fonradar

Fatura Yerine Fiş Kesimi?

Herkese selamlar,

Öncelikle siz değerli muhasebeci ve mali müşavir arkadaşlara çalışmalarında başarılar diliyorum.

Sizlere birkaç sorum olacak, cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bir limited şirket sahibi / müdürü ve ortağıyım, şirkette aktif olarak sadece kendim faaliyet gösteriyorum.

Faaliyette bulunduğum konular internet projeleri ve genelde sanal olarak tanımlanan işler, muhasebecimiz internet konularına çok vakıf olmadığı için ve kendisine yaptığım işleri doğru anlatamadığım kuşkusuyla zaman zaman ben de tereddütte kalıyorum.

Son olarak şirket olarak hosting / internet siteleri barındırma faaliyetine başladık.

Hizmet alan kişiler genelde şirket olmadığı için bizden fatura isteme ihtiyacı duymuyorlar, ancak ben herhangi bir usülsüzlük olmaması açısından onlar faturalarını almasalar bile fatura kesmek istiyorum (zaten zorunlu olduğumu da biliyorum),
yalnız bu hizmeti alan kişiler nedense TC kimlik numaraları ve adreslerini vermekten kaçınıyorlar (internetteki dolandırıcılık olaylarından dolayı bir nebze de olsa haklılar, bu bilgilerinin kötü niyetli kişilerin eline geçmelerinden korkuyor olabilirler),

Acaba yazar kasa alsam ve fatura ihtiyacı olmayan bu kişiler için fiş keserek bu problemi aşabilirmiyim?
Böylece hem fatura bilgilerinin doğruluğundan emin olmak gibi bir zorunluluğum olmayacak hem de doğruluğundan emin olmadığım adreslere faturaları yollamamış ve posta masrafından kurtulmuş olacağımı düşünüyorum.

Fiziki bir mal alışverişi olmamasına rağmen fiş kesiyor olmamın bir sakıncası varmıdır? ( ödemeleri banka havalesi / eft ile tahsil edilmekte)

Not: Ödeme tutarı en fazla 150 YTL'lik bir miktar. Talep eden kişi veya kurumlara zaten fatura hazırlayabilmekteyim.

Saygılarımla,

Ynt: fatura yerine fiş kesimi?

Size yapılan her ödeme (eft/havale) için yazar kasa fişi kesmeniz en doğrusudur.
"Fiziki bir mal olmamasına rağmen fiş kesiyor olmamın sakıncası varmıdır" demişsiniz. Sizin yaptığınız iş hizmettir. Fiş kesmenizin sakıncası yoktur.

Ynt: Fatura Yerine Fiş Kesimi?

Mutlaka ve mutlaka vergi no yazmaya gerek yok.
Fatura en uygunu

sayın Orco,
Sorunuzu yanıtlayan arkadaşlar genel olarak ifade etmişler ancak kanun dili ile yazmak gerekir diye düşündüğüm...
Vergi Usul Kanununa göre;
Verdiğiniz hizmet karşılığı alacağınız bedel için ;
Müşteriniz;
1- 1. veya 2. sınıf tüccar,
serbest meslek erbabı,
basit usul mükellef ,
deftere tabi çiftçi ,
vergiden muaf esnaf ise
miktarı ne olursa olsun fatura düzenlemek zorundasınız.(VUK Md.232)

2-Müşteriniz yukarıda sayılanlardan değil ise faaliyetiniz nedeniyle 3100 sayılı Ödeme Kaydedici Cihaz Kanununa tabi olduğunuz için 600 YTL yi aşmayan hizmet bedeli için yazar kasa fişi düzenlemek zorundasınız.

3- Hizmet bedeli 600.- YTL.'den az olsa dahi olsa müşterilerinizin istemeleri halinde yazar kasa fişi yerine fatura vermeniz mecburidir.
İyi çalışmalar.

Sayın Orco
V.U.K. Madde 230- (2365 sayılı Kanunun 34'üncü maddesiyle değişen madde) Faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur:

1. .................

2...................

3. Müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;

4. ...................

5. ....................
gibi bilgilerin bulunması zorunludur. dolayısıyla ilgili bentte vergi dairesi ve hesap numarasının var olması halinde yazılması zorunluluğu bulunmaktadır. eğer Siz veya müşteriniz vergi dairesi ve hesap numarasını bilmiyorsanız ve belge tuturada siylediğiniz gibi düşük ise bu şekilde fatura düzenlemenizde bir usulsüzlük olduğunu söylemek mümkün değildir.
Diğer taraüftan Maliye Bakanlığının 204 No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğindeki.......mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak; işyerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen Kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla perakende satış fişi (veya yazar kasa fişi) düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür.. düzenlemesi karşısında müşterilerinize vermiş olduğunuz hizmet karşılığında fatura yerine fiş kesmenizdede bir usulsüzlükten bahs edilemez. düşüncesindeyim.

Nihai tüketiciye yapılan satış ise ve fatura haddinin altında kalıyorsa fiş kesmekte hiç bir sorun olmaz.
Ancak firmaya kesiliyorsa, ve firma bu hizmetten ticari amaçla yararlanıyorsa fatura kesilmesi zorunludur.

ilginize ve yorumlarınıza çok teşekkür ediyorum,

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Bir çok meslek mensubu arkadaşın gözünden kaçan nokta hizmet karşılığı meblağın ödemeleri genelde banka aracılığı ile yapıldığı için Ödeme Kaydedici Cihaz ile belgelendirilmesindense Fatura ile bankada görünen ünvan veya isme düzenlenerek belgelendirilmesi kanaatındayım.