Faturasız Ti̇cari̇ Araç Alımı

gscaglar

Katkı Sunan Üye
merhaba,

personel servisi işiyle uğraşan bir mükellefim yeni bir minibüs aldı. Minibüsü satan kişi; benim kayıtlarımda görünmediği için sana minibüsün faturasını kesemiyorum demiş. noter satışları falan tamam. bunu kayıtlarıma nasıl alırım ve vergi dairesine bildirimde sorun yaşarmıyım.

tşk.

Benim kayıtlarımda gözükmüyor ne demek anlamadım, fakat satış sözleşmesindeki satan kişi/kurum kim gözüküyor.? Satan kişi şahıs mı firma mı ? Şahıs ise gider pusulası ile tevsik edin. Firma ise fatura kesmek zorunda.

fatura alın mutlaka çünkü karşı taraf "benim kayıtlarımda gözükmüyor " demekle vergi mükellefi olduğunu belirtmiş oluyor onun kesmeme sebebi sizi bağlamaz sanırım kendisi faturasız veya vatandaştan almış buna dayandırıyor ticari minibüs faturasız işiniz zor olur ruhsatta ticari mi yazıyor hususi mi??

:D:D Kardeşim. Boş ver fatura alıp ne yapacaksın demek isterdim.
Ama araçla ilgili yaptığın harcamaları gider yazamazsın.
Bide üstüne vergi dairesinden Fatura almadın diye ceza yersin.
Eğer Fatura kesmiyorsa Noterden tebliğle

bence gider pusulası ile alabilirsiniz...adamın mükellef olup olmadığını sorgulayamayız ya...( şahıs ise )

cevaplarınız için teşekkürler.

araç ticari geçiyor ve şahıstan alınma. mükellefiyet kaydıda var ama fatura kesemem demiş. hani kdv den kaçıyor diycem tutar az. demekki bu adam alırken faturasız aldı. onun içinde kesemiyor. başka bişey gelmedi aklıma.

şimdi bu aracı kayıtlarıma almak için gider pusulası kessem sorun olurmu?
gider pusulasında kdv falan olacakmı?

Sayın Arkadaşlar,

Önce noter belgesine bakmak lazım. Satış sözleşmesinde satıcı-alıcı isimleri de bellidir ve satış bedeli de kayıtlıdır. Noter satış belgesi aynı zamanda fatura anlamındadır, satışı özel şarta bağlı belge olduğu için. Bu belge varken gider pusulası düzenlenmesi mali açıdan da mümkün değildir.

cevaplarınız için teşekkürler.

gider pusulasu keselimmi kesmeyelimmi kafam karıştı.
başına buna benzer olay gelen oldumu? olduysa nasıl hallettiniz.

Sayın Arkadaşlar,

Önce noter belgesine bakmak lazım. Satış sözleşmesinde satıcı-alıcı isimleri de bellidir ve satış bedeli de kayıtlıdır. Noter satış belgesi aynı zamanda fatura anlamındadır, satışı özel şarta bağlı belge olduğu için. Bu belge varken gider pusulası düzenlenmesi mali açıdan da mümkün değildir.
Sayın ksimkesyan vergi mükellefi bir kurumun salt noter satış sözleşmesine istinaden araç alımını kayıtlarına devretmemesi gerekir diye düşünüyorum. Ki düz mantıkla sattığı araçlar içinde fatura düzenlemesine gerek yok demek olmuyor mu sizin söyleminiz? Ayrıca VUK hükümlerinde noter sözleşmesi ispat edici evrak olarak bildirilmediğinden gider pusulası düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
saygılar;
bil_gin

Benim kayıtlarımda gözükmüyor ne demek anlamadım, fakat satış sözleşmesindeki satan kişi/kurum kim gözüküyor.? Satan kişi şahıs mı firma mı ? Şahıs ise gider pusulası ile tevsik edin. Firma ise fatura kesmek zorunda.

Evet noter satış belgesi sadece dayanaktır. Maliye özelgelerinde fatura olmadığı durumlarda gider pusulası düzenlenmesini istiyor.

