fonradar

Faturalarda 8.000,00-Tl' lik sınır hk.

arzuty

Katkı Sunan Üye
konuyu doğru başlık altında mı açtım bilmiyorum 8000 tl nin altındaki faturalar kapalı olabilir ve bankadan ödenmesine gerek yoktur. B formunda sınır 5000 tl olduktan sonra bu 8000 lik sınırdada bir değişiklik oldu mu? Bir arkadaşımdan böyle bişiy öğrendim, kafam karıştı.Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: faturalarda 8000 tl lik sınır

Ayrıca "kapalı fatura" aslında yoktur. Her türlü fatura için makbuz alınması en doğrusudur.. Ancak kullanılıyor.

Ynt: Faturalarda 8000 tl lik sınır

8000 Tl tesvik zorunluluğunun 396 nolu teblıgde yayınlanan bs bs sınırı olarak kabul edılen 5000 TL ıle bır baglantısı yoktur.

nguroy ' Alıntı:
Ayrıca "kapalı fatura" aslında yoktur. Her türlü fatura için makbuz alınması en doğrusudur.. Ancak kullanılıyor.
Bir yargıtay kararında yanlış hatırlamıyorsam ankara ticaret odasından yazılı görüş istenmişti, daha sonraki davalarda hep o emsal kullanılıyor, tabi sağlıklısı kapalı bile kesilse makbuz alınması şeklinde.

Sayın nguroy;
Açık-kapalı fatura vergi hukukunda yer almıyor.Ama örf ve teamüllere göre düzenlendeğinden Ticaret hukukunu kaynakları arasına yer almaktadır.
Bu vesile ile yargıtay almış olduğu kararlarda kapalı faturanın aksi ıspatlanmadıkça ödemeye karine teşkil ettiğini belirtmiştir.
Tabi ki en doğrusu makbuz almak vermektir.
Sayın kanunkaide
Bende öyle bişey hatırlıyorum.Hatta oda yargıtaya verdiği cevapta her ne kadar kanunen düzenlenmemişse bile ticari hayatta bir adet haline geldiğini belirtiğinden,yargıtay örf ve teamüllere göre düzenlendiği görüşüne dayanarak kararlarını almıştır.

kdv iadesi alan firmaların yüklenilen kdv listelerinde yer alan firmalar kodda bulunuyorsa yüklenen o faturanın ödemesi nakit olarak yapılmışsa kabul edilmiyor.Nakit Tahsilat yada Ödeme bazı durumlarda sakıcalı olabiliyor.

metyo ' Alıntı:
Sayın nguroy;
Açık-kapalı fatura vergi hukukunda yer almıyor.Ama örf ve teamüllere göre düzenlendeğinden Ticaret hukukunu kaynakları arasına yer almaktadır.
Bu vesile ile yargıtay almış olduğu kararlarda kapalı faturanın aksi ıspatlanmadıkça ödemeye karine teşkil ettiğini belirtmiştir.
Tabi ki en doğrusu makbuz almak vermektir.
Sayın kanunkaide
Bende öyle bişey hatırlıyorum.Hatta oda yargıtaya verdiği cevapta her ne kadar kanunen düzenlenmemişse bile ticari hayatta bir adet haline geldiğini belirtiğinden,yargıtay örf ve teamüllere göre düzenlendiği görüşüne dayanarak kararlarını almıştır.

Bende farklı birşey söylemiyorum zaten.

Elektrik faturası 10.000 ise ve ödeme tarihini geçirmişsek banka almıyor. Bizde kasadan ödedik makbuzumuzda var. Bir sıkıntı olur mu sizce?

Özel sektör ise olur. Tedaş ise olmaz. Vakıfbank alıyor vade geçmiş dahi olsa.

Bedaş da sanırım özel anonim şirket. Ancak olmuş artık yapacak birşey yok. Çok da net değil oranın durumu.

Ynt: Faturalarda 8.000,00-Tl' lik sınır hk.

BEDAŞ'ın %100 TEDAŞ iştiraki,TEDAŞ'ın da %100 hissesi hazineye ait. Ne varki konuya ilişkin 320,323,332 ve 337 nolu VUK Genel Tebliğlerinde yanlızca genel,katma bütçeli işletmeler,döner sermaye işletmelerine yapılan ödemeler tevsik zorunluluğu kapsamı dışına çıkartılmıştır. Bu nedenle ödeme yapılan kuruluşun 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Kontrol Yasası karşısındaki sınıflandırmasının bu 3 kategoriden birine girmesi gerekir tevsik zorunluluğundan kurtulmak için. Buna göre BEDAŞ'a bu 3 kategoriden hiçbirine girememekte olup, yapılan ödemelerde tevsik zorunululuğu vardır ve kasadan 10.000.-TL ödemesi VUK.mük.md.355 uyarınca 1.000.-TL özel usulsüzlük cezası kesilmesini gerektirir.