Fatura Yerine Fiş Kessem

merhaba arkadaşlar..

şahıs firması olarak vergi mükkellefiyim home office

internet üzerinden hosting satışı yapmaktayım ödemeleri eft / havale / kredi kartı / mobil şeklinde alıyorum.

sattıgım her ürünün faturasını kesip resmi olmasını istiyorum.

fakat çoğu müşterim tc kimlik ve adresini vermekten kaçınıp asdasd gibi rastgele şeyler yazıyor.

günde 25 30 adet satışım oluyor. her bir ürünün meblagı 5-20 TL şeklinde değişiyor. ben hepsinin faturasını kesip işlerimin yasal olmasını istiyorum.

şuanda elimle kesiyorum ama dediğim gibi faturaya yazacak adres tc den ziyade ad soyad bile bulamıyorum. 25 satısın en fazla 5 tanesini doğru düzgün kesebiliyorum.

http://forum.alomaliye.com/vergi-usul-kanunu/15389-fatura-yerine-fis-kesimi.html

şu arkadaşta benim gibi bi sorun yaşamış altına fiş uygundur diye yazmışlar

bende bu arkadaş gibi bir yazar kasa alsam sattıgım her satıs icin fiş kessem ad soyad yazmadan hem ben rahat ederim yorulmam hemde yarın bigün kontrol oldumu maliyede sıkıntı cıkmaz.

ayda toplam 750 civarı satış oluyor dedigim gibi saattıgım her urunun meblagı 5 tl 20 tl gibi.

ben bu ad soyad adres sıkıntısı yaşamadan düzgün resmi bir şekilde nasıl sattıgım urunlerın faturasını keserim

bana yardımcı olabilirmisiniz

Son düzenleme:

08.06.2014

Sayın Onur9298;

Maliye idaresine perakende satışlarım için yazarkasa kullanmak için bir dilekçe ile genel olarak durumu açıklayan bir dilekçe ile başvuru yapmanız halinde idare size yazarkasa kullanımı için için yazısı verecektir.

Dolayısı ile satış tutar rakamlarınız 5 ila 20 TL arasında olduğundan fatura yerine yazarkasa kullanılmasında bir sıkıntı bulunmamakla birlikte, her vergi mükellefinin işiyeri adresinde en az bir adet satış faturası bulundurma yükümlülüğü bulunmaktadır.

V.U.K.' na istinaden vergi mükellefleri yüksek tutarlı satış faturaları için fatura düzenleme yoluna gitmektedirler. Küçük tutarlı satışları için ise; yazarkasa satış fişi kesmek suretiyle satışlarını belgelendirmektedirler. Burada önemli olan husus giren faturalı veya yazarkasalı alışların yine aynı yöntemle faturalı veya yazarkasa satış fişi ile çıkışlarını belgelendirerek stokların envanterini tutturmaktır.

Gerekirse; bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu konu ile ilgili olarak mukteza veya özelge talep edip idarenin size bu konu ile ilgili olarak vermiş olduğu cevaba görede hareket edebilirsiniz.

Hayırlı çalışmalar dilerim.

SMMM Erkan ARSLAN

08.06.2014

Sayın Onur9298;

Maliye idaresine perakende satışlarım için yazarkasa kullanmak için bir dilekçe ile genel olarak durumu açıklayan bir dilekçe ile başvuru yapmanız halinde idare size yazarkasa kullanımı için için yazısı verecektir.

Dolayısı ile satış tutar rakamlarınız 5 ila 20 TL arasında olduğundan fatura yerine yazarkasa kullanılmasında bir sıkıntı bulunmamakla birlikte, her vergi mükellefinin işiyeri adresinde en az bir adet satış faturası bulundurma yükümlülüğü bulunmaktadır.

V.U.K.' na istinaden vergi mükellefleri yüksek tutarlı satış faturaları için fatura düzenleme yoluna gitmektedirler. Küçük tutarlı satışları için ise; yazarkasa satış fişi kesmek suretiyle satışlarını belgelendirmektedirler. Burada önemli olan husus giren faturalı veya yazarkasalı alışların yine aynı yöntemle faturalı veya yazarkasa satış fişi ile çıkışlarını belgelendirerek stokların envanterini tutturmaktır.

Gerekirse; bağlı olduğunuz vergi dairesinden bu konu ile ilgili olarak mukteza veya özelge talep edip idarenin size bu konu ile ilgili olarak vermiş olduğu cevaba görede hareket edebilirsiniz.

Hayırlı çalışmalar dilerim.

SMMM Erkan ARSLAN

peki bu yazarkasa pos olayı ne oluyor ? benim posa ihtiyacım yok sadece yazarkasa lazım onun ıcın ne yapmam gerekiyor ?

01.01.2016 Tarihinden itibaren tüm perakende ve yazarkasa kullanma mecburiyeti olan vergi mükellefleri yeni nesil pos cihazı kullanma zorunluluğuna gireceklerdir. Dolayısı ile eski tip ödeme kaydedici cihazlar sadece bu tarihe kadar kullanılabileceklerdir. Yeni nesil pos cihazı kredili satışlarında yapılabildiği ödeme kaydedici cihazdır.KDV beyannamesinde kredili satış bilgileri de bildirildiğinden bu nedenle önemlidir. İdare bu bilgileri banka kanalı yoluyla her ay almakta ve beyanla karşılaştırmakta herhangi bir uyumsuzluk halinde mükellef nezdinde bunun sorgulamasını yapmaktadır.

Son düzenleme:
Yazar kasa ödeme kaydedici cihaz tek başına satılmıyor idarenin talebi ile birleşik cihaz yapıldı masada hesap alanlar su tüp gibi müşteriye gidince hesap alanlara kolaylık getirdiler.Eski ökc lar satışta değil 2015 sonunda herkes yeni model almak zorunda yeni kasalar becerikli idareye e-post atıp bilgi veriyor.Firmalar satış azlığı nedeni ile fiatları geri çektiler 990 tl ye indi 9 taksit imkanı var.Vergi dairenizden ödeme kaydedici cihaz almak için dilekçe veriniz alınacak izin yazısı ile yakınınızda servisi olan bir markadan işinize yarayacak bir ödeme kaydedici cihaz pos alabilirsiniz.Pos belki şu andai işinize yaramaz ama mail ordör yolu ile alıcı size bilgilerini verirse fiziken k.kartı olmadanda pos çeken cihazlar var.Birlikte çalıştığınız meslek mensubu size bu konuda en çok yardımcı olan kişi olacaktır.Kolay gelsin.