fonradar

Faturada Kdv Ödemesi.

Merhaba,
Foruma yeni üye oldum. Normalde fırsat buldukça takip etmeye çalışıyordum ziyafetçi olarak ama üye olma gereksinimi duydum.
Bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var.
Fatura kestiğimizde ama hiç fatura almadığımızda dolay olarak kdv çıkıyor.Şimdi çalıştığımız firmalardan fatura kesmelerini istediğimizde çıkan kdv tutarını ödemek zorunda mıyız? Fatura tevkifatlı olduğunda yüzdesine göre ödeme zorunluluğumuz var ama normal bir fatura aldığımızda o kdv yi ödemek zorunda mıyız?

Dostum işin zor. Mal veya hizmet alımlarında faturadaki kdv yi de ödemek zorundasınız. Tabi ki gerçek bir alımdan bahsediyorum. Niçin fatura kesilmiyor, düzgün bir iş yeri satışlarında fatura, ykf. düzenlemek zorundadır. Tevkifata tabi işlemlerde ise alıcı, yapılan işin durumuna göre belirlenen oranda satıcıdan kdv tevkifatı yapar ve 2 nolu kdv beyannamesi ile beyan edip öder.

Dostum işin zor. Mal veya hizmet alımlarında faturadaki kdv yi de ödemek zorundasınız. Tabi ki gerçek bir alımdan bahsediyorum. Niçin fatura kesilmiyor, düzgün bir iş yeri satışlarında fatura, ykf. düzenlemek zorundadır. Tevkifata tabi işlemlerde ise alıcı, yapılan işin durumuna göre belirlenen oranda satıcıdan kdv tevkifatı yapar ve 2 nolu kdv beyannamesi ile beyan edip öder.

Teşekkür ederim cevabınız için. Bir şey daha sormak istiyorum. 10.000 tl lik gider faturası aldık diyelim bunun sadece kdv kısmımı ödeyeceğimiz vergiden düşüyor yoksa faturanın tamamı mı?