fonradar

Faturalandırılmamış Hizmetler İçin Gelir Tahakkuku Kaydı

ben marinada çalışıyorum. teknelere bağlama hizmeti veriyoruz. marinaya gelen teknelerle bağlama sözleşmesi yapılıp daha sonra faturalandırılıyor. ancak elde olmayan bazı durumlarda faturalandırma işlemi , sözleşme yapıldıktan 1-2 ay sonraya kesilebiliyor. dolayısıyla bu durum muhasebede dönemsellik ikesiyle ilgili olarak sorun yaratıyor.

örnek olarak

Sözleşme baş. Sözleşme bitiş Fatura tarihi
--------------- --------------- ---------------
27/07/2008 27/07/2009 17/08/2008
30/06/2008 26/06/2009 09/08/2008 gibi.

Ay sonlarında bu tip faturalandırılması sonra yapılacak gelirler için gelir tahakkuku oluştursak bu sorun çözülür mü ?
ve gelir tahakkuku kaydı nasıl yapılır ? 181 hesabı mı kullanıcaz ? yardım ederseniz çok sevinirim .

not: faturalarımızı euro olarak kesiyoruz. dolayısıyla kur değiştiği için , bu da bi sorun yaratır sanıyorum.

Ynt: Faturalandırılmamış Hizmetler İçin Gelir Tahakkuku Kaydı

Merhaba

Tahakkuk hesapları kesinleşmiş fakat henüz tahsil veya ödeme yapılmamış işlemler için kullanılır. Eğer bu şekilde olduğunu düşünüyorsanız

181.(b)
600(a)
391(a) eger kurdan dolayı kar veya zarar varsa tahakkuk kapatılırken gözönüne alınmalıdır

yada

tutarı tahsil ettiyseniz

102(b)

380(a)

İyi Çalışmalar

Ynt: Faturalandırılmamış Hizmetler İçin Gelir Tahakkuku Kaydı

Merhaba,
Burada hizmet gerçekleşmiş fakat fatura edilmemiş. Bu durum (eğer Geçici Vergi Dönemlerini aşıyorsa) Gelir vergisi açısından, ayrıca KDV açısından sakıncalıdır. Hizmet gerçekleştiği için ilgili aylarda KDV tahakkukununda yapılması gerekir. Bu nedenle ileride başınızın ağrımaması için "elde olmayan nedenleri" asgariye indirip ilgili dönemlerde faturanızı kesmenin yollarını araştırın bence.

Gelir vergisini 181-Gelir Tahakkukları hesabını kullanarak Gelir Tablosuna yansıtabilirsiniz. Siz tahakkuk tarihindeki kuru kullanıp fatura tarihinde gerçekleşen kurla kesinleşen tutardan farkını fatura tarihinde ilgili hesaplara (Gelir Tablosu hesapları veya Gelecek Ay/Yıllara ait Gelirler) yazabilirsiniz. Ama dediğim gibi bir denetimde zamanında fatura kesmediğiniz için kesinlikle başınız ağrıyacak ve cezalara mıuhatap olacağınızı düşünüyorum.