Fatura Girdisi Olmadan Fatura Fiş Kesilebilir mi ?

Öncelikle selamlar yeni işletme kurucam kafamda soru işareti olan bu konuyu size danışmak istedim.Bazi firmalar urun aldigin zaman fatura veya fis kesmiyorlar kestikleri zaman dahi 2000 tllik mala 500tllik fatura kesiyorlar bu suc bunu biliyorum ancak bu sekilde devam ediyorlar buyuk firmalar ne yazikki merak ettiğim konu şu ben şimdi fatura girdisi olmayan urune fatura kessem ve ay sonu devlete kdv sini ödesem sıkıntı yasanirmi mesela x firmadan sarj cihazi aldim firmamda fatura girdisi yok ve faturasini ben kestim gonderdim bu sikinti olurmu cevaplariniz için teşekkürler iyi aksamlar

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Merhaba
Normalde böyle birşey tabiki beklenmez.Girdi olmadan çıktı olur mu,olmayan bir ürün satılır mı veya iade edilir mi? Ayrıca vergi maliyetini de arttırır.Şöyle ki girişi olmayan bir ürün satılır ya da iade edilirse,artık mal yada gider maliyetinden bahsedilemeyeceği için kesilen fatura olduğu gibi "gelir" addedilir.Yani işin türkçesi böyle yapmakla firma kendi ayağına sıkıyor desek yalan olmaz. Ama sadece gelir yazmakla veya kdv'sini ödemekle bu işten kurtulunur mu? Tabiki hayır. Burada da faturanın içeriğinin ne olduğuna bakılır. Verdiğiniz örnek küçük bedelli cüzi bir kalemdir, üzerinde pek durulmaz.
Düşük bedelli fatura kesme konusuna birşey demiyorum o başka bir konu.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
+ Girdisi olmayan malı gerçek fiyatından satarsan veya düşük girdisi olan malı gerçek bedeli üzerinden satarsan 6 ay sonra (Kar oranın yüksekse, bilemedin 1 yıl sonra!) batarsın.

ben bunu ürüne kdv tutarı ekleyerek satsam ay sonuda kestigim fis veya faturaların kdv sini ödesem devlete olurmu sorum şu bi firmadan urunler aldim mal sattığında fatura kesmiyorsa ben yinede sattigim zaman fatura kesebilirmiyim ilginiz için teşekkürler cevaplarınız için teşekkürler saygılar

merkür2

Tanınmış Üye
inceleme olursa ft mal almaktan ceza yersiniz, alış kdv'si sizden talep edilebilir. Kısaca kendi ayağınıza kurşun şıkmak (rizikolara katlanmak) istiyorsanız fiilen olabilir.

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
ben bunu ürüne kdv tutarı ekleyerek satsam ay sonuda kestigim fis veya faturaların kdv sini ödesem devlete olurmu sorum şu bi firmadan urunler aldim mal sattığında fatura kesmiyorsa ben yinede sattigim zaman fatura kesebilirmiyim ilginiz için teşekkürler cevaplarınız için teşekkürler saygılar
Vergileri ödemek bütün soruları çözmüyor maalesef Zafer Bey.
Karşı taraf mal sattığında fatura kesmiyorsa veya düşük fatura kesiyorsa ve sizde buna bile bile razı geliyorsanız,bu bir nevi suça göz yumma değil midir? :) Böylelikle hem karşı tarafın vergi kaçırmasına ve bunun sonucunda da kendi verginizin artmasına sebep oluyorsunuz. Bir yandan devlete zarar,diğer yandan size.Karşı tarafın fatura kesmemesiyle sizin de fatura istememeniz veya faturanın peşine düşmemeniz arasında pek fark yok.İkisi de yanlış.
Mal veya hizmet teslim edildiğinde kdv doğar.Yani siz,teslimi yapan yani satan taraftaysanız bunun kdv'sini fatura düzenleyerek beyan edip ödemelisiniz.Anlayacağınız burada faturası yok veya almadım gibi bir savunma hiç geçerli olmaz.Böyle yapmakla en azından işin "kdv" riskini yok etmiş olursunuz.

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Ancak buradan şu anlaşılmasın.
Diyelim vergi mükellefisiniz.Şahsınıza bir ürün aldınız,faturasıda olduğu halde ve şahsi harcama olduğu için bunu işletmenize de kaydetmediniz. Yarın ürünü iade etmek istediğinizde haliyle bu ürün için fatura kesmeniz gib bir durum söz konusu olmayacaktır. Çünkü ürünü nihai tüketici kapsamında şahsi malzemeniz olarak aldınız. Örneğin A101'den gittiniz şarj cihazı aldınız fiş yada faturayla.Firmanızla da ilgisi yok diyelim.Yarın iade etmek istediğinizde (vergi mükellefi olsanız dahi) buna fatura düzenlemek zorunda değilsiniz.A101 kendi gider pusulasıyla bunu sizden iade alacaktır.
Bilmem anlatabildim mi?