fonradar

faturaların işlenmesi hak.

on günde bir koçan fatura kesiliyorsa bu koçaYn örneğin 53251...300-seri nl.faturalar toplamı 67.000.00 olarak tek satır halinde yevmiye ye işlenmesi v.u.k. nca her hangi bir cezai müeyyide ile karşılaşılırmı.
Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Sayın Ekonomist,

Öncelikle ilgili mevzuatı hatırlayalım.
---------------
VUK. Madde 0183: Yevmiye defteri
Yevmiye defteri, kayda geçirilmesi icabeden muamelelerin tarih sırasiyle ve madde halinde tertipli olarak yazıldığı defterdir.

TTK. Madde 0070:
Yevmiye defteri, kayda geçirilmesi icap eden muameleleri vesikalardan çıkararak tarih sırasıyla ve "madde" halinde tertipli olarak yazmaya mahsus defterdir.
Yevmiye maddelerinin en az aşağıdaki malumatı ihtiva etmesi şarttır:
1. Madde sıra numarası (Makine ile tutulan muhasebelerde mecburi değildir)
2. Tarih;
3. Borçlu hesap (Toplayıcı hesaplar kullanıldığı takdirde nihai yardımcı hesabın isminin tasrihi şarttır);
4. Alacaklı hesap (Toplayıcı hesaplar kutlanıldığı takdirde nihai yardımcı hesabın isminin tasrihi şarttır);
5. Meblağ (Yardımcı hesaplara taksim edilenler, izahat sütununda gösterilmek şarttır);
6.Her kaydın dayandığı vesikaların nevi ve varsa tarih ve numaraları.
-------------
Görüldüğü gibi yevmiye kayıtlarının nasıl yapılacağı tam olarak açık değil ve mevcut uygulamaların bu düzenlemelere uymayanlarıda az değil.

Bu mevzuattan kayıtların dayanağı belgelerin tarih, numara ve nevisinin ilave olarakda kime düzenlendiklerinin tek tek gösterilmesi yada bu bilgilerin en azından VUK nun 219.maddesinde bahsedilen işletmeler için yine bu maddede açıklanan belgelerde yer alması uygun olacaktır kanaatindeyim.

yevmiye defteri

ben 1997 yılı BURSA TİCRET MESLEK LİSESİ mezunuyum. 3 yıl normal ön muhasebe tuttuktan sonra şimdi hemen hemen 5 yıldırda resmi genel muhasebe ve maliyet muhasebesi tutmaktayım. şuan ssk geçici vergi gelir vergisi muhtasar bilanço gelir tablosu gibi tüm resmi evrakları kendim çıkarabiliryorum. bu 8 yıl içinde öğrendiğim enbüyük ders NEKADAR ÇOK AÇIKLAMA YAZARSAN OKADAR AZ SORUN YAŞARSIN
ben vergi mevzuatları, kanunlar çok ilgilenmem ama bugün beni denetlemeye gelseler hiçbir prıblem yaşamıyacağıma eminimdir.
sizlerede nacizene tavsiyem BOL BOL AÇIKLAMA YAZIN GERİYE BAKTIĞINIZDA KAFANIZDA SORU İŞARETLERİ KALMASIN

Merhabalar; arkadaşlar ben SMMM Stajeri olarak Muhasebe Bürosunda çalışıyorum. Faturaların icmal şeklinde işlenmesi hususunda fikir verecek olursam, icmal şeklinde işlenen faturalarda tarih farkı olduğu için 10'ar günlük muhasebe fişi şeklinde işlenme zorunluluğuna ters düşerek aynı zamanda dönemsellik kavramını ihlal edeceği kanısındayım. Ancak söylediğiniz olayın Her ayın 1-10,11-20,21-30/31 gurubu olarak 3 ayrı icmal grubu şeklinde girilmesinin mevzuata aykırı gelmeyecek şekilde kabul edilebilir olduğu kanısındayım.