Faturalarda ki KDV küsüratları

Merhaba
Alış yaptığımız faturalarda faturayı kesen kişilerin tecrübesizliğinden veyahut dikkatsizliğinden dolayı küsurat farkı oluyor (genelde KDV2 de yani tevkifatlı faturalarda ) kayıt yaptığımız program olması gerekeni kendisi hesaplayıp bulduğundan ufak küsurat farkları doğuyor.

Bu gibi durumlarda vergi incelemesinde sorun yaşayan oldu mu ?

Ynt: Faturalarda ki KDV küsüratları

Selamlar
Şimdi bu kdv olayı biraz karışık...Belgede yazılanı mı beyan etmeli,yoksa olması gerekeni mi?
Aslolan şudur ki, ister belgede yazılan olsun ister olması gereken olsun,daima gelir idaresinin lehine hareket etmek gerekir.Burada da belgenin alış mı yoksa satış mı olduğuna bakmak lazım.
Tabi burada karşı tarafın beyanıyla sizin beyanınızın örtüşmesi gerekir.Doğrusu karşılıklı olarak hatanın düzeltilmesidir.Böyle bir şansınız yoksa önerim;
belge alışsa kdv eksik yazılmışsa sizde o şekilde indirin.
belge alışsa kdv fazla yazılmışsa siz doğrusunu yazın.
belge satışsa kdv fazla yazılmışsa,göründüğü gibi beyan edin,farkı ilave edilecek kdv de gösterin.
belge satışsa kdv eksik yazılmışsa, siz doğrusunu beyan edin
bunlar hep maliyenin lehine olur.
Saygılar

twolf ' Alıntı:
Selamlar
Şimdi bu kdv olayı biraz karışık...Belgede yazılanı mı beyan etmeli,yoksa olması gerekeni mi?
Aslolan şudur ki, ister belgede yazılan olsun ister olması gereken olsun,daima gelir idaresinin lehine hareket etmek gerekir.Burada da belgenin alış mı yoksa satış mı olduğuna bakmak lazım.
Tabi burada karşı tarafın beyanıyla sizin beyanınızın örtüşmesi gerekir.Doğrusu karşılıklı olarak hatanın düzeltilmesidir.Böyle bir şansınız yoksa önerim;
belge alışsa kdv eksik yazılmışsa sizde o şekilde indirin.
belge alışsa kdv fazla yazılmışsa siz doğrusunu yazın.
belge satışsa kdv fazla yazılmışsa,göründüğü gibi beyan edin,farkı ilave edilecek kdv de gösterin.
belge satışsa kdv eksik yazılmışsa, siz doğrusunu beyan edin
bunlar hep maliyenin lehine olur.
Saygılar

Cevabınız için teşekkürler
Benim öğrenmek istediğim bu gibi durumlarda vergi dairesinin ne gibi bir tutum izlediği yani küsurat dır deyip geçiyorlar mı yoksa herhangi bir işlem yapıyorlar mı ?

Bu anlamda herhangi bir uyarı veya incelemeye şahit olmadım.