Faturası Olmayan Ürünü Fatura Kesip Satmak

Herkese Merhabalar

Bireysel Şahıs Şirketim Mevcut. Aynı Zamanda Genç Girişimciyim. E-Ticaret ve Yazılım İşi İle Uğraşmaktayım. Faturasız Olarak çok önceden almış olduğum ürünleri Fatura Kesip İnternet Üzerinden Satarsam (E-Arşiv) Ne GİBİ Sorunlar Başıma gelebilir. Her Almış Olduğum Ürün İçin İllaki Alış Faturası İbraz Etmem Gereklimi ? Bu Konuda Bilgi Almak İstiyorum Yardımcı Olursanız Sevinirim Teşekkürler.

Merhaba;
Elbette malın girişinin olması gerekiyor. Eğer ikinci el ürün satılacaksa gider pusulası ile malın alışının yapılması gerekiyor.

Merhaba;
Elbette malın girişinin olması gerekiyor. Eğer ikinci el ürün satılacaksa gider pusulası ile malın alışının yapılması gerekiyor.
Peki Halihazır da Satmış Olduğum ama Alış Faturası Olmayan Ürünler İle Alakalı Ne Yapabilirim veyahut almış olduğum yer ile iletişime geçsem bana fatura verseler. bende onu beyan etsem sorun çözülürmü. teşekkürler.

Peki Halihazır da Satmış Olduğum ama Alış Faturası Olmayan Ürünler İle Alakalı Ne Yapabilirim veyahut almış olduğum yer ile iletişime geçsem bana fatura verseler. bende onu beyan etsem sorun çözülürmü. teşekkürler.
Kanuna uygun değil. Ancak pratikte bu şekilde işlemler yapılmıyor değil. Geçici vergi 3 aylık dönemler halinde verildiğinden kar/zarar olarak arada kaynıyor. Ancak bire bir stok incelemesi veya sattığınız malın ihracatta kullanılması gibi durumlarda geriye dönük inceleme olursa sorun olur. Onun dışında böyle bir çok işlem oluyor. Yanlış ama oluyor. Genelde çözümsüz sorunları 3 aylık geçi vergi döneminde halletmek gerekiyor.

Kanuna uygun değil. Ancak pratikte bu şekilde işlemler yapılmıyor değil. Geçici vergi 3 aylık dönemler halinde verildiğinden kar/zarar olarak arada kaynıyor. Ancak bire bir stok incelemesi veya sattığınız malın ihracatta kullanılması gibi durumlarda geriye dönük inceleme olursa sorun olur. Onun dışında böyle bir çok işlem oluyor. Yanlış ama oluyor. Genelde çözümsüz sorunları 3 aylık geçi vergi döneminde halletmek gerekiyor.
Çok Teşekkür Ederim. Elimden Geldiğince Anlamış Oldum
Geçtiğim haftalar Dijital Lisanlar Satmıştım Antivirüs yada Yazılım Gibi Programlar Ancak Usülsuzlük olmasın diye Hep Fatura Kesmiştim
Ancak Ürünler Bana Bedelsiz Olarak Verilmişti Yani Bana Gönderen Tedarikçiye Herhangi Bir Ücret Ödemedim. Umarım Alış Faturası olmadığı için bir sorun teşkil etmez belli dönemlerde halledilebilir. dediğiniz gibi
Teşekkür ediyorum Saygılar.

Ürün bedelsiz de olsa, genelde 1 TL olarak kesilir. Malı satan veya hizmeti veren firma pazarlama, reklam gideri gösterirken, hediye de gelme mal adet olarak satın alınmış olur. Satıldığında da olduğu gibi kâr olur. İşin açığı faturasız ve irsaliyesiz bir ürünün firmadan çıkması V.U.K uyarınca yanlıştır.

Herkese Merhabalar

Bireysel Şahıs Şirketim Mevcut. Aynı Zamanda Genç Girişimciyim. E-Ticaret ve Yazılım İşi İle Uğraşmaktayım. Faturasız Olarak çok önceden almış olduğum ürünleri Fatura Kesip İnternet Üzerinden Satarsam (E-Arşiv) Ne GİBİ Sorunlar Başıma gelebilir. Her Almış Olduğum Ürün İçin İllaki Alış Faturası İbraz Etmem Gereklimi ? Bu Konuda Bilgi Almak İstiyorum Yardımcı Olursanız Sevinirim Teşekkürler.

Öncelikle bu tür konulardaki sorunlarınızı Mali Müşavirinizle çözmenizde yarar var olduğunu söylemeliyim. Ancak, sattığınız ürünlerin size bedelsiz olarak verilmiş olmasında da bir sorun yok. Satılan ürünleri Emsal Bedelleriyle değerleyerek Sermayenin bir parçası olarak kayda almanız ve bunların satışını sorunsuzca yapmak mümkün. İşletmeniz konusunda daha detaylı bilgi sahibi olan müşavirinizle bu yol üzerinden temas kurarsanız pek de korkacağınız bir durum yok diyebilirim.

@mizan13

Bilgi olarak ilettiğiniz "Geçici Vergi Dönemleri" çözümlerine "VUK uyarınca yanlıştır" bilginize katılmak mümkün değil.