fonradar

Fatura ve İrsaliye Basım ve Dağıtımı

Demirkale

Katkı Sunan Üye
Sn. Meslektaşlarım,

Bir mükellefin üç ayrı üretim ve pazarlama noktasından satış yaptığını düşünelim. Bu mükellef üç ayrı satış noktası için yine üç ayrı seri numarası içeren fatura ve irsaliye bastırılmış olsun.

Bilindiği gibi 28.05.99 tarihli 274 Nolu VUK Genel Tebliği ile; Mükellefin belge basımından önce ilgili Vergi Dairesinden izin almalarına gerek kalmamıştır. Bu belgelerle ilgili bildirimi belgeyi basan yetkili matbaa yapmaktadır.

Hal böyle iken, mükellefin 3 ayrı bölgede 3 ayrı belge kullanımıyla ilgili olarak hangi cildi hangi bölgede kullanacağı konusunda bilgi vermesi gerekir mi? İdarece nasıl bir kontrol mekanizması izlenmektedir? Örneğin,
1. bölgede düzenlenmiş irsaliye için 1. bölge kullanımına ayrılan fatura cildinde istenilen tarihe (7 günlük süre gözetilerek) fatura kalmamış olması halinde 2. bölge fatura koçanından fatura kesilebilir mi?

Sn. Yavuz,

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Yazımda ben idareden bilgi istemiyorum. Biz idareye farklı koçanlar ve bölgeler için bilgi verecek miyiz diye soruyorum.

Bizde de yılldardır iki farklı yerden farklı seri nolarla fatura kesiliyor. Bu durumu idareye bildirmeye gerek yoktur.
Bir bölgenin irsaliyesine diğer bölgeden fatura kesilmesinde ise kanaatimce bir mahsur yoktur. 3 bölgeye ait kesilen 3 farklı serideki irsaliyelerin tek seride faturalandırılması da mümkün.