60

Fason iş yapan mükelleflerin KDV ne tabi işlemlerinde KDV iadesinin ortaya çıkması ve hangi tutar üzerinden iade talep edilmesi

SAYISAL ÖRNEK;

Fason İş Toplamı - 10000 YTL
Hesaplanan KDV - 1800 YTL
Tevkif edilen KDV - 1200 YTL
Tahsil Edilen KDV - 600 YTL
İndilecek KDV - 700 YTL

Mükellef adına 1.200 YTL lik KDV si sorumlu sıfatıyla ( 2 Numaralı Beyanname ile ) iş yaptıranlarca ödenmiştir. Mükellef 600 YTL KDV tahsil etmiş ve hesaplarına intikal ettirmiştir. Mükellefin indirimler toplamı ( 700 YTL ) ile Beyan edilecek KDV toplamı ( 600 YTL ) kıyaslanır. İndirimler toplamı ( 700 – 600 ) 100 YTL fazladır.

Mükellef bu tutarı iade talep edebilecektir. Bu tutar devir KDV nin içerisinde kalmayacaktır.

Olayın mantığını şu şekilde de açıklayabiliriz ;

Şayet sorumlu sıfatı ile KDV tevkifat uygulaması olmasaydi mükellefin hesaplanan KDV toplamı 1.800 YTL sı İndirimler Toplamı ise 700 YTL si olacak ve ( 1.800 – 700 ) 1.100 YTL KDV si beyan edip ödeyecekti. Oysa şu an onun adına 1.200 YTL KDV si sorumlu sıfatıyla ödenmiştir. Dolayısı ile mükellef tahsil ettiği (1/3) 600 YTL KDV si ile ödediği 700 YTL KDV sinin farkının KDV si devir mekanizması ile değil nakden veya mahsuben alabilecektir.

konya açıklık

sayın mehmet bey konuyu güzel açıklamışsınız şimdi benim aynı sorumda hurda bakır satanlara tevkifat geldi. Ben devir rakam sabit olduğu için iade hakkımdan vazgeçmek istiyom yani örnek benim ay içinde kestiğim ve topladığım fatura tevkifat işlemde hep 1000 ytl civarında dönüyor.%18 kdv ve 9/10 tevkifat ve 190+191 hs.toplamı aşağı yukarı kafa kafaya geliyor.
şimdi sorum; ben bu aylarda iade istemiyorum.Beyannameyi doldurduğum zaman kısmı tevkifatı ön yüzüne yazıyorum, ama kod 402 md.9/1 diğer iade hk.doğran kısma ne matrah nede iade tutarını yazmıyorum.
Ben vergi dairesine herhangi bir liste vermiyom yada cezalı bir işlem yapmıyom herhalde bu konuda görüşlerinizi bekliyom.

canan hn. kanımca yaptığınız işlem doğrudur. iadeden
vazgeçtiğiniz için 2 nolu kdv beyannamesinin arka
yüzüne ilgili maddeyi yazıp matrah kısmını boş bırakmanız
yeterlidir, herhangi bir ek liste vermenize gerek yok.
zaten tahsil ettiğiniz kdv tutarı belli, faturada da
1/3, 2/3 şeklinde tutarların belirtilmiş olması gerekiyor.

81 ve 93 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğlerine göre, tekstil ve konfeksiyon sektöründe yapılan fason işler dolayısıyla vergi tevkifatı uygulanan mükelleflere sadece kendilerine ait vergi ve SSK prim borçlarına mahsup suretiyle iade yapılabilmekte, 2.000.-YTL' yi aşmayan mahsuben iade talepleri inceleme raporu ve teminat aranılmaksızın yerine getirilmektedir. Dolayısiyle bu kapsamdaki mükelleflerin nakten KDV iadesi talep etmeleri söz konusu değildir.

03.07.2005 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 95 seri nolu KDV Genel Tebliği ;henüz sonuçlandırılmamış mahsup taleplerine de uygulanmak üzere, tekstil ve konfeksiyon sektöründeki fason işlerle ilgili tevkifat uygulamasından doğan KDV alacakları ile ilgili olarak yeni düzenleme getirmiş-tir.Bu tebliğe göre;
“- mükelleflerin, işletmelerinde çalışanların ücretlerine ait gelir vergisi stopaj ve SSK prim borçları-na yönelik mahsuben iade taleplerinin miktara bakılmaksızın,
- kendilerine ait diğer vergi borçlarına yönelik mahsuben iade taleplerinin ise 2.000.-YTL' yi aşma-ması halinde, teminat veya inceleme raporu aranılmaksızın yerine getirilmesi uygun görülmüştür.