Faturadan İrsaliyeli Faturaya Geçmek.

Üyelik
5 Kas 2010
Mesajlar
42
Konum
İSTANBUL
Merhaba Üstadlar,

Oto tamirhanesi işi ile iştigal eden mükellefin faturaları bitmiş ve yeni fatura bastırmış. Eski kullandığı fatura iken, şimdi yaptırdığı irsaliyeli fatura. Oto tamirhanesi irsaliyeli fatura kullanabilir mi?

Ayrıca araştırmama göre

İrsaliyeli fatura” uygulamasına hesap dönemi içinde geçilemez, kesinlikle hesap dönemi başında geçilmesi gerekir. Yeni işe başlayanlar işe başlama tarihinden itibaren bu usulü seçebilirler; daha sonra hesap dönemi içinde usulün değiştirilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bu durumdaki mükellefler hem “irsaliyeli fatura”, hem de ayrı ayrı fatura ve irsaliye düzenleyemezler.
Bu usulü seçen mükellefler, ilgili hesap dönemi başında başlamak ve o takvim yılı sona ermeden fatura veya sevk irsaliyesini ayrı ayrı düzenleyemezler hükmü ise, 232 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile değiştirilerek, aynı zamanda fatura ve sevk irsaliyesini ayrı ayrı kullanma hakkı da tanımaktadır.

Demekte, yani bu yasa değişti mi dönem içinde mükellef faturası bittiği zaman irsaliye fatura yaptırıp kullanabilir mi?
 

bulent249

Fenomen Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
4,084
Konum
ADANA
İrsaliyeli fatura ve normal faturayı birlikte kullanabilirsiniz. Oto tamirhanesinin irsaliyeli fatura kullanmasını gerektirecek durum yok, ancak kullanmasında sakınca yok.
 

Benzer konular

Üst