fonradar

Fason Süt Ürünleri İmalatı

NİSANK

Katkı Sunan Üye
merhaba,

fason olarak süt ürünleri imal ettirip satacağız.muhasebe kaydım nasıl olmalıdır? fason süt ürünleri üretiminde tevkifat olur mu? teşekkürler.

Ynt: Fason Süt Ürünleri İmalatı

Merhaba

Fason süt üretiminden süt veren hayvanın ve yeminin üreticiye teslim edilmesi ve üreticiden sütün teslim alınmasını anlıyorum. Bu durumda sadece zirai faaliyet kapsamında hizmet söz konusu olur.

Zirai hizmet için yapılan ödemeler için ödemeyi yapanın gider pusulası düzenlemesi ve pusulada %4 oranında Gelir Vergisi kesintisi yapması gerekir. (GVK Md.94/11)

Bu ödemeler için sorumlu sıfatıyla KDV kesintisi yapılmaz.

Muhasebeleştirme işlemine gelince; fason üretim yapana ödenen ücreti işyerinde çalışan bir işçiye yapılan ödeme gibi kabul edip muhasebeleştirmek gerekir.

????????------------???????? / ??????-------??????????
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ XXX
100 KASA XXX
Açıklama: Gider oluşumu
?????------------??????????? / ??????------?-?????????
632 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ XXX
771 GENEL YÖNETİM
GİDERLERİ YANSITMA XXX
910.07
Açıklama: Aktarma kaydı.
??????------------?????????? / ???-------?????????????
690 DÖNEM KARI VE ZARARI XX
632 GENEL YÖN. GİDERLERİ XX
Açıklama: Dönem sonu işlemleri
????????------------???????? / ???????-------?????????

aslında tam olarak şöyle ; süt ürünleri üreten bir firma bizim için,bizim markamızla çeşitli ürünler imal edecek, bize teslim edecek, bizde satışını yapacağız.

bu durumda değişen bir şey oluyor mu açıklamalarınızda? çok teşekkürler.

Olmaz olurmu ? Bu durumda değerlendirme farklı olur. Muhatabınız bir firmaymış. Yani zirai kazanç elde eden ve deftere tabi olan bir firma. Bu üretimi fason üretim olarak değerlendirmek yanlış olur. Üretilen ürünün üzerine sizin markanızın basışması vergilendirme açısından fason üretim sayılmaz. Üretici firmanın ürettip size teslim ettiği ürünler için fatura kesmesi gerekir. Sizin firmaya yaptığınız ödemelerden de herhangi bir vergi kesintisi yapmanız da söz konusu olmaz. Kısacası sipariş üzerine yapılan bir üretim gibi değerlendirmek gerekir.

sayın nisank eğer fason üretim yaptıracaksanız o zaman üretimin direk ve endirek ilk maddde ve malzemesini sizin karşı firmaya vermeniz lazım ve o zaman bu üretim fason üretim olur ama bu şekilde değilse o zaman sayın osman beyin dediği gibi olur,ve eğer birinci dediğim gibi ise o zaman alınan ilk madde ve malzemenin 150 hesaba detay olarak işlenmesi gerekir mesela 150 01(DİMM),150 02(EİMM), 150 03(fason imalata gönderilen DİMM)ve 150 04(fason imalata gön.EİMM) şeklinde hesabı detaylandırın ve fason üretime irsaliye ile gönderdiğinizde o zaman 150 01 ve 02 hesaptan 03 ve 04 hesaplara alırsınız ve üretim tamamlandığında bu hesaplardan 710,730 hesaplara ve ordanda 151 hesaba alırsınız ve gene fason üretim yapan firma size fatura kestiğinde üretim için bu faturayıda eğer detay ise ki öyle olması doğru olanıdır işçilik detayı açısından 720,730 hesaba faturayı ayrı ayrı işlersiniz ve burdanda 151 hesaba alırsınız ama detay değilde işçilik yazıyorsa detay yoksa faturada o zaman bu faturayı direk 720 ve 730 hesapları karıştırmadan 151 hesaba alırsınız ve ordanda 151 deki toplam rakamı 152 hesaba alırsınız,şimdi fasonun kayıtları bu şekilde işlem görmelidir ve bu iş bir üretimdir ve üretim hesapları dışında 7 li gruptaki hangi hesaba işlem yaparsanız çok sağlıklı olmaz,diğer bu fason üretimde KDV tevkifatı yoktur ve bu işlem 96,97 nl.tebliğlerdeki İş gücü hizmet alımı gibi değerlendirilmez ve bu kapsamda değildir,eğer kendi üretim tesislerinde çalışmak için faturalı işçi hizmett alınsa idi o zaman bu iş gücü hizmet alımı kapsamına girerdi ve tevkifat olurdu ama burda bundan bahsedilmez,kolay gelsin.

cevaplarınız için çok teşekkür ederim...