fonradar

Fason Olarak Boyahanede Boyanan Malın İade Faturası..

M

makina

Ziyaretçi
merhabalar sorum şu;
malın mülkiyeti müşteriye ait.Bize kendi sevk irsaliyesi ile fason boya yapılmak üzere 250 kg. kumaşı yolluyorlar.Mal boyandıktan sonra, sevk irs. ve akabinde fason boyama işlemi faturasıyla gönderileyor.Müşteri malın bozulduğunu yani kendi kalite standartlarına uymadığı için iade faturası kesiyor.iade faturası nasıl olmalı?
yani ben %18 kdv ile kestim.oda bana %8 kdv ile kumaşı iade etti.ama mal zaten onun, bana sedece işçiliği fatura edip, kumaşın tutarınıda ayrı bir kalem olarak satış mı yapmalı.yorumlarınızı bekliyorum.teşekkürler.

Ynt: Fason olarak boyahanede boyanan malın iade faturası..

Selamlar
Kumaşıda size satacaksa Kumaşın KDV'si %8 olacak, ayrıca işçiliğide iade edecekse (ki hizmetin iadesi olmaz diye düşünürsek) size %18 kdv'li işçilik bedeli kadar reklamasyon faturası kesebilir.
Kolay gelsin

Ynt: Fason Olarak Boyahanede Boyanan Malın İade Faturası..

arkadışın dediği gibi hizmetin iade si olmaz kumaşın size iade edemez ancak sizin yaptığınız işçiliğide kumaşın tutarına ekler size satışını yapar yada reklamasyon faturası kesebilir

Merhaba,

Biz KDV tefkifatlı olarak fason dikiş işçiliği yapan bir işletmeyiz. Faturalarımızda açıklama olarak "fason dikiş işçiliği" yazıyor, hizmet bedeli üzetrinden % 8 KDV hesaplıyor, KDV'nin 1/2 sini tevkifata tabii tutuyor, kalan 1/2 KDV yi de 1 nolı KDV beyannamemizde ilgili bölüme yazıyoruz.

Bugün elime müşterilerimizden birinin bize düzenlediği bir fatura geldi.
Faturanın üst kısmında "iade" ibaresi yazıyor ve açıklama olarak da "fason dikiş işçiliği" yazıyor. İşin garip tarafı da iade edilen bedel üzerinden % 4 KDV hesaplanması.

Ben ilgili firmayı aradım, işçiliğin iadesinin söz konusu olamayacağını, bana "reklamasyon" ya da "fiyat farkı faturası" düzenlemeleri gerektiğini söyledim ama bir türlü ikna edemedim. Bir de faturadaki KDV oranı hakkında tereddütlerim var. Bana düzenledikleri faturada açıklama olarak "fiyat farkı" ibaresinin yer alması ve KDV oranının da kesintisiz, tevkifatsız % 8 olması gerektiğini düşünüyorum ama tereddüte düştüm.

Değerli üstadlarımdan konuyu anlatmalarını ve mümkünse karşı tarafı ikna edebilmem için var olan genelge, sirküler, mukteza vs leri iletmelerini rica ediyorum.

Aslında işçilik fiilen geri verilemeyecek bir şey olduğu için "fiyat farkı" ibaresinin kullanılması daha doğrudur, ancak "iade" terimide aynı manada kullanılmaktadır. KDV oranında ise bakanlığın açıklaması gereği tev.ft'larda iade işleminde tevkif edilen kdv'den kalan oran ne ise o oran üzerinden kesilir. Yani yapılan işlem doğrudur.

Çok teşekkür ediyorum üstadım.