Satışı yapılan taşıt ticari olarak gözüküyor ise sahibinin tic. faaliyetinde kayıtlıdır ve fatura kesmek zorundadır. Ft kesmemesi durumunda vd şikayet edeceğinizi söyleyin.
Bir zamanlar ökc servisi kendi savsaklamasından dolayı tamiri geciktirmişti. Kendisine "tamirin gecikmeye devam etmesi durumunda vd şikayet edeceğimiz" yönünde uyarı yapmamıza rağmen duymazdan geldi ve mecburen şikayette bulunduk. VD yoklama, ceza gidince anında onarmışlardı.

Sayın bilgin Sayın Güroy,

Noter evrakını fatura olarak görmeyelim. Ancak VUK ticari işlemlerle ilgili kuralları koyarken mülki işlemleri gözönüne almamıştır. Yasada yer almamasına rağmen KDV yasası ile de belge tekniğine gelmiş düzenlemeler var. Bu konunun aslında tartışmalı olduğunu kabul ederim. Ancak devir işlemi özellikli olan yerlerde mülkiyetin devrini şart ve tescile dayandıran işlem belgelerini kabul etmemek de işin doğasına aykırı. Noter satış belgesi ile yaptığınız devir işlemine dayalı kayıtların eleştirel bir yanı olacağını yada usulsüzlüğe sebep olacağını da düşünmüyorum. Rastlamadım da. Noter belgesine dayalı olarak KDV işlemlerini de doğru yaparsanız herhangi bir sorun olmayacaktır.

Bazı konular farklı yasalarla da düzenlenebiliyor, Örneğin uçak biletleri ve şehirlerarası otobüs biletleri de bunlara da VUK 227'de yer almamaktadır. Konu hakkında başka makalelere de rastlayabilirsiniz, Gider Pusulası kesilmesi gerektiğini söyleyen ancak bazıları KDV'ne gerek olmadığını da söyler. Ben buna katılmam sadece. Ancak araç ikinci el ve şahıstan alınıyorsa arızi işlem olduğundan KDV'ne tabi olmaz ki bu da olaya göre ayrıca incelenmesi gereken bir durumdur.

Bence de noter satışı ile kayıt yapılmalıdır. Eskiden beri zaten uygulama böyle idi. Yalnız son zamanlarda bu satış için gider pusulası düzenlenmesi gerektiğine dair birkaç özelge çıktı.

Nizam dostum,

Birilerinin bişey yumurtlaması alışkanlık oldu, hatırlarsın bankadan ödenen kiralar için de gider pusulası düzenlenmesi gerektiğine dair yorumlar çıktı, üstelik bunu öyle biri yazdı ki inanılır gibi değildi. Mali idare burada ödemenin belgeye dayalı olması için bu yolu şart koştu, olmazmış. Birsürü kira işlemi için şehirlerarası seyahat etmek gerekir hadi vazgeçtim kira yatıracksın malsahibi ile bankada randevulaşman lazım e adamdan imza alacaksın. Gider pusulası uygulamasının çok dar kapsama alınmasının sebebi kolayca gider belgesi oluşturulmasına dayalıydı halbuki. Mali idare kendi dahi açıkça güvensiz buldu. O özelgeyi verenlerin noter evrakını Gider Pusulasından daha az güvenilir ve daha önemlisi ispat edilebilir belge olarak kabul etmemesi sadece aymazlık olur.

Nizam dostum,

Birilerinin bişey yumurtlaması alışkanlık oldu, hatırlarsın bankadan ödenen kiralar için de gider pusulası düzenlenmesi gerektiğine dair yorumlar çıktı, üstelik bunu öyle biri yazdı ki inanılır gibi değildi. Mali idare burada ödemenin belgeye dayalı olması için bu yolu şart koştu, olmazmış. Birsürü kira işlemi için şehirlerarası seyahat etmek gerekir hadi vazgeçtim kira yatıracksın malsahibi ile bankada randevulaşman lazım e adamdan imza alacaksın. Gider pusulası uygulamasının çok dar kapsama alınmasının sebebi kolayca gider belgesi oluşturulmasına dayalıydı halbuki. Mali idare kendi dahi açıkça güvensiz buldu. O özelgeyi verenlerin noter evrakını Gider Pusulasından daha az güvenilir ve daha önemlisi ispat edilebilir belge olarak kabul etmemesi sadece aymazlık olur.

Aynen öyle malesef;