Faturası Gelmeyen Telekom Faturaları

2012 yılında otomatik ödemede olan telekom faturaları düzenli olarak gelmiyor.telekomdan son altı aylığı aldırttım.ilk 6 aylığı veremiyorlarmış.belgesi olmadan giderleştirmek de istemiyorum.bu sefer de 329 hesap borç bakiye veriyor.nasıl bir işlem yapmam lazım.

329' daki ters bakiye veren fazla ödemeleri 100 kasaya çık.Kayda alınmayan faturaların kasadan ödendiği düşüncesi ile olabilir.Yada kafan rahat olsun diyorsan da 689 ile kapatabilirsin.

Elinde olmayan belgeleri ibraz edemessin

329' daki ters bakiye veren fazla ödemeleri 100 kasaya çık.Kayda alınmayan faturaların kasadan ödendiği düşüncesi ile olabilir.Yada kafan rahat olsun diyorsan da 689 ile kapatabilirsin.

En mantıklısı 689 ile kapaman olacakdır. elinde olmayan belgeleri ibraz edemiyeceğin için zarara atıp sineye çekmen gerekecekdir. Türk telekomdan ilgili firma adına kaçtane hat var ise firmaya ait kullanıcı adı ve şifresi alabilirsin biz inşaat şirketiyiz 16 tane hattımız var ve telekomlada uğraşmıyoruz zaten faturalarda gelmiyor sistemden hemen alıyoruz yalnız aynı kural burda da geçerli 6 aydan öncekileri göremiyorsun işlemleri aylık yapman gerekli ?

Selamlar
689 dediğiniz nedir?KKEG yapın mı demek istiyorsunuz.Eğer kastınız buysa neden 770 veya ilgili gider hesabının altında değil de 689.? Bunu olağandışı gider olarak düşünmek ne kadar doğru size bırakıyorum.
Eğer kkeg hesabını 689 da takip ediyorsanız -ki bana göre hatalıdır- o zaman bişey diyemem..Bence kkeg olacaksa bile ilgili gider hesabının altında takip etmek gerekir..Bu 689 alışkanlığından artık kurtulmamız gerekir diye düşünüyorum...
Saygılar

Evet, 689 demek ile, KKEG' i kast ediyorum.Ben şahsen 689' un altında takip ediyorum, kolaylıklar sağladığı için...

Merhaba,

VUK. Madde 3. Vergilendirmede olayın aslı esastır.

Ödemeleriniz mutat Türk Telekom hesanına yapılan ödemeler,Bu harcama türk vergi mevzuatı açısından kabul edilebilen bir giderdir. Sadece belgesi yok diye kanunun kabul etmediği bir gider nasıl olabilir. Vergi külliyatı açık; faturanın içerisindeki Özel İletişim vergisi dışındaki görüşme ücretlerini pekala Vergi matrahını düşürücü bir unsur olarak kullanabilir, Katma Değer Vergisi'ni İndirim Konusu yapabilirsiniz. Belgesinin gelmemiş olması yapılan giderin KKEG olmasını gerektirmez.

Saygılarımla,

KDV nin indirim konusu yapılabilmesi için belgenin olması ve bu belgede açıkça yer alması gerekmektedir.

Merhaba,

Bir belge var zaten sayın merkür2, sadece elimizde değil. Denetmen aksini iddia ederse faturayı istesin telekomdan

saygılarımla,

Her şeyden önce telefon faturalarının içinde özel iletişim vergisi var. Faturanın detayını bilemediğiniz için bunun direkt gidere atılması yanlış olur.Özel iletişim vergisini kkeg olarak kayıt etmelisiniz.Faturanın detayı bilinse, dediğiniz gibi içeriğine göre kayıt edilebilir.Faturada istenildiğinde telekomdan vs. temin edilir.Ancak içeriği bilinmiyorsa, bence kesinlikle bu şekilde direkt gidere atılmamalı.