fonradar

Fason İşçilikte Kdv

merhabalar,

çalışmakta olduğum firma fason çalışmaktadır. fakat fason işçilik maliyetini yüksek bulup(?) fason işçilik faturası kesmek yerine işlenmemiş ürünü aldığı firmaya malı işledikten sonra satış faturası kesmektedir. yani bunu fason işçilik olarak değil normal mal satışı olarak gösteriyor. tekstilde fason işçilik kdv si %8 biliyorum. fakat bu firmanın eski mali müşaviri %18 olduğunu iddia ediyor. ve firma yüksek oranlarda kurumlar vergisi ödüyor. yeni bir muhasebe sistemi kurmaya çalışıyorum ve siz değerli üstatlarımın görüşlerinden faydalanmak istiyorum. neler yapabiliriz yardımcı olur musunuz?
saygılarımla,

çalıştığınız firma tam olarak fason ne iş yapıyor.
eski mali müşaviriniz hangi fason iş için oranın yüzde 18 olduğunu söylüyor?

- Boyama, apre, baskı ve kasarlama işlerinde boya ve kimyevi maddelerin,
- Yıkama işlerinde kimyevi maddelerin,
bu işleri yaptıranlar tarafından temin edilip bu işleri yapanlara verilmesi halinde indirimli oran kapsamında işlem yapılır. Ancak, bu işlerde boya ve kimyevi maddelerin fason işi yapanlar tarafından temin edilip kullanılması halinde, yukarıda belirtilen işlere genel vergi oranı (%18) uygulanır.
Bunlar dışında kalan; ütüleme, çözgü, haşıl, dikim, kesim, tıraşlama, zımpara, şardon, yakma, ram, nakış ve benzeri bütün fason işlerde KDV oranı (% 8)olarak uygulanır. (sayılan işlere kapitone dahildir)

Firmanızın, kapitone işi için kdv oranının yüzde 8 olduğunu düşünüyorum. (Ayrıca 5/10 oranında KDV tevkifatı uygulaması vardır)

Düşüncemde yanılıyorsam diğer forum üyeleri doğrusunu söylerlerse ben de öğrenmiş olurum.
Ayrıca diğer müşavir arkadaşınızın oranın yüzde 18 olması gerektiği ile ilgili gerekçesini biliyorsanız paylaşırmısınız.

... fason işçilik faturası kesmek yerine işlenmemiş ürünü aldığı firmaya malı işledikten sonra satış faturası kesmektedir...
Bu şekilde yanlış olur. Fason ft kesmekten dolayısı ile tevkifat ve kdv-2 kaçındığınız için başınız ağrıyabilir.

Bu şekilde yanlış olur. Fason ft kesmekten dolayısı ile tevkifat ve kdv-2 kaçındığınız için başınız ağrıyabilir.

Üstadım bugün karşılaştığım bir sorun konusunda yardımınızı isteyeceğim. Kimyasal malzeme satışı yapan bir firmamız mallarının büyük çoğunluğunu IBC denen 1 tonluk ambalajlar ile sevk ediyor. Daha sonra bu ambalajları temizlemeye yetkili firmalar müşterilerinden alıp temizledikten sonra müşterimize iade geliyor. Bu temizlik işleminin faturasını tevkifatlı olarak kesmişler. tevkifat oranını 7/10 olarak hesaplamışlar sizin bu konuda fikriniz nedir?